şükela:  tümü | bugün
 • 15 nisan 2013 boston patlaması üzerine bir drama. boston polis komiseri ed davis rolü için mark wahlberg ismi ön planda.

  başlığın patriots' day şeklinde açılması gerekiyordu ama açılamadı.
 • kadrosuna j. k. simmons’ı katan film.
 • amerikan bagimsizlik savasinin balangici sayilan lexington ve concord catismalarini anma gunu. ayrica boston maratonunun kosuldugu gundur, bu yuzden bostonlular buna maraton gunu de derler. massachusetts ve maine eyaletlerinde resmi tatildir. aslinda catismalarin basladigi gun tarihsel olarak bellidir (19 nisan 1775) ama amerikalilar haftasonuna dusunce tatil yapamiyoruz diye galiba 1968'den bu yana nisan ayinin ucuncu pazartesisi seklinde kutluyorlar.

  catismalarin yasandigi lexington ve concord kasabalarinda ayni bizim izmir'in dusman isgalinden kurtulusunun temsili canlandirmasi gibi yerel milislerinin ingiliz ordusu ile catismalarinin canlandirmasi yapilir.
 • ilk teaser trailer'ı düşmüş.

  https://www.youtube.com/watch?v=_c9ipi_pngi

  edit: poster
 • soundtrackleri trent reznor ve atticus ross ikilisinden elinden çıkmıştır.
 • yanılmıyorsam 10 şubat'ta (bkz: kara gün) adıyla ülkemizde vizyona girecek.
 • bu yıl gösterime girecek boston maraton patlamalarıyla ilgili iki filmden birisi.

  diğeri stronger isminde ve başrolünde jake gyllenhaal var.

  patriots day (kara gün) için acayip detaylar istenler buyursun : link
 • boston maratonu bombalanması ana temalı belgesel tadında film. daha çok film daha az belgesel ve yer yer tam tersi. izledikçe amerika'nın bu tür saldırılara neden bu kadar açık olduğunu ve olacağını anlıyorsunuz. hiç yaşamamışlar böyle bir şeyi.

  11 eylül zamanında maket bıçağı ile kaçırılıp düşen uçak misali bu adamların çoğunda hayatta kalma içgüdüsü ve kriz anında kurtulma güdüsü yok. ( yazmıştım bi yerlerde daha önce . türk yolcular ile dolu bir uçakta maket bıçağı çekip uçağı kaçırıyorum diyecek adamın götünü keserler bizimkiler öyle bomba momba tehditine boyun eğmeden ). bunlarda ise tam tersi. itaat et , söz dinle , iş birliği yap , kurallara uy.

  elbette filmin çekilme sebeplerinden biri olan boston halkının terör karşısında dimdik durup kenetlenmesi. takdire şayan. varsa vaktiniz ve meraklıysanız bu tür yakın zamanda yaşanan olayların arka yüzünü anlatan filmlere izleyin . ( 7 / 10 )
 • böyle bir konu, böyle bir bütçeyle, böyle oyuncularla nasıl ziyan edilebilir sorusunun filme çekilmiş hali.

  --- spoiler ---

  patlama sahneleri muazzam, çekimler de filmden öte belgesel gerçekçiliğinde olmuş. ama...

  teröristler dahil hiçbir karakterin derinliği yok filmde. michelle monaghan öyle süs olsun gibi konmuş, sanıyorum 3 ya da 4 cümlesi ya var ya yok. source codeda neredeyse oturduğu yerden oynamıştı ama en azından konuşmaları üç dört a-4'ü dolduracak şekildeydi. mark wahlberg the departedı anımsatan bir oyunculuk sergilemiş. ağız aynı ağız. kevin bacon gibi bir isim yönetmen ve senaryo yüzünden resmen ziyan olmuş.

  bir umut sonuna dek bekliyorsunuz filmin, hayır bu kadar basit değildir ters köşe ya da daha derinlikli bir şeyler çıkacak derken film bitiyor ve gerçek kurbanlar ve aileleri çıkıyor siyah ekran üzerinde. anlamlı gelen tek şey de bu oluyor.

  kısa kısa günlük hayatları var teröristlerin. amerikan rüyası içinde bir şekilde yer alıyorlar, kendi evlerinde ingilizce konuşup amerikan sisteminin getirilerinden fazlasıyla yararlanıyorlar. video paylaşım sitelerinden cihadçıların eylemlerini, yöntemlerini izliyorlar, bomba yapmayı öğreniyorlar. teröristin karısının hiçbir derinliği yok, olan bitenden sonra utançtan ya da vicdan azabından daha çok gurur duyduğu anlaşılıyor, senarist o mıntıkaya bir hayli uzak herhalde, çünkü ulu orta kocasını dudaklarından öpüveriyor. kadını istihbarat sorgularken hiç de öyle zorlamıyor.

  vara yoğa mark wahlberg'in atlamasını hadi bir yere kadar kabul edelim ama tercih imkanım olsaydı filmin ilk yarısında bitmesini isterdim. yine de fazla beklentiye girmeden gayet kolay izlenebilir bir film.

  ama unthinkable ve the siege'nin bile çok çok gerisinde kalan bir film. onu da şerh düşmek lazım.

  --- spoiler ---