şükela:  tümü | bugün
  • metro market'te bulunabilen %7.9 alkole sahip siyah bira.
  • atatürk'ün en sevdiği biradır. dopplebock tarzında yüksek alkollü, düşük acılığa sahip, gövdeli bir biradır. hatta aoç bünyesinde kurulan bira fabrikasında bu biranın tarifine göre üretim yapıldığı söylenir.
  • çok çok iyi hatta en iyisi bu olabilir.

arama tarama çalışmalarınıza fazlasıyla, tamamen değecek, inanın.
  • sanki bira değil de daha sert bir içki içiyormuş hissi verir. ilk içtiğimde beğenmemiştim ama sonra tercih etmeye başladım. ama düz paulaner her daim favorimdir. almanlar yapıyor.
  • bunu içeceğinize gidin leffe radieuse için. çok çok daha güzel bir tadı var, ayrıca alkol oranı da daha yüksek buna göre.

garip bir tadı var salvator'un, ne güzel ne de kötü aslında. hoş bir içimi yok gerçekten. olmamış.
  • bu kelimeyi kullanmak için girmedim başlığa (bkz: kekremsi) ama gerçekten kekremsi.

böyle kum gibi, keçiboynuzu gibi, tam homojenize olmamış pirincunu muhallebisi gibi.

duvel'de kullanılan şekerin, biranın groove olmasında ne kadar mühim bir ayrıntı olduğunu bu birayı içerken anlıyorsunuz.

malum reinheitsgebot sebebiyle bock türevi biralarda şeker kullanılamaması sebebiyle ekmek gibi, az akışkan, tıkayan, "özel" bir bira.
  • kullanılan munich usulü maltlama ve kristal maltlama * teknikleri nedeniyle tadı ekstrem gelebilir. fakat esasen içimi en kolay doppelbocklardan birisidir.

tamamen munich yada tamamen koyu kavruk kristal kullanılanlarda bahse konu kekremsilik çok daha fazla hissedilir. yine asli amacına uygun olacak şekilde, en kısa sürede en fazla doygunluğu verecek şekilde yapılan diğer dopplebocklara nazaran daha az doyurucu yani gövdesi daha zayıfçadır.

kötü bira yokrur. o nedenle "bunu içeceğinize filanı için " diyenleri hiç anlamam. brewmaster bana ne vermeye çalışmış diye düşünürüm. ki ticari arenada nevi şahsına münhasır olan salvator için bile "gidin pilsner için" diyen kişi bira sever değildir , olamaz.
  • 14. yüzyılda alman keşişleri tarafından üretilen mükemmel ötesi bock birasıdır. damak zevkinize düşkünseniz şiddetle tavsiye edilir. alkol oranı yüksek olmasına rağmen aroma tadı tam kıvamındadır...