şükela:  tümü | bugün
 • ikinci dünya savaşını işleyen diğer savaş filmlerinden daha geniş bir açıdan alan, abd adına bir çok şeyin anlama kavuştuğu film. savaş karşıtlığı gibi bir amacı olmasa dahi kubrick'in savaş karşıtı filmlerine benzer bir ironiye de sahiptir.

  işin ilginç yanı filmin abd milliyetçiliği pompası gerçekten işe yaramaktadır. "oh lan, ne güzel almış oraları, yürü be, koçum, patton" diyor insan. abd'li olmayan ve abd'den nefret eden biri bile böyle hissediyorsa bir filmle, orada yaşayanların neden böyle olduğunu (savaşanlara destek,muhafazakarlık vs.) anlamak zor olmayacaktır.

  zira filmde de geçtiği gibi,

  "amerikalıların savaşmaması ve barışı istemeleri yalandır. amerikalılar geleneksel olarak savaşı sever"

  george patton'un rutbe düşkünlüğüne de şu replik güzel bir örnekti,

  "türk donanması sana amirallik verseydi buradaki bütün görevini bırakıp oraya giderdin. "
 • thompson marka silahla vurulan 2 akbaba, patton'un aracı altında ezilen 2 tavuk ve köprüde vurulan 2 gariban katırla hayvan zayiatı yüksek film. ayrıca patlama, çarpışma, kaza vs. efektleri gerçekten çok başarılı olup insanı zavallı dublörler hakkında endişeye gark ettirmektedir. 2. dünya savaşı ile ilginenlerin zevkle izleyeceği belgesel tadında bir film.
 • filmin senaryosunda francis ford coppola parmağı vardır. yani öylesine bi parmak da değil. filmin iki senaristinden biri coppola'dır ve bu film sayesinde ilk oscar heykelini alır, evine götürür.

  aslında filmin iki senaristi, coppola ve edmund h. north, film bitene kadar bir kez bile karşılaşmamışlardır. ilk başta senaryoyu genç coppola taslak halinde yazmıştır. yapımcılar coppola'nın yazdığı açılış sahnesini beğenmezler ve uzun tartışmalar sonucu kendisini "tamam hacı sen kendini yorma, biz yazacak başkasını buluruz" diye evine yollarlar. daha sonra buldukları senarist north'a senaryoyu verdiklerinde, o da bir iki ufak revizyonla da olsa coppola'nın senaryosunu devam ettirmiştir. doğal olarak film bittiğinde senarist kısmında iki isim de bulunmaktadır.

  ayrıca açılış sahnesi de korunur. ama bu kez de george c. scott bu sahneyi beğenmez. "yani sahne güzel ama, filmin başlangıcında karakterimi bu şekilde tanıtmak istemiyorum" der. bu esnada yönetmen devreye girer ve "yok yahu ne açılışı mirim, açılış mı dedim, yanlış demişim yav dilim sürmüş, sonu diyecektim, bu sahne filmin sonunda gösterilecek rahat ol" diyerek koca george c. scott'ı adeta kekler. böylece bi şekilde sahne de film de çekilir, ortaya bir başyapıt çıkar. coppola'nın da 2 yıl sonra ustalık eserini ortaya çıkarması kolaylaşır.
 • 1970 yapımı 7 oskar sahibi film. başrollerde george scott ve karl malden var.
 • izledig?im en güzel tarihi filmlerdendir, george scott doruklardadır.
 • kelebek, maymunlar cehennemi ve boys from brasil filmlerinin yönetmeni franklin schaffner' dan ikinci dünya savaşında avrupa'da geleral olan patton'un gerçek hayat hikayesi. 20. yüzyılda psikopat bir don kişot olan savaş tarihi uzmanı patton' ın izlenmeye değer kişiliği ve yaşantısı kendisi ile birlikte avrupa'da savaşan general bradley'in romanından uyarlanmış. yer yer tarihi gerçekliği olan görüntülerin bile sürreal bir havada verildiği filmde bence en güzel şey patton'ı oynayan george c. scott'ın harika oyunculuğu.
  filmde ve gerçekte de almanların patton'ı amerikalılardan çok daha iyi anlayıp daha fazla saygı duymaları ise son derece kayda değer.
 • filmden replikler
  -patton: “if everyone is thinking alike then somebody isn't thinking.”

  patton: “a leader is a man who can adapt principles to circumstances.”

  patton: “may god have mercy upon my enemies, because i won't.”

  patton: “a good plan violently executed now is better than a perfect plan next week.”

  patton: “wars may be fought with weapons, but they are won by men.”

  patton: “if you can't get them to salute when they should salute and wear the clothes you tell them to wear, how are you going to get them to die for their country?”

  patton: “never tell people how to do things. tell them what to do and they will surprise you with their ingenuity.”
 • filmden bazi replikler:

  "all my life i've wanted to lead a lot of men in a desperate battle. now i'm going to do it."

  - "...i saw a bible by your bed. you actually find time to read it?" (patton'a soruluyor)
  - "i sure do. every goddamn day."

  - "what do your troops feel about that?" (hircin ve agzibozuk bir insan olmasina gonderme yaparak soruluyor)
  - i want them to fight for me, not love me.

  replikler disinda, george c. scott'in muhtesem oyunculugunun da altini cizmek lazim. belki de patton'in kendisinden bile daha patton'di filmde...
 • patton'ın dev abd bayrağının önünde yaptığı konuşma ile film başlar. bu konuşmada senaristler normandiya çıkarması öncesinde patton'ın 3. orduya yaptığı konuşmadan esinlenmişler. patton bir sahne üstünde ve sanki büyük bir dinleyici kitlesine hitap ediyormuş gibi konuşur. oysa gerçek general patton iyi bir hatip değildir. yine de tarihçiler filmin patton'un gerçeğe yakın bir portresini çizdiği konusunda hemfikirler.
 • 3 saatlik süresi, olmazsa olmaz intermission'ı, kafayı hafif sıyırmış ama tarihe de geçmiş kahramanı, burnu da g.tü de tavanda ingilizleri, onca badire atlatmış kahramanın enteresan ölümü ile bana lawrance of arabia'yı hatırlatmış, şu an imdb top 250'de 244. sırada bulunan film.
  patton'ı oynamayan adeta yaşayan george c. scott kazandığı en iyi erkek oyuncu ödülünü oscar'ı haksız bir yarış ve et pazarı olarak nitelendirdiği için almamıştır.