şükela:  tümü | bugün
 • bill evans trio'nun '59 - '63 seneleri arasında davulculuğunu yapmış olan şahsiyet. [sözkonusu dönem scott la faro'nun da dahil olduğu, belki de bill evans'ın en parlak dönemidir]. davul çalışında evans'ın tesiri görülebilir. gösterişli ve teknik ağırlıklı bir çalış yerine kontrollü tuşeler ve doğru yerde doğru, yalın ve hisli ataklara ve ritmlere dayalı bir çalışı vardır. bill evans trio'dan sonra pek dikkat çekici çalışmalar yapmamış olsa da; eskilerden john coltrane, thelonius monk, stan getz ; daha yeni dönemden ise charlie haden, bill frisell, joe lovano gibi isimlerle çalmışlığı vardır. ayrıca yanılmıyorsam halen zaman zaman ali jackson'ın yerine kurt rosenwinkel'ın joshua redman'lı grubuyla çalmaktadır.

  caz yada davul tarihine geçecek bir tarzı, buluşu yoktur lakin bop döneminin bilinen sevilen çalgıcılarındandır diyebiliriz. keith jarrett, gary peacock, carla bley, hakkı bulut* gibi isimlerle de çalmıştır kendisi.

  dönemin daha baba davulcuları için: (bkz: elvin jones) (bkz: jack dejohnette) (bkz: roy haynes) vs..
 • kore gazisi; savaştan dönüşünden (1954) sonra kesintisiz sürdürdüğü iki şey profesyonel müzisyenliği ve amerikan komünist partisi üyeliğidir.
  *
  başlangıçta thelonious monk ’la başlayan profesyonel müzik hayatı; bill evans’ın liderliğini yaptığı üçlüde tarzını bulduğu olgunluğa ulaşır. sonrasında, dönemin bütün ünlü caz virtüözlerinin albümlerinde görev almış, albümlerin unutulmaz kılan yorumlarda payı olmuştur.

  ama, kendi liderliğinde bir albüm çıkarmaya giriştiğinde hürriyetler ülkesi amerika’da, komünist parti üyeliği nedeniyle olsa gerek, eserlerini yayınlayacak bir müzik yapım şirketi bulamamıştır. liderliğinde, piyanoda keith jarrett , basda charlie haden gibi dönemin ünlü cazcılarıyla birlikte kayda aldığı (1972) “conception vessel ” adını alacak ilk albümü iki yıl sonra 1974’de, cazın avrupa’da yükselen sesi haline gelmesine öncülük edecek olan ecm müzik yapım tarafından realize edilmiştir.

  bu yetenekli müzük adamının o tarihten günümüze kadar ve çok az sayıda (adına) kendi liderliğinde çıkardığı yedi albümden beşi yine ecm tarafından çıkarılacaktır
 • 80 yaşına basmış üstad. ecm'den hala cayır cayır müthiş albümler çıkarmaya devam etmektedir.
 • bir seferde apichatpong weerasethakul yazabiliyorum ama bu adamın adını hep paul motion olarak yazıyorum.

hesabın var mı? giriş yap