şükela:  tümü | bugün
 • birinci dünya savaşının tarih meraklıları tarafından en çok sevilen alman subayı, hatta genel olarak en sevilen generali.

  alman doğu afrikası'nda küçük bir alman-askari birliğinin komutanı olan von lettow-vorbeck, ingilizleri burayı işgale geldiklerinde şempanze etmesiyle tanınır. kendisininkinden minimum üç, maksimum on kat daha kalabalık ingiliz güçleri karşısında çoğu afrikalılardan oluşan güçleriyle savaş boyunca danseden von lettow-vorbeck, savaş boyunca kullandığı malzemesinin çoğunu bastığı ingiliz ve portekiz üslerinden elde ederek yıllar sonra rommel'in yapacaklarının bir örneğini vermiştir. en sonunda ateşkesten bir hafta sonra teslim olmak zorunda kalan lettow-vorbeck, ileride, che guavera ve vo nguyen giap'a ders verebilecek bir gerilla savaşı dehası olarak anılacaktır.
 • 1. dünya savaşı döneminde büyük başarılar elde etmiş bir alman generali.
  afrika'da ortaya koyduğu savaş teknikleri ile gerilla savaş tekniği disiplinini adeta en baştan şekillendirmistir.
 • almanlar yenilince yenik sayılmış, avrupa'daki ateşkesten iki hafta sonra teslim olmuş alman general*.
 • kendisinin lakabi der loewe von afrika yani afrika aslani olan muzaffer kumandan. muthis bir disiplinle ve adaletle yonettigi lokal askari kuvvetleri savastan elli yil sonra bile onu unutmamis:

  https://www.youtube.com/watch?v=cum8axjtpbo
 • maceralarından bazılarını öğrenmek için the first world war adlı belgesel izlenebilir.
  http://www.imdb.com/title/tt0426688/
 • birinci dünya savaşında 14 bin adamı ile yaklaşık 300 bin düşman askerini 4 yıl boyunca afrika'da tutmayı başaran alman generali (1870 - 1964).
  disiplinli bir düzenli orduyu gerilla taktikleri ile savaştıran ve askerleri tarafından çok sevilen bir kişilikti. öyle ki müttefikler karşısında sadece 14 bin adam olduğunu ancak savaş bittikten sonra anlayabilmişti.

  avrupa'da savaş bittiği halde 2 hafta daha savasmaya devam etmiş ve türklere has almanlar yenilince biz de yenilmiş sayıldık mağduriyetinden müzdarip olan ilk alman vatandaşı olmuştur

  diğer lakabı "der löwe von afrika" - afrika aslanıdır.
 • erwin rommel kadar sevilen afrika aslanı. savas dahisi.
 • herkes onu 1. dünya savaşında gösterdiği üstün başarılarla bilir ama onun -bana göre- en sevdiğim şeyi 2. dünya savaşı başlamadan önce hitler'e " bsg " diyebilen ender kişilerden birisi olmasıdır.
hesabın var mı? giriş yap