şükela:  tümü | bugün
 • kuzey italya'da torino ile milano arasinda kucuk bir sehir.*
 • italya'nın en önemli üniversitelerinden birine ev sahipliği yapan küçük, kendi halinde ve pahalı lombardiya kenti. zamanında camillo golgi, alessandro volta gibi değerli bilim adamlarının çalışmalarını sürdürdüğü; albert einstein'ın amerika'ya göç etmeden önce bir yılını geçirdiği güzel yer.
 • akşamları, sineğe karşı vücut spreyi ya da kremi olmadan dışarı çıktığınızda kesinlikle tigre zanzare dedikleri sivrisinek çeşidinin tecavüzüne uğrar, 5 cm çapı olan en az 10 tane ısırıkla bir hafta boyunca uğraşırsınız. soktuğumun pirinç tarlaları; pirinç mi üretiyor, sinek mi belli değil.
 • milano'ya yarım saat uzaklıkta, sakin, huzurlu, küçük bir öğrenci şehri. istanbul gibi bir yerden gelince kültür şoku yaşamak çok muhtemel ama insanları çok düzgün, sıcak ve yardımsever olduğundan alışması kolay bir yer. kuzey konumundan mütevellit, iklimi italya'nın geneline göre oldukça sert. gece ile gündüz arasında sıcaklık farkı çok yüksek. nüfusunun büyük bir oranını öğrenciler oluştururken, geri kalanı da genellikle orta yaş üstü. hemen herkesin kendi arabası var, toplu ulaşım belli bir saatten sonra oldukça kısıtlı nitekim. master vesilesiyle bulunduğum pavia üniversitesi, italya'nın en iyilerinden biri olarak geçiyor ve neredeyse bütün şehre türlü fakülte ve kampüsle konumlanmış durumda. şehrin sakinliğinden sıkılırım derseniz de, zaman zaman milano'ya, torino'ya ve cenova'ya yakın olması avantajını kullanabilirsiniz.
 • aynı zamanda bir star wars gezegeni.
 • roma'yı gördükten sonra eramus seçimimi yanlış yaptığımı düşündüğüm şehir.

  italya'nın lombardia adlı bölgesinde yer alır küçüklüğüne ve çok fazla öğrenci barındırmasına rağmen, oldukça pahalıdır. öyle ki küçücük merkezinde astronomik fiyatların egemen olduğu bir annabella mağazası yer alır (hatta sanırım bu marka sadece pavia'da var ama tam olarak emin değilim bu bilgiden).
  içerisinde buraya geldikten sonra öğrendiğim özellikle sağlık alanında çok iyi eğitime sahip bir üniversite olan universita degli studi di pavia'yı barındırmaktadır. italya'daki en eski doktorların diploması bu üniversitedenmiş.
  şehrin çeşitli bölgelerine yayılmış olan bu üniversitenin görülmesi gereken en önemli yeri pavia'nın centro'sunda piazza vittoria'nın az ilerisinde bulunan kampüstür.
  fotoğraf için

  günlerden bir gün yolunuz bu küçük şehre düşerse; şehrin sınırlı güzelliklerinden olan fiume ticino'nun kenarında yürüyüş yapabilir, ponte coperto'da güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. ponte coperto'nun hemen karşısında bulunan globe lounge adlı restoranda cuma günleri akşam saat 6'dan sonra 6-7 euroya açık büfede aperatifleri tadabilir ve lezzetli sushi servisinden yararlanabilirsiniz. yok ben türk yemeği isterim kebap isterim et yemeden doymam derseniz de başta tren istasyonun karşısında olmak üzere şehirin çeşitli yerlerine yayılmış 5-6 adet türk dönercisi mevcut.
  bunun dışında trenle 1.7 euro'ya ulaşabileceğiniz certosa di pavia'da manastırı ziyaret edip manastır havası alabilirsiniz.
  benim açımdan şehrin en güzel tarafı olan yeri yine merkez kampüsün hemen bitişiğinde yer alan piazza leonardo da vincide'ki ortaçağlardan kalma kuleleri görebilirsiniz. fotoğraf için

  eğitim açısından burayı düşünürseniz eğer;
  küçüklüğüne ve gezilecek çok fazla bir yeri olmamasına rağmen, pavia bir öğrenci için gerek ulaşım (akşam 9.30dan sonra otobüs olmaması bir yana küçük olduğu için yürüyerek veya bisikletle de ulaşım sağlanabilir) gerek coğrafi konum olarak gezilebilecek şehirlere yakınlık, gerekse öğrenci yoğunluğunun fazla olması sebebiyle sosyal aktivitesi bol bir şehir olmasından ötürü yaşanılır bir şehir.
  alışveriş için şehir merkezine yakın yerlerde bulunan esselunga (3 no.lu otobüsü kullanın) veya eurospin'i (7 no.lu otobüsü kullanın) tercih edebilirsiniz. esselunga'da genelde her tür markayı bulabilirken, eurospin'de bizdeki bim'ler gibi daha ucuz ve az sayıda marka mevcuttur.
  eğlence merkezi olarak nirvana adlı şehir merkezine uzak mekan bulunmaktadır (tabana kuvvet yürümek gerekir tabi arabanız yoksa veya taksi de kullanablilirsiniz), çarşamba geceleri ise pavia'da öğrenci günüdür ve gece geç saatlerde dahi sokaklarda öğrencileri görebilirsiniz.

  şöyle bir yazdıklarımı okuduktan sonra burda ne yaşamış olursam olayım burdan ayrıldıktan sonra özleyeceğim şehir olarak da tanımlayabilirim.
 • gün doğumu ve gün batımı ayrı ayri guzellikteki şehir hele ponto coperto dan gün batimini izlemek tadından yenmez.
 • milano' ya yakın, küçük, şirin bir şehir. tren istasyonundan inip minerva heykelinin yanından duomo di pavia'ya gidebilir; ordan da aşağı doğru sallanıp fiume ticino'nun kenarına inebilirsiniz. ilk geldiğimde merkez kampüsünün yanındaki piazza leonardo da vinci'de artık şehrin büyüsüne iyice kapılmış ve oturup bunu hazmetmeye çalışmıştım. işbu entry de sağında kulelerin, karşısında pavia üniversitesinin ana kampüsünün bulunduğu bankta, kuş cıvıltırları ve yılın yorgunluğunu yapraklarını dökerek atan ağaçların altında yazılmaktadır.
 • kısmetse erasmus için bir süre geçireceğim şehir. nedir ne değildir araştırmak lazım, ilk yurtdışı deneyimimi yaşarken önden hazırlarlanmakta fayda var
 • ilk yurt dışı deneyimimi bu şehirde yaşadım. belki ilk olmasından dolayı, avrupa’da nerede yaşamak istersin diye sorsalar gözüm kapalı bu minik şehri seçerim.