şükela:  tümü | bugün
 • patlıcanı kızartıp sağlıklı halinden çıkarmadan yapılabilen yemektir, tarif vereyim;

  5 tane patlıcan
  3 tane yeşil biber
  2 tane kırmızı biber
  1 kuru soğan
  1 tane domates
  1 büyük kaşık domates rendesi
  1 tatlı kaşığı biber salçası
  1 yemek kaşığı sıvı yağ
  tuz
  karabiber

  patlıcanları alacalı soyun, sonra diklemesine ikiye bölüp enlemesine doğrayın. tuzlu suda bekletin.

  sıvı yağa küp doğranmış soğanları şöyle bir karıştırın, yine doğradığınız yeşil ve kırmızı biberleri kavurun, biber salçasını atın ve kokusu çıkana kadar kavurun, kabuklarını soyduğunuz bir domatesi de küp doğradıktan sonra karışıma ekleyin, suyunu süzdüğünüz patlıcanları ekleyin ve domates rendesini de ekletin, tuz ve karabiber de ekleyin, en son bir çay bardağın su ekleyin. pişirin.

  bu kadar basit ve kalorisi düşük ve patlıcanları kızartmak sureti ile sağlığı ile pek fazla oynanmamış oluyorsunuz.adı da dümdüz "patlıcan yemeği"...

  fazlasına atın bulguru, meyhane pilavı olsun.
 • etsiz güveç gibi bir şey. patlıcanın tadı daha keskin daha bir hissedilebilir. ama salça konulmaz bu yemeğe.
 • türlüsü hariç her türlüsüne evet dediğim besin öğesi.
 • bol salcalısı makbuldur.
  etli ya kıymalı olacak, daha guzel.
 • evde kalmaktan korkan kızlar için hıdrellez adeti: hiç açılmamış bir bağ göreği* (ya da herhangi bir asma kilit) ediniyorsun. kırmızı gül ağacı* dibinde, hıdrellez akşamı (5 mayıs) kimseye görünmeden o göreği/kilidi anahtarıyla açıp, gülün dibinde bırakacakmışsın. karanlıkta bunu yaptıktan sonra gene hızlıca ve arkana bakmadan** evine dönecekmişsin.

  bitmedi. eve geldiğinde bir patlıcan yemeği yapıp yiyecekmişsin. patlıcan yemeğinin yarısını yiyip yarısını yemeyecekmişsin. yanılmıyorsam yemediğin yemeğin az bir bölümü beze veya kağıda sarılıp yastığının altına konuyor. niyetli olarak uykuya dalacakmışsın. ve uykunda rüyada evleneceğin oğlanı görme şansın varmış. bu biraz izmir büyücüleri'nin rum aşk büyülerini* andırdı, ama duyduğuma göre, akla gelip söze döküldüğüne göre artık aslı var. hem de analitik/freudiyen ve simgesel. (bkz: hıdrellez/@ibisile)

  (bkz: patlıcan yemeği yapıyoruz müzik değil)
  (bkz: patlıcan/@ibisile)