şükela:  tümü | bugün
  • taxi driver in senaristidir kendisi.martin scorsese ile baska calismalarida vardir.
  • lights of day filmini yönetmiştir aynı zamanda..
  • neredeyse yazdigi senaryo sayisi kadar yonetmenligi vardir ama senarist kimligi hep on plandadir. scorsese ile asna visne olmasi raging bull, last temption gibi yapitlarda imza atmasi sebep olmustur bunlara ama unutmamak gerekir ki bu amca comfort of strangersi *i cekmis, bizi bir tuhaf etmistir. ve bakin tu suraya yaziyorum yakinda da seytan'in prequel'ini cekecektir. olmek bilmeyen oyuncu max von sydowda* bu projeye alet olursa sasirmam.
  • yazdığı senaryoları scorsese'in eline verdiğinde ortaya mükemmel işler çıkmış ama kendi başına bişiler çekmeye çalıştığında sıçmış senarist/yazar. thelma schoonmaker ve martin scorsese ile birlikte dünyaya armağan olarak sunulmuş kutsal üçlünün son halkası. robert de niro'yu da bunların arasına alayım mı diyorum ama hayır olmaz, 4ten hayır gelmez, muhteşem dörtlü diye bişi olduğu yalan.
  • taxi driver ın senaryosunu yaklaşık olarak bir haftada kapandığı izbe bir otel odasında yazmış dahi sıfatını hak eden senaristdir. 1 haftalık yazma süreciyle ilgili olarak; "içimde bir hayvan vardı ve dışarı çıkamya çalışıyordu" lafını etmiş, bizi bizden almıştır.

    calvinist bir aile ve çevreden gelen paul abi, ilk filmini 17-18 yaşında izlemiştir. ardından filmleri ve sinemayı ilginç bulan schrader, 23-24 yaşında ozu-dreyer-bresson ve film noir üzerine yazdığı makale hala sinema tarihinin en iyi sinema yazılarından biri olarak kabul edilmekte...
  • yirmi altinci uluslararasi istanbul film festivali'nde onur ödülü almış senarist, yönetmen, sinema yazarıdır. transcendental style in film isimli kitabı olmasa bresson'u, ozu'yu bu kadar iyi anlar mıydım bilmiyorum. bunun dışında en çok taxi driver'la, raging bull'la anılır adı, ancak sanırım açılış töreninde kendisine ingilizce çeviri yapılmadığından*ve kendisinden önce onur ödülü alan cüneyt arkın'ın uzun mu uzun konuşmasından biraz sıkılmıştı, güzel ve tarihi şehrimize iltifat etti, teşekkür etti, yani kendi deyimiyle "kısa kesti" ve ödülünü alıp sahneden indi. yine de kendisini dünya gözüyle görmüş olduk, iyi ki gelmiş.
  • "bence iyi bir filmin son karesi, sinema salonunun dışındaki kaldırımda gerçekleşmelidir."