şükela:  tümü | bugün
 • mimikler üzerine araştırmaları bulunan psikolog.

  (bkz: lie to me)
  (bkz: facs)
 • türkçe'de ne düşündüğünü biliyorum adlı kitabı vardır. 2009 basımlı.
  ayrıca nette facs kitabının yeni medyaya uyarlanmış halini bulmak mümkündür.

  ilgilenenler için facs kitabında bir çok duygu haline ilişkin videolarda vardır.
 • bu aralar sanat ve tasarim masteri yaptigim ve ayni tez danismanina bagli calistigim grupla toplu bulusmalarimizda calismalarina ve klasifikasyonlarina fena halde taktigimiz insan. bir digeri icin: (bkz: robert plutchik)
 • mikro-ifadelere bakılarak bir insanın yalan söyleyip söylemediğinin anlaşılabilirliği üzerine çalışmaları olan bir bilim adamı. türkiye'de yayınlanmış 'ne düşündüğünü biliyorum' isimli kitabında mikro-ifadeleri şöyle tanımlamıştır; 'bu çok kısa yüz ifadeleri-1/2, 1/25 saniye- o kadar çabuktur ki gözlerinizi kırptığınız an onları kaçırabilirsiniz.' ayrıca ekman'ın yaptığı bilimsel çalışmaları konu alan 'lie to me' isimli dizide kendisinin yerini tim roth'un canlandırdığı 'cal ligtman' karakteri doldurmaktadır.
 • dünyanın en ünlü yüz okuyucusu olduğu söylenir.ve son zamanlarda da mikro ifadeler üzerine çalışmaları bir çok romana da referans olan bilim insanı.
  eskiden yazarlar romanlarında yarattıkları karakterleri kendilerine yalan söylendiğini anlayabilmeleri için psişik yeteneklerle donatırdı.şimdi ise ekman'ın mikro ifadelerini tam öğrenmiş olarak yaratıyorlar.
  ayrıca lie to me dizisinde cal lightman karakterinin esin kaynağıdır kendisi.
 • yuz ifadelerinin butun insanlik icin ayni duyguyu ifada edip etmedigini arastirmak icin 1972 yilinda yeni gine'nin ucra koselerinde yerlilerle bir calisma yapmistir.bukadar uzaga gitmesinin sebebi,bu insanlarin bati kulturuyle hic bir tanisikliginin ve etkilesiminin olmamasi olmasiydi.bu calismada da yuz ifadelerinin butun insanlar icin ayni seyi ifade ettigi yani bunun insan genlerinde bulundugu,sonradan ogrenilmedigi ortaya cikmistir.
 • paul ekman ve arkadaslari 1972'de temel yuz ifadeleri iceren bir liste hazirladi. bu listeye gore, 6 temel yuz ifadesi vardi. bunlar: mutluluk, uzuntu, kizginlik, igrenme, korku ve sasirmadir.
 • en başarılı yalan detektörü. insanların mimiklerinden, ses tonlarından ve vücut dilinden yalan söyleyip söylemediklerini anlayabilen bilim insanı. tabii bunun için doğru soruları sorabiliyor olmak şart. bu aralar gerçekten merak saldığım bir konu da olsa düşünmeden edemiyorum, gerçekten herkesin yalan söylediğini anladığım bir dünyada yaşamak ister miydim ki?
 • çok yakında türkiye'de eğitimleri verilecek olan kişi. çok heyecanlı :)
  paul ekman international'ın türkiye temsilcisi sola unitas academy'dir.
  detaylar da burada: http://www.solaunitas.com/index.php/tr/paul-ekman
 • insanların yalan söylediğini yüz mimiklerinden yararlanarak anlayan avrupalı profesördür.
  yalanları yakalamak üzerine yazdığı üç tane kitabı vardır. orijinal kitapların içinden çıkan cd lerde micro expression training tool ve subtle expression training tool adında mimikleri yakalama antrenmanı yapmayı sağlayacak iki adet paket program vardır.

  lie to me dizisi bu profesörün hayatından esinlenerek, yer yer senaryo desteği alınarak çekilmiştir.

hesabın var mı? giriş yap