*

şükela:  tümü | bugün
 • 1886-1965 alman teolog. tillich, her bilimsel kuramın içinde bir felsefi bileşen olduğunu, her teoloji içinde gizli bir felsefe olduğundan sözeder. felsefe arkaplanından yararlanarak, tanrıdan varoluşun temeli ve mutlak, koşulsuz varlık olarak sözeder. bilim ve din arasındaki ilişkiyi “kollektif bilincimizdeki şizofrenik bölünme” olarak adlandırır.
  freud, psikoanaliz kuramlarının dini iddiaların gerçekliğini sarstığını ileri sürse de, tillich psikoanalizin gerçekte dini geleneklerin bir çok bileşenini teyid ettiğini ileri sürmüştür. freud, tanrı inancının yenidoğanın erotik yaşantılarının doğaötesi aleme yansıtılmasından başka bir şey olmadığından sözederken, bu süreçle putlara tapınma ve putperestlik arasında paralellik kurmuştur. tillich ise buna şu yanıtı verir: “tanrıya ilişkin her düşünce ya da imgenin bir yansıtma olduğunu ileri sürsek bile, bu mecazı bir adım daha ileriye götürmeli ve yansıtmanın her zaman bir şeyin üzerine yansıtılma olduğunu kabul etmeliyiz-bir duvar, bir ekran, bir başka varlık, bir başka alem....üzerine ilahi imgelerin yansıtıldığı bir alem artık bir yansıtma değildir. varoluşun ve anlamın en üstün düzeyde yaşantılanmasıdır.”
  theology of culture adlı kitabındaki “ateizm bileşeni olmadan teizme ulaşılamaz” sozu ilgi cekicidir.
 • var olma cesareti adli kitabinda:

  "insanin varligi ona yalnizca verilmemis, ondan talep de edilmistir.kisi varligindan sorumludur: eger sorulursa "kendisinden ne meydana getirdigi" sorusuna yanit vermesi istenir. ona soran kisi ise "yargilari" yani "kendisidir". bu durum goreli terimlerle sucluluk anksiyetesi; mutlak terimlerle ise "kendini reddetme" ve "kinama" olarak ifade edilen anksiyeteyi dogurur. insanin [kendisini olmasi istenen sey haline getirmesi] {kaderini yerine getirmesi} istenir. her ahlak eyleminde - kendini onaylayan- insan kaderini yerine getirmeye, potansiyel olarak oldugu seyi gerceklestirmeye katkida bulunur.."

  demis hristiyan varoluscu filozof..
 • "insanlar kaygılarından kurtulmak için tanrıyı ve korkuları yarattılar."
 • "nietzsche'nin öldü dediği tanrı asla gerçek tanrı değildir. ölen, din adamlarının uydurma tanrısıdır." diyen adam.
 • "günümüz insanına din konusunda söylenecek ilk söz dine karşı bir söz olmak zorundadır." (the protestan era, 185)
 • "şüphe imanın zıttı değildir. imanın bir unsurudur."

  din ve ahlakı bir tutan filozof.