şükela:  tümü | bugün
 • ruanda'nın şu andaki tutsi kökenli cumhurbaşkanı, fransa tarafından soykırımı başlatmakla (bkz: tutsi soykırımı) buna
  neden olan, 1994 yılındaki hutu kökenli cumhurbaşkanı juvenal habyarimana'nın içinde bulunduğu uçağın düşürülmesi olayından sorumlu olmakla suçlanıyor. kendisinin 2004'te fransa'yı katliamın durdurulmasını engellemekle suçlamasının etkisi de bu konuyla ilgili olarak gündeme geliyor. hali hazırda ruanda'da fransız büyükelçiliği kapalı ve iki ülke arasında diplomatik ilişki mevcut değil.

  fransa tutsi soykırımı sırasında 500 binden fazla tutsi ve ılımlı hutu'nun katlinden sonra başkente girecek kadar askeri üstünlük kazanan tutsi direniş örgütü ruanda yurtsever cephesine karşı asker yollamış ve kalan 200 bin tutsinin de ölümüne yol açan bir siyaset izlemişti (bkz: operation turquoise)
 • oyların yüzde 93.08'ini alarak yeniden devlet başkanlığına seçilen ruandalı siyasetçi. kagame, 2003'ten bu yana devlet başkanlığı görevini yürütüyor.
 • 800bin insanının katledildiği soykırımın ana sebeplerinden biri olan fransa'yı, 3 gün önce ziyaret etmiş olan cumhurbaşkanı.
  fransa ile buzları eritmeyi amaçlıyorlarmış. bunun için el sıkışmışlar.

  kin iyi bir şey değildir elbet ama bazen gerizekalı olmak yerine kindar olsalar keşke diye düşünüyor insan.

  daha detaylı bilgi isteyenler buradan edinebilir.
 • dün fatih üniversitesi tarafından kendisine uluslararası ilişkiler alanında fahri doktora verilmiş.

  ülkesinin kongo'yla olan ilişkilerinden olsa gerek.

  bunu da gördük ya, hayırlısı.
 • türkiye'de kendisine fahri doktora ünvanını sadece fatih üniversitesi verirdi, onlarda vermiş zaten. kaldı ki bu adamın en son fransa ziyareti çok yankı uyandırmıştı. sonuçta kendisi şuan fahri doktora ünvanlı bir devlet başkanı(!)

  ne diyelim hayırlı olsun..
 • sosyal medya üzerinde en çok takip edilen 3. ya da 4. devlet başkanı (tam hatırlayamadım).
  ilk 4'teki diğer isimler hindistan devlet başkanı, brezilya devlet başkanı ve abd başkanı.
 • üçüncü kez başkan seçilebilmesi için gerekli hukuksal zemin oluşturulan ruanda devlet başkanı. ruanda soykırımı sonrası 1994 yılından 2000 yılına kadar pasteur bizimungu'nun yardımcısı olarak gölge başkan görevinde bulunan kagame 2000 yılında koltuğu devraldı. 2003 yılında yedi yıllığına başkan seçilen kagame 2010 yılında ikinci kez devlet başkanı seçildi. 2017 yılında yapılacak başkanlık seçimi öncesi kagame'nin üçüncü kez aday olmasının önünde bir engel kalmadı. ikinci kongo savaşı'nda hayatını kaybeden dört milyona yakın insanın kanı elindeyken yaklaşık otuz yıl (de facto başkanlık dönemi de dahil olmak üzere) başkanlık koltuğunda oturma fırsatını buldu. yine %90 üzeri bir oy oranıyla seçilecektir.

  haberin kaynağı
 • israil'le ilişkileri geliştirmek için bu ülkeye giden ruanda başkanı.

  http://www.news24.com/…ssoming-cooperation-20170710