şükela:  tümü | bugün soru sor
 • liberallerle 28 haziran 2004 te yeniden seçim kazanan liberal parti lideri...
 • eski astronot.
 • 28 kasım 2005 tarihinde güvensizlik oylaması sonrası azınlık hükümeti düşürülen (an itibariyle) eski kanada başbakanı.
 • 23 ocak 2006 secimlerinde cok az bir farkla conservative partinin gerisinde kalan kanada'nin sevilen liberal prime ministeri. secimlerde conservative partinin yeterli cogunlugu alamamasindan dolayi gorevine devam edebilecegi halde secim gunu istifasini montrealdeki merkez binasinda veren, bizim yoneticilerimizden de bu onurlu davranisi bekledigimiz eski baskbakani.
 • eski kanada başbakanı. liberal parti lideriydi.

  kendisi ile ilgili ilginç bir anım bulunmakta. üniversite yıllarında bir 2. sınıf öğrencisiyken, bir öğrenci kulübümüz vardı, yeni kurmuştuk. uluslararası ilişkiler alanında faal idik. öyle pek icraatımız yoktu henüz. kulüpteki arkadaşlarımızdan biri hilton'da bagaj taşıyan adam olarak çalışıyordu. bu paul martin denile zaat da, bir iş için izmir'e gelmiş, hilton'da kalacakmış. bizimki, bu adamın bagajlarını taşırken, bizim kulüpten bahsetmiş ve bize bir konferans vermesini istemiş. adam da kırmamış bizimkini, pazartesi sabahı saat 9.00'a randevu vermiş. bu konuşma pazar öğleden sonra oluyor. arkadaş bize pazar akşamı saat 18.00 gibi haber verdi, "yarın kanada başbakan'ı geliyor, ayarlayın" diye. tabi bir süre geyik olma ihtimali üzerinde durduysak da, daha sonra işin ciddiyetini anlayıp şaşırmıştık.

  ertesi gün okula geldi bu adam, konferansını verdi. tabi hocalar falan şok, hepsi bakıyor bize "nerden çıktı lan bu" dercesine. bizi pek sevdi kendisi, güya 2 saat kalacaktı, öğlen yemeğine bile çıktık. baya bir muhabbet ettik. muhabbet sırasında öğrendiği bir türkçe sözcüğü bizimle paylaştı: siktir

  olayı ayarlayan arkadaş ise, çalıştığı yer olan hilton'da kanadalı takım elbiseli, siyah giyimli amcalar tarafından köşeye çekilip, amacınız ne falan diye sorgulanmıştı, baya bir korkmuştu çocuk.

  (bkz: bu da böyle bir anımdır)
 • bunlardan kiyafet dukkani olaninin paul martinle hic alakasi yoktur. tamamen turk bir firma fakat kulaga guzel geliyor diye adamin adini marka yapmislar.

  canadalilar saskin paul martinin kendisi saskin.