şükela:  tümü | bugün
 • kongoya bağımsızlığı getirmiş fakat lider olarak 2 ay kalabilmiş vatanseverliği ve komunist düşüncelerinden dolayı batılı güçlerin maşası mobutu tarafından alaşşağı edilip öldürülmüş siyahi lider...
  ve bu süreci anlatan aynı adlı filmin ismi...anti emperyalist ve politik olması bir yana insanın kendi doğasından kaynaklanan arıza durumları anlatmasıyla da ibreti alemlik bir afrika ve kongo tarihi filmi...
 • belçika kongo'sunun kurtarıcısı, milli kahramanı olan zat.
 • (bkz: lumumba)
 • katanga direni$inin efsane lideri. kongo ulusal hareketi (mouvement national congolais) ba$kani. tam adi patrice emery lumumba. 1925 yilinda dogdu, 17 ocak 1961 de mobutu sese seko tarafindan idam ettirildi. olumu 14 $ubat 1961 tarihinde kongo halkina aciklandi. bu olumun yarattigi infial hem ulkede hem de afrika kitasinin tamaminda o kadar buyudu ki mobutu lumumbayi 1966 yilinda "milli kahraman" ilan etmek durumunda kaldi.
 • tam adi patrice lumumba. 1961 yilinda oldurulmustur. iç savaşın önemli liderlerindendir. che guevera'nın anlattığı üzere görüştüğü kişilerdendir, ancak oldurulmuştur o da.
 • öldürülmeden eşine yazdığı mektupta şu satırlar vardır:

  "sevgilim,

  bunları yazarken sana ulaşıp ulaşmayacağını, ya da ulaştığında hala hayatta mı olacağımı bilmiyorum. ülkemin bağımsızlığı için verdiğim savaşım boyunca ben ve arkadaşlarımın uğrunda hayatlarımızı verdiğimiz kutsal davanın zafere ulaşacağına kuşku duymadım. ama bizim ülkemiz için istediklerimiz; onurlu bir yaşam, parlak bir saygınlık, kısıtlanmamış bir özgürlük- bunlar o güvendiğimiz ve yardım istediğimiz bm'deki önemli görevliler tarafından asla istenmedi. çünkü farkında olsun veya olmasınlar, doğrudan veya dolaylı olarak belçika ve batılı dostlarının sömürgeciliğini destekliyorlardı.

  ...

  yalnız değiliz, afrika'da, asya'da ve tüm dünyadakı özgür insanlar, bu topraklarda bir tek sömürgeci ve paralı asker kalmayana kadar savaşacak olan milyonlarca kongolunun hep arkasındalar. ayrıldığım ve bir daha asla göremeyeceğim çocuklarıma anlatılmasını istiyorumki; kongu'nun mükemmel bir geleceği olacak ve bağımsızlık ve egemenliğimizi tekrar kazanmak görevi kendilerinin ve tüm kongolularındır. saygınlık olmayan yerde özgürlük yoktur ve adalet olmayan yerde saygınlık yoktur ve bağımsızlık olmayan yerde ise tek bir özgür kişi yoktur.

  hiçbir barbarlık, hiçbir acı, hiçbir işkence beni merhamet dilemeye zorlamadı. başım dik olarak, sarsılmamış bir inanç ve ülkemin kaderine dair derin bir güvenle ölmeyi, kutsal ilkelerimizin küçümsenmesini izleyerek yaşamaya tercih ederim. tarih bir gün sözünü söyleyecek. brüksel, paris, washington veya birleşmiş millerlerin öğrettiği tarih değil; bizim sömürgecilik ve kukla hükümdarlarından kurtulmuş, özgürleşmiş ülkelerimizde öğretilecek tarih. afrika kendi tarihini yazacak, sahara'nın kuzeyinde ve güneyinde, bu zafer ve saygınlığın tarihi olacak.

  ağlama sevgilim; biliyorum ki benim çok acı çekmiş ülkem kendi bağımsızlık ve özgürlüğünü savunacak.

  yaşasın kongo!
  yaşasın afrika!"

  kaynak: http://www.cultural-expressions.com/…is/lumumba.htm

  çeviri: kasketli
 • kongonun bağımsızlığı için daha çok diplomatik bir savaş vermiş kültürlü bir liderdir. kendisi yaşamında sscb ile iyi ilişkiler kurmuş ve ölümünden sonra rusyada kendi adıyla anılan bir de öğrenci yurdu kurulmuştur. halende faaliyet göstermektedir. ancak sömürüye karşı yapılan tüm direnişlere rağmen hem kongo hem de diğer afrika ülkeleri avrupalılar tarafından olduğu kadar amerikalılar tarafından da sömürülmeye devam etmektedir.
 • 1925'te kongo'nun sankuru eyaletinde doğdu. fakir bir ailenin çocuğuydu. katolik misyoner okulu'na gitti fakat "allahın beyaz olduğunu iddia eden" bir papazla tartıştığı için okuldan kovuldu. daha sonra general olacak amcasının asker olması yönündeki baskılarına rağmen okumayı seçti. 1943'te okumak için köyünden ayrılarak kindu'ya gitti. o dönemde kongo'nun kalkınması için tek çıkar yol olarak belçikalılarla işbirliğini görmekteydi. ama kısa zamanda gerçeğin bu olöadığını anladı. kongo'da yaşayan beyaz kolonların sömürgecilik şartlarını değiştirmeye hiç niyetleri yoktu ve kongo'da yaşayan 14 milyon insan beyazlar için hala maymundan farksızdı. bu dönemde posta memuru olarak çalışmaya başladı. 1948'de sendikaya katıldı ve iş kurularından birine başkan seçildi. gerçek anlamda bu dönem komünizmle tanıştı. 1955'te siyasete atıldı. o yıllarda kongo'ya gelen belçika kralıyla kongo'nun sorunları hakkında bir konuşma yaptı. 1956'da belçika'ya davet edildi. geri döndüğünde adı bir yolsuzluğa(!) karıştığı için tutuklandı ve bir yıl hapis yattı. dostları tarafından kefaleti ödenerek çıkarıldı. bira fabrikasına işçi olarak girdi. 1958'de kongo ulusal eylem partisini kurdu. aynı yıl afrika halkları konferansı'na katıldı ve ünlü bağımsızlık konuşmasını yaptı:
  "...biz de kendi ülkemizde bütün vatandaşlara hiçbir ayrım gözetmeksizin özgürlük, eşitlik, sosyal barış, hoşgörü ve refah sağlayan demokrat ve modern bir devlet kurulmasını istiyoruz. kahrolsun sömürgecilik ve emperyalizm! yaşasın kongo ulusu ve afrika."
  bu konferansta alınan kararları halka anlatmak için mitinglere başladı. 1959'da bu mitinglerde halkı isyana teşvik ettiği için tutuklandı. belçika'yla yapılan bağımsızlık görüşmelerinin yapılması için kongoluların lumumba'yı serbest kalma şartını koymaları üzerine serbest bırakıldı. lumumba'nın güçlü ve merkezi bir devlet tezi kabul edildi ve kongo 1960'da bağımsızlığa kavuştu. başbakanlık görevini aldım. kongo'nun maden yataklarını işleten belçika şirketilerinin haklarının elinden alınması üzerine cumhurbaşkanı kasavubu tarafından görevinden alındı. buna karşılık olarak lumumba, kasavubu'nun artık kongo'nun devlet başkanı olmadığını radyodan tüm halka duyurdu. bunun üzerine "vatan hainliği"yle suçlandı. mecliste hakkında yapılan suçlamaları tek tek cevapladı ve kongo'nun cumhurbaşkanı kasavubu ve genelkurmay başkanı mobutu sese seko tarafından emperyalistlere peşkeş çekildiği açıkladı. 14 eylül 1960'da yapılan darbeyle mobutu yönetimi ele geçirdi ve meclisi dağıttı. 2 aralık'ta yakalandı ve ölümüne kadar bir kışlada hapiste tutuldu. arkadaşlarıyla son görüşmesinde şu sözleri söyledi:
  "beni öldürecekler çocuklar. gandhi gibi öleceğim"
  ölümü gandhi'ninkinden daha kötü oldu. 1961'de polis ve balçikalı askerler tarafından işkence yapılarak öldürüldü. öldükten 5 yıl sonra katili mobutu tarafından "ulusal kahraman" ilan edildi.

  1960 yılında moskova'da afrika, asya ve latin amerika'daki yerli gençleri eğitmek ve sscb'yle olan ilişkileri iyileştirmek amaçlı kurulan peoples' friendship university of russia'nın adı, lumumba'nın ölümü üzerine patrice lumumba peoples' friendship university olarak değiştirildi. 1992'de üniversiteye tekrar eski ismi verildi.

  kaynak: devrimler ve karşı devrimler tarihi ansiklopedisi / cilt 1
 • lumumbayı öldüren belçika gizli servisi mensupları*,mezarı sömürgecilik karşıtı bir anıta dönüşür korkusuyla cesedini gömdükleri yerden çıkarıp asitle eritmiş, kalan diş gibi parçaları anı olarak götürmüşlerdir.