şükela:  tümü | bugün
 • dunyanin sonunu getirebilecek bir agac kesme operasyonunun adi. ozetle olay $oyle:

  agustos 1976, amerikan ordusunun korumasindaki guney kore ile komunist kuzey kore arasindaki sinir noktalarindan birinde, dmz denen askerden arindirilmi$ bolgede, guney nobetci kulelerinden birinin goru$unu engelleyen irice bir kavak agacinin budanmasi gerekmektedir. bu, her yaz yapilan rutin bir i$tir ama o sene kuzey kore, bir seri guney kore-amerikan ortak tatbikatini i$gal hazirligi olarak gormu$, ve agacin budanmasi icin aradaki bolgeye girecek guney kore ve abd askerlerine izin verilmeyecegi tehdidinde bulunmu$tur.
  18 agustosta kavak agacini budamak icin bolgeye giren iki amerikali, bir g. koreli subay ve 9 asker gozetimindeki i$ciler, agaci budamaya giri$tiklerinde 30 kadar kuzey koreli asker tarafindan sarilirlar. aralarindaki tarti$ma kisa surede arbedeye donu$ur, baltalar konu$ur sonuc 2 amerikali olmu$, 9 guney koreli i$ci yaralanmi$tir.

  vietnam sava$indan yenik cikmi$ abd hukumeti, bu a$agilamaya cok sert tepki gostermeye kararlidir, henry kissinger kuzeyin hemen bombalanmasini istemektedir, ba$kan gerald ford ise once agaci bir keselim, eger tepki gosterirlerse bombalariz goru$undedir. (not : elbette sert tepkinin tek nedeni basit bir sinir bolgesi sorunu degildir, kuzey kore ile guney kore-abd arasi ili$kiler super kotudur, o senelerde sava$ her an beklenmektedir)

  21 agustos 1976 gunu, tarihin en riskli agac kesme operasyonu paul bunyan ba$lar: koredeki tum abd birlikleri dogal olarak alarmda beklemektedir, stratejik hava kuvvetlerine ait cok sayida b 52 agir bombardiman ucagi, olasi bir cati$ma durumunda kuzey koreyi bombalayip -muhtemelen- 3. dunya sava$ini cikarmak uzere havalanmi$tir.

  neyse ki abd askerleri agaci kokten kesip yerine bir anit dikerlerken kuzeyliler bu sefer sinirlarinda kalirlar.
 • stephen kingin osunda bu adamın heykelinin canlandığı bir sahne vardı. baltasını mı balyozunu mu kaldırıp kaldırıp richie tozier'ın kafasına indirmeye çalışıyodu. o sahne korkunç değildi ama aklımda kalmıştır bütün parlaklığıynan. yaş 12-13, gecenin bi vakti okuyosun... kim lan bu pol bünyan diyosun. bir öd ve bok karışımının husule gelmesi kaçınılmaz.
 • fargo filminde birkaç kere heykelini görebileceğiniz brainerd'lülerin hemşehrisi olan halk kahramanı. elindeki balta ve yüzündeki korkunç ifade ile şehre girenleri selamlar.
 • amerikan halk hilayelerinde adi gecmeyen karakter. kendisi ve etrafinda olusturulmus olan anlati (bakin olusturulmus diyorum halk hikayesi olsaydi dogal bir surecte olusmus olurdu) amerikanin son yuzyil kulturunde yer tutmustur ancak folklore degil fakelore urunudur. yani halk kulturunde yeri olmamasina ragmen birileri tarafindan kurgulanmis ve yazilmis metinlerin kahramanadiri. fakelore tabirinin dogmasinda onemli bir donum noktasidir.
 • amerikan halk hikayelerinde bahsi geçen bir oduncu karakter.

  abd'nin pek çok yerinde elinde baltasıyla tasvir edildiği heykelleri vardır. dolayısıyla, çok sayıda film ve romanda bu heykellere rastlamak mümkündür. bu heykellerin maine eyaletinde yer alan bir tanesi için bkz.: http://www.flickr.com/…763/in/set-72157629318456810

  paul bunyan hakkında daha detaylı bilgi için bkz.: http://en.wikipedia.org/wiki/paul_bunyan

  tema:
  (bkz: amerika birleşik devletleri/@derinsular)

  ana tema:
  (bkz: popüler kültür/@derinsular)
 • bir çizgi film vardı,bu paul bunyan minesota filan civarında yaşayan bir beyamca,ağaç filan kesmeye başlıyor.millet yavaş yavaş keserken bu herif coşuyor,bizde çocuğuz ya,izliyoruz neşeyle.

  sonradan fargo'da heykelini görünce çok şaşırmıştım,eski günlere gitmiştim...
 • amerikan efsanesi , dev oduncu.
 • mavi bir bogasi vardir.
 • (bkz: dede korkut)
 • boğasıyla yaptığı şakalaşmalar sonucunda amerikanın çeşitli coğrafi güzelliklerinin oluşmasını sağlayan ** kendi büyük, gönlü büyük oduncu.

hesabın var mı? giriş yap