• brezilyali egitimci.. 1921'de dogmu$tir. fakir ulkelerde yardim kampanyalari yurutmu$tur. pedagoji uzerine ce$itli kitaplar yazmi$tir. 1997'de ölmü$tur.
  • "dünya, aç oldukları için uyuyamayanlarla, açlardan korktukları için uyuyamayanlar arasında bölünmüş durumdadır." sözlerini sarf etmiş insan.
  • "tarihin nesneleri olmayı tamamen durduramasak bile, tarihin özneleri olmamız gerek." sözünün sahibi.
  • düşünceleri, “düşmanını sev” öğütü veren hristiyan özgürleşme teolojisi ile işçi dayanışmasını ön plana çıkaran marksist perspektifin bir sentezine dayanan eğitimci.
  • "there is no such thing as a neutral education process. education either functions as an instrument which is used to facilitate the integration of generations into the logic of the present system and bring about conformity to it, or it becomes the ‘practice of freedom’, the means by which men and women deal critically with reality and discover how to participate in the transformation of their world."
    —jane thompson, on paulo freire (gramsci, freire, and adult education: possibilities for transformative action, by peter mayo, macmillan, 1999, isbn 1856496147, pg 5)
  • "hiç kimse, bir diğer insanı eğitmez; hiçbir insan kendi kendini eğitmez; insanlar dünya aracılığıyla birbirini topluca eğitirler."
  • kullandığı kavramlardan biriyle tanımlamak gerekirse: praksis insanı.
  • eduardo galeano'nun dediğine göre:
    - "bugün brezilya'daki üç yüz kırk okul onun ismini taşıyor."
    *
  • dialogue, praxis kavramlarıyla eğitim konusundaki fikirleri dünyaca tartışılmaya değer bulunan brezilyalı eğitimci

ne var ki dünyanın çeşitli ülkelerindeki eğitim sistemini incelemiş, sentezini yapmış ve uygulamaya geçirmiş olmasından dolayı dünyanın en önemli eğitimcilerinden bilinen ismail hakkı tonguç tarafından söyledikleri kendisinden otuz yıl kadar önce 1930lu yıllarda söylenmiş ve köy enstitülerinin açılmasıyla bir dönem uygulamaya geçmiştir

(bkz: köyü canlandıran adam)
hesabın var mı? giriş yap