şükela:  tümü | bugün
 • patrona isyaninin oncusu. 17. ortada bir yeniceri. ayrica tellaklik yaptigi da soylenir. "patrona" leventlik yaptigi geminin adidir.
 • lale devri'ni sonlandıran isyan'a adını veren adam. (bkz: lale devri)
 • bayezid hamamı'nın tellakı idi halil; ayrıca arnavut idi baba soyundan.. bu veçhile, isyandan sonra i. mahmud bir ferman çıkararak hamamlarda arnavut tellak çalıştırılmasını yasaklamıştır; ki hala da yasaktır, gidin bakın, hiçbir arnavut'u hamamda göremezsiniz..
 • patrona halil isyanının başında bulunan zattır. çıkardığı isyan nedeniyle korkup, damdan dama atlarken düşen şair nedimin de ölümüne sebep olmuştur dolaylı olarak.
 • patrona adlı osmanlı kadırgasında leventtir. gemideki isyana karışınca kürek cezası alır. bir deniz savaşında gemisi batınca yüzerek karaya çıkar niş'e kaçar. istanbul'a gelir yeniçeri ocağına yazılır. orda da rahat durmaz ve çıkartılır. bayezid hamamında tellaklık yapmaya başlar. olaylar gelişir. arnavuttur.
 • arnavutluk un horpeşte kasabası nda 18. yy ın hemen başında doğdu. osmanlı donanması nda levent olarak görev almış ancak gemideki askerleri isyana teşvik ettiği gerekçesiye idamdan kurtularak gemiciliği bırakmıştır. patrona ünvanı çalıştığı gemiden gelmektedir. donanmada kaptan-ı derya gemisine kapudane, ikinci sıradakine patrona ve üçüncü sıradakine riyale adı verilirdi. niş şehri ne gidip yeniçeri oldu. vidin de bir ayaklanmanın başında ortaya çıktı. isyanın bastırılması üzerine arnavutluk a oradan da istanbul a kaçtı. seyyar satıcılık, eskicilik ve bayezid hamamı nda dellaklık yaptı. daha sonra kapalıçarşı da satılan mallarda komisyonculuk yaptı. patrona halil in liderlik özelliği çok baskındı. esnaf üstünde büyük bir etki sahibiydi. başlattığı isyanın başarıya ulaşmasından sonra devlet yönetimindeki etkisi ve saltanatı uzun sürmedi. asilerin artık ortadan kaldırmanın zamanı geldiğini düşünen birinci mahmud, iki ay sonra 25 kasım 1730 gecesi eğlence tertip ederek patrona ve arkadaşlarını öldürttü.
 • damat ibrahim paşa'yı öldürülmesinde ön ayak olan, sultan iii. ahmet'i tahttan indiren, yerine yeğeni sultan i. mahmut'u getiren, i. mahmut'tan kendisini yeniçeri ağası yapmasını isteyen, yeniçeriliğine bakmadan devleti yönetmeye kalkan, isyan sonrası boşluktan yararlanıp 45 gün yöneten, hatta rusya ve iran'a sevaş açması için padişaha baskı yapan, i. mahmut'un sarayda kurduğu bir tuzak ile sarayda öldürülen levent, yeniçeri, tellak, isyancı, hatip, katil, maktül. başlattığı isyan ile hem kendi kellesinden olmuş hem de birçok devlet görevlisinin öldürülmesine, bununla birlikte lale devrinde yapılan köşklerin yakılmasına, yakılmayan konakların ise yağmalanmasına neden olmuştur.
 • trt'de yayınlanan bir dizide fırat tanış tarafından canlandırılan tarihi karakterdir.
  dizi muhtemelen bu şahsı bugüne kadar olmadığı kadar popüler yapacaktır.

  (bkz: bir zamanlar osmanlı kıyam)
  (bkz: patrona halil isyanı)
  (bkz: lale devri)
  (bkz: fırat tanış)

  fırat tanış'ın adı geçince "yani" anılmazsa ayıp olacak gibi gelir bana.
  o nasıl bir şarkıdır arkadaş.
 • bir de şöyle bir olayı vardır bu abinin. savaş yok, gelir de yok lale devri'nde. e diyor bu adam, bunca para neye gidiyor? eğlencelere, saray yapımlarına, karılara ve kızlara. o zaman diyor ki sikerler böyle işi. gidiyor dağıtıyor ortalığı.

  bunun antitezi de şudur; bu abi alabildiğine muhafazakar bir kimse. yukarıdaki sebeplerden ötürü çıkartıyor isyanı. mental anlamda batılılaşmaya karşı ama teknolojik gelişimlere açık. yani batının ahlaksızlığına karşı adam isyan çıkartıyor.

  hangisine inanırsınız bilemiyorum. birincisi daha mantıklı ama ikincisini pek çok farklı kaynaktan duyduğumu hatırlıyorum.

  hah ikincisini güçlendiren bir iddia da matbaaya yapamadığı harekettir. iddia odur ki, bu abi her şeyi dağıtırken matbaaya dokunmaz. zira matbaanın neye benzediğini bilmemektedir. hey allahım. cehaletin işe yaradığı dakikalar yaşanmış.
hesabın var mı? giriş yap