şükela:  tümü | bugün
 • alman tip bilgini.(1854-1915)
  1908 nobel fizyoloji ve tip odulunu kazanmistir.
  frenginin dunyayi kasip kavurdugu yillarda, kendi gelistirdigi ama klinik testleri gerceklestirmek icin yeterli zaman olmadigini dusundugu icin dunyanin heryerindeki doktorlara 65 bin kutu ilaci ucretsiz dagitmistir.cok az hastada yan etki gostermesine ragmen % 98 bir basari elde etmistir.
  yahudi asillidir. resmi alman markinin uzerine basilmistir.
 • sifilis hastalığına çözüm bulmak istemiş ve kullanacağı maddenin bakteriye zarar vermesini ama insan hücresine zarar vermemesini istemiştir. bu amaçla arsenik zehrini köpeklerde denemiştir. sonuç olarak da tam 606. - yazı ile altıyüzaltıncı- köpekde doğru ilacı bulmuştur. ilacın adını da salvarsan 606* koymuştur. kendisinin azmi, sabrı, inancı sayesinde bugün antibiyotik diye ilaçlar vardır, ilaç sanayisi vardır.
 • bir de bu isimde bir entomolog var, kelebekler uzerine calisan. 1968'de "population bomb" diye bir kitap yazmis, nufus artisi dunyanin sonunu getirecek demis.
  bakin neler yumurtlamis:

  "insanligi doyurabilmek icin cabalarimiz bosunadir. nufus artisi boyle devam ettigi muddetce 1970lerde olaganustu kitliklarla mucadele etmek zorunda kalacagiz."
  "bu kitliklar sonucu abd de dahil olmak uzere butun ulkelerde yuz milyonlarca insan olecek"
  "bu kitliklar sonucu ingiltere'nin, 2000 yilina kalmadan yer yuzunden silinecegine dair bahse girerim"
  "1980 yilina geldigimizde abd'deki ortalama yasam beklentisi 42 yila inmis olacak. 1999 yilinda ise abd'nin nufusu 22.6 milyona inecek."

  ucuncu gobekten buyukdedesi icin (bkz: malthus)
 • eski kırmızı renkli 200 deutsche mark'ın üzerinde resmi bulunan kimyacı. laboratuar ortamında arsfenamin'i üreterek kemoterapiyi uygulanabilir kılan ilk adamdır.

  (bkz: salvarsan)
 • immünolojinin babası

  bu fotoğrafında ki bakışlarıyla beni etkileyen insan.
 • zamanında avrupa'daki en ölümcül ve yaygın olan frengi hastalığının tedavisinde kullanılan salvarsandan, plazma ve kan hücrelerinin boyanıp gruplandırılmasına, değişik bakteri serumları ile bağışıklamadan yan zincir teoremine kadar bilime birçok katkısı olan, kemoterapinin babası sayılan nobelli alman bakteriyoloji üstadı.

  tüberkülozu tedavi edebilmek için kolları sıvayıp doktor olmaya karar vermiş, bakterilerin salgıladığı toksinlerin insan vücuduna hunharca verdiği zararları araştırarak, bunlara karşı savaş açmak için cephane olarak antitoksinler üzerinde çalışmalara yapmıştır. hayvan vücuduna verilen zehirden sonra, hayvanın kendi doğal savunma mekanizması ile bu zehre karşı panzehir ürettiğini gözlemlemiş (bağışıklama) ve bu antitoksinlerin seçici toksik etki temelli yaklaşımıyla insanlara ne gibi faydalar sağlayabileceğini araştırmıştır.
hesabın var mı? giriş yap