şükela:  tümü | bugün
 • 1)bir gida türevseli.
  2)selaminin sevdigi bir konu$ma üslubu.
  3)yüzme dersi hocasinin ba$arisiz ogrencilere uygulattirdigi serbest yüzme stiline verilen ad.
 • argoda cinsi münasebete verilen isimlerden biri.
 • sevenlere saygı duyduğum ama asla ağzıma koymadığım yemek türü
 • patlicanlarin kabugunu sumerbank pijama modeli soyuyoruz.yani bir dolu, bir bos seklinde. sonra patlicani enlemesine her biri bir semra ozal parmagi kalinliginda kesiyoruz. isteyenler bulent ersoy dudagi kalinliginda da kesebilir ama bu sefer icinin pismeme ihtimali var. sonra bir tavada misirozu ya da aycicek yagini iyice kizdiriyoruz. kizip kizmadigini denemek icin icine elimizi filan katiyen sokmuyoruz ha keza icine su da damlatmiyoruz. en iyisi yagi tavaya koyup, en buyuk ocakta en yuksek isiya getirdikten sonra bir sigara yakip yarisina kadar icmektir. sonra olabildigince uzaga kacilip patlicanlari yaga atiyoruz. daha uzerimize sicrayan yaglarin acisi ve siniri gecmeden bir de bunlari ters duz etmemiz gerekiyor cunku hemencik kizariyorlar. kara kara olmadan hemen cevirmemiz lazim. boylelikle azicik kizarttigimiz patlicanlari bir tencereye aliyoruz. uzerine bolca domates rendeliyoruz. sarimsak soyuyoruz ve ikiye uce bolup bolca serpistiriyoruz.. tencerenin kapagini kapatip en kucuk ocaga orta atese koyuyoruz. 15-20 dakika sonra pisiyor zaten. o pisene kadar biz, kizartma asamasinda iken mutfagin yerine gogune sicrayan yaglari cifle siliyoruz ve niye yerlere gazete sermeyi akil edemedik diye hayiflaniyoruz.
  oturtma iste bu kadarcik basit birsey. sanilanin aksine oturtmaya et konmaz, et konarsa turlu, kiyma konarsa karniyarik olur. bazisi oturtmayi kozlenmis patlicanla da yapar. ayni muamele sadece kizartmak yerine kozluyoruz. kozlenmisle yaparsaniz raki mezesi gibi, kizartarak yaparsaniz guvecte pismis gibi olur. yemeli yedirmeli, gercekten pek lezzetli.
 • baharat olarak kekik kullanilmasi tavsiye edilen yemek.
 • hanım duymasın, alternatif tarifi şu şekildedir.

  patlıcanları boyuna çizgili soyup enine kesiyoruz. elde ettiğimiz halka patlıcanları tuzlu suda bir güzel yıkıyoruz. kuzu külbastı etini geniş tenceremizin dibine diziyoruz. daire şeklindeki patlıcanları çiğden, etin üzerine bir güzel oturtturuyoruz. üzerine keyfinize göre soğan, domates, sarımsak, baharat, maydanoz, artık o an elinize ve keyfinize ne gelirse dolduruyoruz. üstünü örtecek kadar suyu döküp, yallah orta ateşe veriyoruz.

  "pişti lan bu" kıvamında ocaktan alıyoruz. afiyetle yiyoruz.
 • tek dostu yoğurttur.
 • bugün yediğim ve beni patlıcanla tamamen barışık hale getiren leziz yemek.
 • doğrusu:

  (bkz: patlıcan oturtması)