şükela:  tümü | bugün
16 entry daha
 • akademisinde eğitime girecek bir çocuk için yıllık 40-45 bin euro civarı bir ödeme yapılması gerekiyor. yaşları 11 ile 18 arasında değişen yaklaşık 170 tam zamanlı öğrencisi varmış.

  tenis, bir wimbledon şampiyonunun 2.35 milyon pound ödül kazandığı ayrıcalıklı bir spor ama profesyonel bir tenis oyuncusu yetiştirmek profesyonel olup olamayacağı bile kesin değilken gün geçtikçe daha maliyetli olmaya başladı. 14.000 profesyonel tenis oyuncusunun yarısı neredeyse hiç para kazanamıyor. hal böyleyken mouratoglou akademileri gibi akademilere çocuk göndermek ne kadar mantıklı?

  mouratoglou, "bir kural yok, her şey mümkün" diyor. yine de bu çocukların büyük çoğunluğunun şampiyon olamayacağını kabul ediyor. ama ailelerin yatırımlarının boşa olmadığını çünkü eğitim programlarının çocuklara önemli hayat dersleri verdiğini ve en iyi amerikan üniversiteleri için bir sıçrama tahtası olduğunu söylüyor.

  demiş ki, "burslar ile çocukları amerikan üniversitelerine gönderen fransa'daki 1 numaralı akademiyiz, her yıl 60 öğrenciyi gönderiyoruz. bu aynı zamanda onlara (ebeveynlere) yatırımlarının -ki birkaç yıl boyunca çok büyük rakamlar- boşa olmadığını gösterme şeklimiz, çünkü şimdi oğlunuz ya da kızınız harika bir üniversitede ve bunun için para ödemeniz gerekmiyor."

  mouratoglou'nun akademisi img (yıllık 80.000 dolar) ya da nadal academy'den (yıllık 56.000 euro) daha ucuz ama yine de pahalı ve kendisi de itiraf ediyor: "fiyatı yüksek ve birçok ebeveynin bunu karşılamaya gücü yetmiyor".

  arjantinli renzo olivo gibi istisnai oyuncular gördüğünde ücretlerini kendisi üstlenerek akademiye alıyormuş.
1 entry daha