şükela:  tümü | bugün
 • "ne idugu belirsiz bohemyali onbasi " dedigi hitlerin almanyanin basina bela olacagini ilk gorenlerden,1932 secimi sonucunda hitleri iktidara getirmek zorunda kalan alman presidenti..
 • tam adı: paul ludwig hans anton von beneckendorf von hindenburg olan, 1925'de ve 1932'de üst üste iki kez reich başkanlığına seçilen ve ocak 1933'te hitleri şansölyeliğe atayan alman mareşali ve siyatçisidir.
 • birinci dunya savasi'nda her iki cephede de buyuk basarilari olmus olan posen dogumlu generaldir. alman vatan kahramanıdır.60 kusur yasında emeklilik sonrası savaşla mesleğine geri dönmüş, doğu cephesi'ndeki rus işgali karşısında ilk başta görülen alman başarısızlığı üzerine doğu cephesi kumandanı olmuştur. burada rusları baştatannenberg olmak üzere alt eden hindenburg, polonya'yı da işgal planını hazırlamıştır. kayzer wilhelm ile iyi ilişkiler kuran hindenburg,1916'da tüm ordunun kumandanı olmuştur. italya ve romanya'ya işgal orduları yollayarak modern savaş teknikleriyle başarı sağlayan hindenburg, 1917 başında genelkurmay başkanlığını, almanya'da savaşın yürümesi için askeri-endüstriyel bir diktatörlük kurarak kullanmıştır. doğu'da başarı kazansa da batı'da artık savaş siper savaşı haline dönmüş,siperler aşılmaz olmuştur. ağır kayıplı savaşlar sonrası en son hindenburg hattını kurarak itilaf kuvvetlerini burada durdurmuş, fakat ateşkese iç buhranlar nedeniyle razı olmak zorunda kalmıştır.savaş zamanı, hep yardımcısı erich ludendorff ile beraber çalışmıştır.

  daha sonra alman politikasında,yaşına rağmen önemli bir isim haline gelen hindenburg, cumhuriyetin gardiyanı olmuş, adolf hitler ve ludendorff onderliğindeki aşırı sağ partilerin yükselmesini önlemiş, yaşlanıp bunamaya doğru gittiği 1930lu yıllarda hitler'i şansölye olarak atamak zorunda kalmış, 10 seneye yakın cumhurbaşkanlığı yaptıktan sonra ölmüştür.
 • hitler'in, vasiyetinin bir kısmını (ki almanya'da monarşinin yeniden kurulması ve hohenzollern prensinin başa geçmesiydi) iç ettiği, kendisini övdüğü kısımları oğlu oskar von hindenburg'a radyodan okutup propaganda yaptırdığı almanya'nın son cumhurbaşkanıdır.
  ölümünün bir gün öncesinde cumhurbaşkanlığı mevkisi başbakanlıkla birleştirilip ortadan kaldırılmış, hitler bir gün sonra führer ve alman ordusu başkomutan'ı sıfatını kazanmıştır.
 • mustafa kemal'in vahdettin yaveri olarak yaptığı almanya gezisinde görüştüğü genelkurmay başkanı.

  mustafa kemal(albay) anılarında biraz da alkolün etkisiyle, hatta laubali bir biçimde suriye'den gelen raporların doğru olmadığını, kendisinin orada savaştığını ve durumun vahim olduğunu söyler ve hindenburg'a suriye cephesinden ne beklediğini sorar.

  hindenburg ise "basit ve şirin" bir cevap ile mustafa kemal'i eşit görmediğini belli eder.

  ancak tarih mustafa kemal'in haklılığını kanıtlar.

  aynı gece, mustafa kemal, kayzer'e (hacı wilhelm ) sir ya da kayzer yerine ekselans diye hitap ederek pot kırdığından da bahsetmektedir ki aynı hatayı daha önce bulgar kralıyla tanıştığında da yapmış olduğundan kendisine çok kızmıştır.
 • 6 mayıs 1937 de patlayan ve 36 kişinin ölümüne neden olan zepline adını veren alman general ve cumhurbaşkanı.

  nazilerin iktidara yürüyüşlerinden rahatsızlık duymuş ve engellemeye çalışmıştır. 7 yıl devam ettiği cumhurbaşkanlığı görevini noktalamak istemesine rağmen mart 1932 de cumhurbaşkanlığı seçimlerine yeniden girip hitlere karşı yarışıp kazanmasını bu çerçevede ele almak yanlış olmaz.

  mart 1930 - mayıs 1932 arasında görev yapmış heinrich brüning şansölyeliğindeki hükümet azınlık hükümetiydi. 31 temmuz 1932 seçiminden 1. parti olarak çıkan ama tek başına iktidar olacak çoğunluğa ulaşamayan nsdap lideri hitler şansölye görevini hindenburgdan bekler ama olumsuz yanıt alır. nsdap 6 kasım 1932 de oylarını bir miktar düşürse de yine 1. parti olarak seçimlerden çıkar. koalisyon hükümetleri çözüm olmayınca hindenburg 30 ocak 1933'te hitlerin şansölyeliğini onaylar.

  hindenburg hitlerin diktatörlüğe gidecek yolu açacağının farkındadır. ancak ağustos 1934'te ölene kadar ülkenin lideri ve alman ordularının başkomutanı kendisi olduğu için hitler istediklerini hayata geçiremez. hitler, hindenburg'un ölümüyle birlikte cumhurbaşkanlığı'nın yetkilerinin kendisinde olduğunu ilan eder ve sonrası malum..
 • ısmiyle cismiyle general gibi general. hayir yani bu giriyi asker ve askeri tarih delisi olmayan biri olarak yaziyorum ama kardesim adamin fotografi bile konusuyor.

  https://en.wikipedia.org/…_von_nicola_perscheid.jpg
 • tannenberg kahramanıdır.

  hiçbir açıdan savaşa hazır olmamaları rağmen savaşın gidişatı hasebiyle almanlara saldırmak durumunda kalan rus ordusunu darmadağın etmiştir. rusları almanya içlerine kadar çekmiş ve hezimete uğratmıştır.

  bu galibiyet, almanların birinci dünya savaşı dahilindeki en görkemli zaferidir.

  mustafa kemal atatürk de almanya seyahati esnasında hindenburg ile görüşmüş ve bu olayı şöyle anlatmıştır:

  "hindenburg'un ufacık bürosunda idik. mareşal, masasının başında ve sol ilerisindeki koltukta vahdettin, onun yanında dili mesabesinde (derecesinde) olan naci paşa oturuyordu. ben hindenburg'un sağına tesadüf eden sandalyede idim. veliaht ve hindenburg birbiriyle görüşüyorlardı. kısa ve merasim kabilinden olan böyle bir mülakatta çok mühim şeyler konuşulmak mutad olmamakla beraber hindenburg, veliaht'a bittabi onun delaletiyle bütün türk milletine çok tesellibahş sözler söylüyor, veliaht bu tesellibahş beyanata teşekkür ediyordu.

  ben hindenburg'un ağzından işittiğim sözlerin en nihayet kibar ve misafirperver olduğu için nezaketen sarf edilmekte olduğuna kani olmak istiyordum. yoksa beyanatın medlulü (sözlerden anlaşılan), beni meyus edecek mahiyette idi. mükâlemeye iştiraki münasip görmedim; bilâkis mülakatın kısa kesilmesine intizar ediyordum; öyle oldu."
 • biraz omurgalı olaydı. dünya bambaşka bir yer olacaktı vesselam
 • boyu posu yerinde, ağırbaşlı, dehşet verici bakışları olan prusyalı general
hesabın var mı? giriş yap