şükela:  tümü | bugün
  • genel müdür ile yollarını ayıracak şirkettir.
    tabi eğer genel müdür, şirketin çoğu hissesini satın alıp yeni patron olmazsa.
  • hiç bir patronun şirketteki her işlemden bire bir haberdar olması mümkün değildir. işleri ancak silsile yolu ile yönetim kademesi aracılığıyla takip edebilir ve işlere ancak genel çerçevede, prensip bazında müdahale edebilir.

    haa; bir patron fabrikadaki vidanın sıkılışından nakliyedeki kamyonun kaçıncı viteste gittiğine kadar her işe parmağını sokmaya kalkarsa işleri kontrol ettiğini zanneder ama değil genel müdür; ustabaşı, hatta temizlik görevlisi bile o patronu ayak üstü s.ker.

    bu işler böyledir. altındaki insana güvenmiyorsan öyle bir organizasyonda bulunmayacaksın, gidip berber dükkanı açacaksın. kestiğin saç belli, aldığın para belli. hayırlı işler.
  • patronun işi bildiği ve insan yönetiminden anladığı bir şirket olabilir. iç çekişme ve çatışma bir koyun gütme yöntemi olabilir. müdür altındaki personelle, patron genel müdürle, şef işçisiyle çekişmeli. bu çekişme yaşam enerjisinin paraya dönüşüp kasaya akmasına sebep olacak. para kazanmanın iki yolu var. ya herkes iş ahlakına sahip olur ve efendi efendi işini yapar yada bir iç çekişme yaratırsın. bu çekişme insanların birbirinin açıklarını aradığı ve öz denetim mekanizmasına sahip bir şirket organizması ortamına sebep olur. öfke ve gerilim hepsini kapasite üstü çalışmaya yada yenilerek çekip gitmeye zorlar.. bu gerilimi ortama bilinçli verirler ve geri çekilip izlerler.