şükela:  tümü | bugün
 • başlık başa kaldı editi:
  başlığı açıp kaçan yazarın bahsettiği yazı şu: tıkla

  hesapta büyük hata var. "her gün 16 saati işyeri dışında geçirdiğine göre..." cümlesine bakarsak işyeri içerisinde brüt 8 saat harcaması lazım. buna serviste geçen süre dahil değil aslında. hadi bunu pas geçelim. brüt 8 saat çalışan birinin yemek ve çay molasını 1,5 saat olarak düşersek günlük 6,5 saat çalışmış olması gerekir patron için. o halde, 5 gün x 6,5 saat = 32,5 saat / hafta yapar olmaz. haftada 45 saat çalışma olmalı. o halde 45/6,5 dersek 7 günlük çalışma eder. bu durumda da haftada kesintisiz 24 saat dinlenme hakkının ihlaline girer. hesaplar işi bilmeyen biri tarafından öylesine yazılmış veya patron hesap kitap bilmiyor. üstelik bu saatlerin üzerine tekrar yemek ve çay molası çıkarmış.

  ekleme:
  yılda 5 gün resmi tatil yok. hesap tam denk gelsin diye sallamışlar. sadece dini bayramlar 4+3=7 gün.
 • muhtemelen yazmamıştır.
  başka bir işçiye yazdırmıştır, köle çok nasılsa tabi.
 • malesef ülkemizde iş güzarlık hayli fazla. ülkemizdeki çalışma şartlarından şikayetçi olup başta abd ye göç etmek isteyen bu değerli yurtdaşlar eğer abd ye gidip çalışma imkanı yakalarsa ülkemizi mumla ararlar!

  *çalıştığın saat üzerinden para alırsın! istersen işe gitmek için 3 saat yol git, yemek saatin hesaplanmaz! vergini kendin ödersin! hatta çogu zaman sağlık sigortanı bile! hele işten yöneticinin istediği anda kovulursun hemde tazminatsız! asıl kölelik nerede görürsün! halini beğenmeyen yurdum insanı umarım bu günlerini aramazsın!!!
 • muhtemelen aralarında şaka komiklik olsun diye yazılan bir yazı.

  tabii patron kişisi şakayla karışık böyle de bir şey var ha bir de benim halimi düşünün diye alttan alttan giydiriyordur.