şükela:  tümü | bugün
  • zamanında şikeden dolayı ceza almış portekizin porto takımını teknik direktörü..

2012-13 sezonunun son maçında , porto'nun şampiyonluk maçında oynadığı pacos fereira'nın t.direktörü imiş..

maç, pacos'un sahasında 0-2 porto galibiyeti ile bitmiş...

hm..
  • maç sonu basın toplantısında nasıl kıvıracağını şaşırdı amk.

hakemle ilgili ne söylemek istersiniz dediler. maçın heyecanı içinde pek dikkat edemedim, şuan hakemle ilgili bir yorum yapamayacağım dedi. onun üstüne, gözünüzün önünde olan ve vitor'un atılmasına neden olan olayda, de souza kendi takım arkadaşıyla tartışırken sarı kart gördü buna ne diyorsunuz dediler ve ben oraya bakmıyordum dedi.

gözlerine soksunlar senin.
  • braga'nin yavsak teknik direktoru. macin heyecanindan hakem kararlarına fikkat etmemis. demek bunun gözü onunde anasini siksen isyan cikartmak yerine olayin heyecanindan masturbasyon yapacak. karaktersiz olmamali bir insan.
  • trabzonsporun yeni hocası olacağı söylenmekte. genç bir teknik adam. çok fazla bir başarısı da yok. ayrıca portekizden de hiç çıkmamış. doğru bir hamle olacağını sanmıyorum. hele de sene sonu takımı sil baştan yapmak gayreti varsa, böyle tecrübesiz bir teknik adamın ellerinde oluşturulacak takım olası bir başarısızlıkta ekonomik olarak iflas noktasına gelme demek olur. inşallah yanılırız.
  • porto' da da braga' da da o kadar parlak değildi kariyeri. trabzonspor gibi bir camia için pek de doğru bir tercih olmaz gibi.
  • şahtar donetsk'in yeni teknik direktörü.

2015/16 uefa avrupa ligi sezonunda braga, fenerbahçe'yi efsanevi (!) bir şekilde eledikten sonra şahtar tarafından tokatlanmıştı. yönetim, hem o eşleşmede (nasıl olduysa) hem de sezon genelinde braga'da yaptığı işleri beğenmiş. görevi almasındaki en önemli etkenlerden biri ise portekizli, yani şahtar'ın çok sevdiği portekizli & brezilyalılara dil sorunu olmadan rehberlik edebilecek olması. ukraynaca veya rusça ise bilmiyor. şahtar son birkaç yıldır "ukraynalılaşma" politikası izliyordu ama artık ukraynalıların potansiyeline güvenmediklerinden mi yoksa donbass'taki "biz ukraynalı değiliz ki oğlum" yaklaşımından dolayı mı bilmiyorum, rotayı yine güney amerika'ya ve iberya'ya çevirdiler/çevirecekler gibi görünüyor.

sözlükte, sanırım fenerbahçe maçının gazıyla yerden yere vurulmuş olmasına rağmen aslında pek de kötü bir hoca değil. bu sene braga'yı dört kulvarda (lig, avrupa ligi, kupa, lig kupası) uzun süre yarıştırmayı ve hatta bir de kupa kazanmayı başardı. braga, bu adamla ligi os tres grandes'in hemen gerisinde tamamlayıp, önümüzdeki sezon için avrupa ligi'nde grup biletini cebine koydu. avrupa ligi'nde öyle ya da böyle çeyrek finale kadar gittiler. lig kupası'nda yarı finalde benfica'ya elenip, portekiz kupası'nı porto'yu devirerek aldılar.

sezon içinde, özellikle ikinci yarıda, braga hiç abartmıyorum 2-3 günde bir maç yapıyordu bir ara sürekli olarak. bu yüzden, 2015/16 sezonunda braga formasıyla 10 veya daha fazla maça çıkmış oyuncu sayısı tam olarak 20. bu sayının biraz altında kalan birkaç isim daha var. zaman zaman rotasyonda ipin ucunu kaçırdıysa da (avrupa ligi'nde sion'a az kalsın eleniyorlardı mesela daha ikinci turda) bu konuda başarılı olduğu, farklı oyunculardan verim alma konusunda becerikli bir teknik direktör olduğu söylenebilir ki ukrayna'daki ekonomik durum dolayısıyla şahtar'ın bu meziyete çok ihtiyacı olacak.

ben yine de kendisinin şahtar'ı kaldırabilecek ağırlıkta bir hoca olduğunu düşünmüyorum. braga, portekiz'in kalburüstü takımlarından olsa da daima büyük üçlünün gerisinde kalmıştır. şahtar gibi istisnasız her sezonunda hem içerde hem dışarda şampiyonluğa oynayan bir kulüp kendisine birkaç gömlek fazla gelebilir. fonseca'nın paços de ferreira ve braga'da başarılı olup porto'da vasatı aşamaması da bu düşünceme adeta "abi çok doğru diyosun biliyo musun" der nitelikte. üstelik şu an şahtar zaten dinamo kiev'in hem ekonomi hem de kadro kalitesi olarak bir tık gerisinde. yarışa 1-0 geride başlayan bir şahtar'ı dinamo'nun önüne geçirebilmek için, vasat üstü bir hocadan fazlasına ihtiyaç var. neler yapacağını merakla bekliyorum. umarım beni yanıltmaz ve şahtar'ı şerefli ikinciliklerle yetinmek zorunda bırakır çünkü ukrayna dinamoludur. *

bu arada, kendisinin şahtar'ın başına geçmesi, miron markeviç'in de boşa çıkması anlamına geliyor/gelecek büyük ihtimalle. gerçi markeviç'in dnipro'yla sözleşmesi seneye bitiyor, şahtar başarısız bir sezon geçirirse pekala fonseca'yı kovup markeviç'e yeşillenebilir. bununla birlikte, markeviç'in "eeh skerler" deyip yarın istifasını basması ve şahtar koltuğu boşa çıkana kadar başka bir yere gitmesi ihtimali de var. bakalım. kader kısmet bunlar hep.
  • konyasporlu yöneticiler havaalanında karşılamış ve otel odasına çiçek yollamışlar. kendisi bundan çok memnun kalmış teknik direktör.

"erkek olmama rağmen otel odama bile çiçek gönderildi. bu beni çok mutlu etti..."
  • 15 eylül 2016 konyaspor şahtar donetsk maçında kendisine yapılan nazikliklerden ve hoşgörüden dolayı konya'yı unutamadığını ve buranın kendisinde ayrı bir yeri olduğunu dile getiren teknik direktör.

haber: http://www.konhaber.com/…tamadigi_anisi-637352.html

(bkz: mevlana)