şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1947'de yazdığı kitapla pozitif iktisatı geliştiren, iktisata matematiğin tam anlamıyla girişini sağlayan iktisatçı.
 • wallerstein'in neden nefret ettigi merak konusu olan nobelli iktisatci. kizkardesinin ickisine ilac atip igfal de etmemistir, ortak aldiklari piyango biletine vuran ikramiyenin ustune de yatmamistir samuelson, efendiden papyonlu bir adamcagizdir kendisi. wallerstein'in da oyle perde arkasina adam resmi asip elinde viski bardagi "gebereceksin, gebereceksin, hahaha" diye bagiracak bir halini gormedim.
  ideolojik farklilasmayi mahalle kavgasi olarak algilayanlar (veya oyle kosullandirilanlar) farkli dusunebilirler, ancak iktisatcilar kendilerini olimpos dagi tanrilari gibi gorduklerinden farkliliklarini kisisellestirmezler, bilim adamligi da bunu gerektirir zaten. yani galbraith ve solow'u (sollow oldu galiba gerci) halay cekerken veya pigou'yu rawls'in sirtina havlu koyarken gorebiliriz.
 • iktisatta neoklasik akimin babalarindan..ozellikle yazdigi ders kitaplariyla yirminci yuzyilin ikinci yarisindaki iktisat egitimini kokten etkilemistir.. keynes'i evirip cevirip, matematik ve rasyonalite sosuna bulayip taninmaz bir hale sokmustur.. megalomandir, belgesi de asagidadir:

  the exact version of the quote from
  samuelson (1998 jel) is:

  "from 1879 on, marshall and i knew that the exchange equilibrium need not be
  unique when tastes and/or endowments differed ..." (footnote 3 on page
  1384)

  kendisi 1879'da henuz dogmamistir..

  (bkz: neoklasik iktisat)
 • 1970'de nobel ekonomi ödülü'nü kazandı.
 • henuz 25 yasinda akademik hayatinin basinda, yasindan fazla birinci sinif makale uretebilmis ekonomist. genellikle finansal ekonomi alaninin kurucusu kabul edilir, modern finans teorisinde adi yer tutan hemen herkes kariyerinin bir noktasinda onunla bereber calismistir.
 • "economics" adlı ekonomiye giriş kitabı onlarca yeni baskı yapmıştır ve eminim ki hala en iyi ekonomiye giriş kitabıdır. son basımları w.nordhaus ile edit edilmiş olan bu eser, her iktisat öğrencisinin kitaplığında bulunmalıdır.
 • kendisinin doktora tezi sunumu ile ilgili olarak şöyle bir anekdot anlatılır:
  doktora tezi sunumu başlar, bir iki saat sonra şimdi çıkarlar herhalde diye kapıda beklemeye başlar bazı arkadaşları. 3 saat geçer kimse çıkmaz, 4 saat 5 saat derken juri başkanı joseph schumpeter yaka bağır dağılmış bir şekilde çıkar dışarı. “noldu?” der dışarıdakiler. schumpeter “çok şey öğrendik” diye yanıt verir.
 • 1970'de iktisat alanında nobel ödülünü alan ilk amerikalı.
  ironik biçimde üniversiteyi chicago'da okudu. harvard'a geçişiyle monetaristlikten keynesciliğe terfi etti. daha sonraları monetarizm macerası için kendisini ahmak olarak nitelendirmiştir.
 • kamu ekonomisi ve maliyesi ile ilgili temel bilimsel makaleler yazmış olan bilim adamı.