şükela:  tümü | bugün
 • get get down ile turkiyede populer olan dj..
 • yakın zaman önce amerikalı olduğu için el kaide tarafından kaçırılmış ve bugün vahişe kafası kesilerek öldürülmüş şahıs.

  http://www.cnn.com/…t/06/18/saudi.kidnap/index.html
 • tarihci. soldan saga gecisi ile, parti kalemsorlugu, thatcher lapdoglugu, george w bush sempatizanligi ile un salmis, liberty edebiyatiyla emperyalizmi, freedom methiyeleri ile vietnam'in isgalinden, irak'in isgaline, israil'in bilakaydusart hakimiyetinden, "batili iyi emperyalizm"e uzanan osuruk gozlemlerin insanidir. fikrince dunya uzerindeki politik cercevede soyle bir vardir: unilateralist kotu sag (fasiszm, nazizm), unilateralist iyi sag (amerika, ingiltere). kotu sagin yaptigi her sey kotudur, iyi sagin yaptigi her sey iyidir. komunizm, fasist soldur, oyle olmak mecburiyetindedir.

  akademik cevrelerde sike surulecek itibari olmayan paul johnson her ne kadar amerika ve ingiltere disinda dunyanin geri kalan tum sag kanadi tarafindan istenmeyen adam ilan edilmisse de, an gelir sagcilar teoride paul johnson'a ve cozumlemelerine hak veririler. o vakit kendisinden "meshur ve onemli" tarihci diye bahsedildigi olur.
 • paul johnson'un "muteber-muthis" tarihciligi hakkinda usenmem okurum diyorsaniz, su detaylari da gecmek isterim. bakalim disiyle tirnagiyla ve despotlugu kadar sahtekarligi da ickin hristiyan muhafazakar kesimin parasi ile nereye kadar gelmek mumkun oluyormus. (ornekler amazon com da okuyucu yorumlarindan derlenmistir)

  thomas jefferson'un hizmetcisi hemmings ile iliskisi sirasinda karisinin bu olaydan haberdar oldugu iddiasinda bulunan paul johnson hemmings'in jefferson'un karisinin oldugu yilda 9 yasinda oldugunu es gecmistir.

  nixon, watergate hadisesine nixon'un halkin huzurunda ozur dilemesine ragmen "sucsuz" oldugu, liberal medya tarafindan "avlandigini" iddia etmistir (washington post artik ne kadar liberalse)

  calhoun'u bes parasiz tanittiktan bir sayfa sonra babasinin 31 kole sahibi bir vergi mufettisi oldugunu yumurtlamistir.

  alexander hamilton'u neredeyse hic bulunmadigi bir convention'da lider olarak gostermis (hamilton kapitalist ekonominin babasi sayilir)pensilvanya valisini, new york'lu delege olarak tanitmistir.

  60 larda yasanan sivil hak ve ozgurlukler hareketini 957 sayfalik amerikan tarihi kitabinda 2 sayfada gecistirmis, zencilerin politik arenadaki eksikligini "ilgisizliklerine" baglamis, jim crow, linc, yasama ve yurutmedeki pruzulerin bahsini dahi acmamistir.

  amerikan ic savasinda confedarete generalleri joe johnston ve sidney johnston'i ayni kisi olarak tanitmak ile kalmamis, joe johnston'i albert in yerine oldurmeyi de basarmistir.

  1876 and 1880 secimleri arasinda oyverenlerin sayisini 4 e katlamistir.

  cotton mather'in su cicegi asisinin varligindan 100 yil once haberdar oldugunu iddia etmistir.

  eski ahitte joseph'i jacob ve leah'nin cocuklari olarak tanitmistir. (bildigin incili acip yazman gerekiyor)

  kendisinin butun bunlarin disinda tarihciliginin ali kemal meram makaminda oldugunu, uygulamali cinsel hayat, tahmini agresyon ve kisilik bozukluklari tanilari ile isledigini de belirtmek, ayarin feristahini chomsky'den aldigini da soylemek isterim. buyurun:

  http://www.chomsky.info/interviews/19920528.htm

  kendisi meshurdur, unludur, ama bir tarihci olarak onemli degildir. en azindan kendi tarihi perspektifinden degerlendirildiginde johnson'in onemli olmasi mumkun degildir. cunku elestirdigi entellektuellerin hepsinde cinsi sapkinlik, ve zina emareleri bulup bunlari gucsuzluge yoran, asabi kisilerin makul fikir uretemeyecegini iddia eden johnson, yakin gecmiste metresinin itiraflari ile hem zinaperver hem de zina esnasinda tokatlanmaktan hoslanan bir "sapkin" olarak degerlendirilecek, yazdiklarinin hukmu kalmayacaktir. o kadari da olur.
 • ovguleri cevirilesi dostlari ve canyoldaslari icin

  (bkz: ann coulter)
  (bkz: william safire)
 • ingiliz tarihçi ve yazar. forbes'ta yazıyor.
 • muhafazakarların baş tacı, nixon, reagan, thatcher ve general franco hayranı, richard dawkins ve darwin'e saldıran köşe yazarı. ayrıca otuz'dan fazla kitabı da var. asırlardır the spectator'da yazar. bush'un kendisine taktığı bir de onur madalyası vardı. yahudi hristiyan kültürüne duyduğu inanç muhafazakarlığıyla birleşince kendisini etkili ve tehlikeli biri haline de getiriyor.

  geçenlerde bir makalesini okudum. genel muhafazakar görüşü, israil ve filistin olayları söz konusu olunca ışıldıyor resmen, o kadar açık ki. ona göre, israil'in olaylar nedeniyle tüm dünyada antipati kazanmasının sebebi, israil'in araplar karşısındaki güçsüzlüğüdür. nasıl oluyormuş bu? insanlar bakınca sanki ortada asimetrik bir savaş var zannediyormuş ve zavallı araplar diyormuş. (bu arada filistinli diye ayırmıyor, direkt arap adı altında genelleştiriyor, sanırım arapların gideceği bir çok arap ülkesi var ama israillilerin sadece tek bir ülkesi var vurgusunu güçlendirmek için). oysa, araplar savaşı kaybetse bile, yarın tekrar savaşmaya devam edecek, ama israil tek bir hata yaparsa tümden yok olma tehlikesine maruz kalacaklarmış. (hamas ve iran elbette açık açık israil'i kökten yok etme hedeflerini söylüyor da, yazar israillilerin korkmasına ve korktukça daha da saldırganlaşmasına bu tür gerekçeler bulurken, aynı şeyi öbür taraf için yapmıyor. sanki filistinliler bir sabah uyanmış ve hadi gidip intihar bombacılığı oynayalım demişler gibi)

  ayrıca, israil atalete düşmese ve askerlerini doğru düzgün eğitse, bu kadar hava bombardımanı kullanması gerekmeyecek, direkt hedef atışı yapabilecek ve sivilleri öldürmeyecek, böylece dünyanın tepkisini bu kadar çekmeyecekmiş. bir de israil'in derdini daha iyi anlatabilmesi için, diplomatlarının ingilizcelerini geliştirmesi gerekmekteymiş.

  yazının en can alıcı ve israil'e batıda destek bulma çabasının ürünü olan kısım şu: araplar (israil ve filistin'i alıp genelleştiriyoruz) insan hayatına saygı duymazlar, çünkü dinlerinde şehitlik kavramı var (oldu, batı kültüründe bu yok zaten, haçlı seferleri nasıl düzenlenebildiyse artık) oysa israil yaşadığı soykırımın da etkisiyle insan hayatına gereğinden fazla önem veriyor bu nedenle de zayıflıyor bu savaşta. israil'in yanında durmamız gerek, ne de olsa yarın aynı nefret bize de yönelebilir, 11 eylül'ü unutmayın.
 • insanın suratına bir gülümseme yapıştırıverir.

  http://www.youtube.com/watch?v=ddwxhhwj66m