şükela:  tümü | bugün
 • dune serisinin ilk iki kitabının kahramanı, bir mentat, dük leto atreides ve leydi jessica'nın oğlu, kehanet güçleri vardır, ses kullanır, fremenlerin lideridir, aşmıştır kısacası...
 • aka muad'dib, usul, paul-muad'dib
  (bkz: muad dib)
 • harg siyecindeki gizli birlik adı usuldur.harg siyeci dısında hıc kımse ona boyle seslenemez.adamı skerler!
  fremenler arasında paul muad`dib olarak bılınen dükalık varisi..
 • paul muad dib atreides.
  one who can be in many places at the same time.
  water of life'i icip donusturebilen tek erkek.
  kwisatz haderach
  erkek bene gesserit
 • filmde alec newman'ın canlandırdığı fremen lideri..
 • beni bir kitap karakteri olmasına rağmen acayip etkileyen, neredeyse gerçek olduğuna inandığım kwisatz haderach. annesi jessica babası dük leto'ya aldığı emirlere karşı gelerek aşık olmuş sonucunda da bene gesseritlerin doğurmasını istedikleri kız çocuğu yerine dük'ün tek varisi paul'u doğurmuştur. beklenenden bir nesil önce gelen kwisatz haderach (aşmış olan, her yerde olabilen kişi) aslında bene gesseritin maşası olacakken başıboş kalmıştır. babasının ölümüyle başlayan intikam isteğini aralarına katıldığı fremenler yardımıyla gezegenler arası bir cihada dönüştürmüştür.imparatorluğu ezip geçmiş, başlattığı cihad yüzünden milyarlarca insan ölmüş, kendisi imparatorun kızıyla evlenip altın aslan yolu da denilen tahtı ele geçirip her türlü politik grubun ağzına etmiştir. neredeyse peygamberleştirilip imparatorlukta silinemez bir iz bırakmıştır. ona muad'dib de derler.
 • frank herbert ölmeden önce paul ve oğlunun bene teilaxu tarafından gen hatirasının tutulduğunu belirtmiş, son romanında bu durumu açıklığa kavuşturamadan ölmüştür. yıllar sonra bir bankanın kasasında dune ün son kitabının nüshalarına rastlandığı iddia edilmiş, ve brian herbert ın yazmayı bilen arkadaşlarıyla(!?) birlikte paul ve letonun genlerinin kaderlerini kendinin yazacağı söylenmiştir. sorun paul atreides ve leto atreides in gelecekte oluşması muhtemel olayları öngörebilmeleridir, bu öngörü bu iki semi-mesih in planlarının binlerce yıl sonraya dahi sarkmalarını sağlar. brian herbert ise babasının aksine anı yazarken bile derinliği tutturamayan bir yazardır. bu bağlamda paul atreides brian herbert ın hayatını yazabilir, ancak aksi durum, hikayeyi sığlaştırılacağı düşünülürse, düşünülemez.
 • tam adı paul orestes atreides'tir.