şükela:  tümü | bugün
 • bir zamanlar kabul edilen, hicbir iki parcanin ayni quantum halinde ayni yerde ve ayni zamanda olamiycagi prensibi..sonra goruldu ki buna uymayan parcaciklar da var..bu kurala uyanlara fermion, uymayanlara ise boson deniliyor..
 • iki fermion hicbir zaman ayni quantum state'te bulunamaz, yani ayni kuantum sayilarina sahip olamaz yonundeki prensip. dalga fonksiyonlari anti-simetrik oldugundan dolayi ayni state'te bulunma olasiligi sifirdir. ayni enerjiye sahip olabilirler, bu durum degeneracy olarak adlandirilir.
 • bu prensibi yuzunden zamaninda arkadaslari pauliyi cok dislamislardir. ortamlarina almamislar, her dedigiyle tasak gecmislerdir. bu yuzden prensibin en bastaki ismi degistirilmis, pauli dislama ilkesi olmustur.
  gercek hayatta da son derece gecerli olan bir kuraldir. ornegin berkecan o gun reinaya giderken en sevdigi diesel kotunu ve ayakkabilarini cekmistir. fakat reinaya girince gorurler ki yakin arkadasi oralcan da ayni kombinasyona sahip. bu durumda prensip geregi ikisinden birinin ortamdan cekip gitmesi gerekir. bunlarin hepsinin temelinde pauli prensibi yatmaktadir.
 • bir orbitali tanımlamak için n, l, m kuantum sayılarının üçünün bilinmesine gerek vardır. her orbital ters spinli iki elektronla dolar. bu yüzden, bir orbitaldeki elektronun spinini belirleyici bir dördüncü kuantum sayısına ihtiyaç vardır. böylece, bir atomdaki elektronun enerjisi, dört kuantum sayısıyla belirlenmiş olur. bu prensip, bir atomda dört kuantum sayısının da aynı olduğu iki elektronun bulunmayacağını ifade eder.
 • iki fermiyon pek de guzel bir sekilde birbirine "dokunabilir", cunku bu arkadaslarin spini vardir, mesela elektron spini 1/2 veya -1/2 olabilir. spini 1/2 olan bir elektronla -1/2 olan baska bir elektron uzayda ayni yerde ayni anda bulunabilir, yani birbirine "dokunabilir". eger spinler ayniysa (1/2,1/2) veya (-1/2,-1/2) o zaman "dokunamazlar".
  genellemek gerekirse bir fermiyonun durumu bir dizi quantum numaralariyla tanimlanir. spin bunlardan biridir. ikinci fermiyonu bu sisteme ayni quantum numaralariyla koyamazsiniz, pauli dislar sizi...
 • aynı orbitalde 2 elektrondan fazlasının bulunmasına izin vermez. yani aynı kuantum sayılarına sahip olmalarını engeller. bu ilke atomların birbirlerinden farklı olmasının nedenidir. ve bu yüzden madde katıdır. richard feynman ''masaları ve katı olan diğer her şeyi mümkün kılan, elektronların birbirleri üstüne çıkmadığı gerçeğidir'' demiştir.
 • (bkz: lise 2 kimya)
 • (bkz: fizik)
  (bkz: fizik bölümü)
 • elementlerin belli bir düzen içinde sıralanmasında,periyodik tablonun şekillenmesinde önemli bir yere sahiptir.kuantum fiziğinde deneysel gözlemlere dayandırılan bir ilkedir.pauli ilkesi kullanılarak çok elektronlu atomların elektronik yapısı belirlenebilir.
  ...