şükela:  tümü | bugün
 • osmanlı amirali.

  oğlu tuğamiral ali osman paşa'dır. ali osman paşa, fırtınadan dolayı şehit olan ertuğrul fırkateyni'nin mürettebatı'nın komutanıdır. aynı zamanda bozcaadalı hasan hüsnü paşa'nin damadı olur. bozcaadalı hasan hüsnü paşa 23 yıl deniz kuvvetleri komutanlığı yapmıştır. damadı kendisinin döneminde paşa olmuştur. ali osman paşa'nın hakkını yemeyelim kendisi harbiye'yi ikinci bitirmiş, döneminin d kurmayıdır.

  patrona osman paşa, kalyon neferliğinden yetişti. 1825-1830 yılları arasında mısır donanması'nda kadırga reisi olarak görev yaptı. daha sonra istanbul'a dönerek osmanlı donanması'nın hizmetine girdi. kırım savaşı başladığı zaman 12 gemilik bir karadeniz filosu oluşturuldu ve inceburun ile amasra arasında karakol görevi verilen bu filonun komutanlığına getirildi. filo hava şartları nedeniyle sinop limanında beklerken bunun haberini alan amiral pavel nahimov, filoya erzak yardımı yapmaya hazırlanan sandallara ve filoya saldırıya başlamış, 3 saatlik liman baskınında filoyu yok etmiştir. rus filosu 7 saffı harp gemisi (612 top), 2 yelkenli korvet (98 top) ve 3 buharlıdan (12 top) oluşuyordu. kale toplarının hazırlıksız, osmanlı bahriyelilerinin eğitimsiz olması gibi faktörler de rusların lehindeydi. rus gemileri limanda demirli osmanlı gemilerinin karşısına dizilerek patlayıcı mermi atan toplarla saldırıya geçtiler.

  günün sonunda 7 yelkenli fırkateyn, 3 yelkenli korvet ve 2 buharlı vapurdan oluşan osmanlı filotillası’nın tümü imha oldu. yanan gemilerde bulunan ve denize dökülen 4.000’in üzerinde asker şehit oldu. patrona osman paşa esir düştü, yardımcısı tümamiral bozcaadalı hüseyin paşa ise şehit oldu.

  bu sinop baskını önemli bir baskındır. bu baskından sonra kırım savaşı'nda özellikle kafkaslarda yaptıkları katliamın avrupa'da yayılmasıyla birlikte ingiltere ve fransa savaşa osmanlı ile birlikte dahil oldu. orlando figes bu olayı çok güzel, sıkmadan, ayrıntılı anlatır.

  esir düşen patrona osman paşa, kırım savaşı'na son veren paris antlaşması'nın imzalanması üzerine serbest bırakıldı. ülkeye geri dönünce rize'de zorunlu oturmaya tabi tutuldu. 1860 yılında rize'de vefat etti. ölümünden 29 sene sonra oğlu paşa oldu fakat paşalığının 11. ayında şehit oldu.

  bu arada paris anlaşması'ndaki şu madde önemlidir.

  -karadeniz tarafsız olacak ve askerlikten tecrit edilecektir. karadeniz'deki tüm tersaneler yıkılacak ve hiçbir devletin donanması bulunmayacaktır.

  neyse, bir önemli husus daha, ilber ortaylı'nın "hıyar" olarak nitelendirdiği stalin, sinop baskınının filmi çekildiğinde filmde patrona osman paşa'nın esir tutulması sahnesinden rahatsız olmuş ve değiştirilmesini istemiştir.
  karar çerçevesinde değiştirilen sahnede amiral pavel nahimov esir alınan türk paşa'ya türkiye'nin her zaman rusya ile barış ve dostluk ilişkileri içinde olması gerektiğini söylüyor. düzeltilen sahnede rus amiral esir patrona osman paşa'ya, "türkiye rusya ile kavga etmediği zaman her şey güzel oluyor. fakat türkiye çeşitli (başta ingiliz) danışmanlarını dinlediği zaman bu, büyük mutsuzlukla sona eriyor" ifadelerini kullanıyor.

  ekleme : deniz kuvvetleri şu an olduğu gibi osmanlı'da da karışık durumdaydı. örneğin topçu subaylar deniz kuvvetleriyle birlikteydi. çok uzun ama bu işler, bir ara konuşuruz.
 • tarihte "sinop baskını" adıyla bilinen deniz savaşının akabinde yaralı halde bulunduğu sivastopol şehrinde ivan aivazovsky tarafından karakalem resmi çizilen osmanlı donanma komutanı.

  bahsi geçen resim

  vay anasını diyorum.