şükela:  tümü | bugün
  • devlet bahçeli'nin gazetecilerle yaptığı toplantıda sarf ettiği söz. başlık karakter sınırına takıldı tam olarak söyledikleri;

--- spoiler ---
    ihtiyacı olmadığı halde ‘bugün patlıcan yemedim’ diye kimse ölmüyor. yarın yer ama bunu bir seçim döneminde fakir fukaranın edebiyatı haline dönüştürerek farklı bir noktaya gelmelerini doğru bulmuyorum.

yetmemiş bahçeli sözlerine şu şekilde devam etmiş;

bu domates, patlıcan, soğan meselesi siyasetin yeni figürleri olarak ortaya çıktı. örneğin 15’inci dereceden bir memur ayda ne kadar soğan tüketiyor onu bilen yok. ama herkeste bir soğan edebiyatı var. bunun nasıl üretildiğini, üretilmiş olanların nasıl imha olduğunu veya üretim aşamasında nasıl yok olduğunu, bunun karşılığında devletten ne gibi taleplerde bulunduklarını bunu iddia eden bütün siyasiler bilmektedir. o bakımdan türkiye’nin ekonomik verilerini domates, soğan, patlıcanla siyaset türlüsüne dönüştürmenin bir manası yok.
    --- spoiler ---

anladığım kadarıyla sebze, meyve fiyatlarından yakınmak fakir fukara edebiyatı oluyormuş. yine sayın bahçeli bir matematik hesabına da girmiş memurlar üzerinden.

tbmm'de 550 çeşit yemek çıkarken iyi ama öyle değil mi? insanların sofrasına götüreceği 2 kilo domates, 1 kilo patlıcan, 2 kilo soğan pahalı olup yakınınca "fakir fukara edebiyatı". tebrikler ne diyeyim, yine kabahatli biz olduk.

haydi şimdi de biz soralım yarın öbür gün çocuklarımız pazarda, markette patlıcanı görüp "anne bizde niye yok, bize niye almıyorsun?!" dediğinde ne cevap vereceğiz?

edit: kaynak soran arkadaşlar var buyrun;

kaynak 1
    kaynak 2
    kaynak 3
    kaynak 4

havuz medyası linklerini de bıraktım ki özelden şu açıklamaları savunup, söven ciğersizler iyi okusun diye.
  • ben ölürüm.
  • "patlıcan bulamıyorlarsa ... yesinler" tadında bir açıklama.
    boşluğu doldurmak için benim aklıma biraz sinkaflı bir ihtimal geliyor, en iyisi hiç yazmıyayım.
  • 'ekmek yoksa pasta yesinler'in 2019 yılı ortadoğulu çomar versiyonu olan söylem.
  • sayın bahçeli düne kadar benim çocuğum püskevit yemezse ölmez arıza yapmayın lan diyordu. inanmayan arşivlere bakabilir.
    ahanda
  • arabaya binmeyince de olmeyiz, elektrik kullanmayinca da olmeyiz, ekmeği suyu buldukça olmeyiz. biz nefes aldıkça siz sikmeye devam edin amk. şeklinde isyan ettirecek, bir siyasi figür soylemidir.
  • bugün de ölmedim bahçeli.
  • senin yediğin patlıcanları da hep bu ak çeteden dinlerdik zamanında. şimdi tanzimi savunmak sana düşmüş (dedirten açıklama).
  • patlıcan yiyemezsin,
    patlıcan yemezsen ölmezsin derler.

askerde, görevde, ihmaller sonucu ölürsün,
    ohoo ölmek süper şehit oldu işte derler.

bu adamlara göre sefaletin her türlüsü harika birşey.
  • e cocuklarimiz puskevit bulamiyor diye o minik agizinla bagirirken fakir edebiyati yapmiyor muydun sayin bahceli.