şükela:  tümü | bugün
 • 1824-1880 yılları arasında yaşamış ünlü, fransız nörolog, patologist ve antropolog. anatomi, fizyoloji ve antropoloji bilimlerine önemli katkılarda bulunmuştur. modern beyin cerrahisinin kurucusu kabul edilir.

  (bkz: broca's aphasia)
 • (bkz: broca's brain)
 • konusulanlari anlayabilen ancak cumle kurmakta zorlanan insanlarin beyinlerini incelemis ve beyinlerinde ayni bolgenin zarar gormus oldugunu gormustur.
  (bkz: broca's area)
  bu da beynin farkli bolgelerin farkli islevlerinin oldugu fikrini dogurmustur.
  (bkz: localism)
 • afazi hastalarıyla ilgili ilk çalışmaları yapmış olan bilim adamı.
  ol sebepten şu anda beyinde broca bölgesi olarak bilinen yer onun adıyla anılır.
 • paris yakınlarında bir akıl hastanesinde cerrah olarak çalışırken uzun yıllar boyunca anlaşılır şekilde konuşamayan bir adama otopsi yapmıştı. otopsi, beyin kabuğunun üçüncü ön kıvrımında bir lezyonun oluştuğunu ortaya koymuştu. broca beynin bu bölümünü konuşma merkezi olarak nitelendirdi. 1861'den günümüze beynin bu bölümüne broca'nın alanı denir.
 • ikinci dünya savaşında bir askerin kafa travması sonrası konuşma yetisini kaybetmesi ve asker öldükten sonra bronca'nın askerin beynini incelemesiyle beynin hangi bölümünün hasarlandığı ortaya çıkmıştır. bu bölgeye de bronca bölgesi denir. incelenen beyin paris’teki dupuytren müzesi’nde bir kavanoz içinde sergilenmektedir.
 • paul broca, 1861 yılında çalıştığı hastanenin personeli tarafından "tan" diye adlandırılan bir hastanın beynini otopside inceler. personel hastaya "tan" demektedir, çünkü hasta konuştuğu zaman ağzından yalnızca "tan" kelimesi çıkmaktadır. tan'ın sol hemisferinde lezyon oluşturan büyük bir kist vardır. daha sonraki otopsilerde konuşma bozukluğundan muzdarip sekiz hastanın beynini daha inceleyen broca, bunların da yine sol hemisferinde lezyon olduğunu fark etmiştir. broca'nın günümüzden yaklaşık 150 yıl önceki bu incelemeleri "konuşma ve dil yetisi"nin beynin sol hemisferinde konuşlandığını anlamamızı sağlamıştır.

  bugün bilmekteyiz ki beynin sol kısmı vücudun sağını, sağ kısmı vücudun solunu kontrol etmektedir. beyninin sol hemisferindeki lezyonlardan dolayı konuşma bozukluğu çeken çoğu hastanın, vücudunun sağ tarafının felçli olduğu görülmektedir. tabii, bugünkü bilgimize göre bu garip değildir. demek ki beynin sol tarafındaki konuşma bozukluğuna sebep olan kusur, beynin bu kısmı vücudun sağ tarafını çalıştırdığı için sağ vücutta felce sebep olmaktadır.

  broca'nın keşfi bugün artık şaşırtıcı olmasa da onun keşfiyle anlayabileceğimiz ilginç bir şey vardır. normal insanlar, görme alanının sağ kısmındaki kelimeleri sol kısmındaki kelimelere göre daha kolay tanımaktadır. yani vücudun sağ kısmını ve sağ görsel alanımızı çalıştıran sol beyinde hakikaten "dil"in fiziki yapısı bulunmaktadır. arapça gibi sağdan sola yazılan dilleri konuşanlarda da durum böyledir. demek ki kültür ve alışkanlıklar, biyolojinin bize doğuştan verdiği fiziki yapıların getirilerini etkileyememektedir.