şükela:  tümü | bugün
  • kuzey italya'da torino ile milano arasinda kucuk bir sehir.*
  • italya'nın en önemli üniversitelerinden birine ev sahipliği yapan küçük, kendi halinde ve pahalı lombardiya kenti. zamanında camillo golgi, alessandro volta gibi değerli bilim adamlarının çalışmalarını sürdürdüğü; albert einstein'ın amerika'ya göç etmeden önce bir yılını geçirdiği güzel yer.
  • akşamları, sineğe karşı vücut spreyi ya da kremi olmadan dışarı çıktığınızda kesinlikle tigre zanzare dedikleri sivrisinek çeşidinin tecavüzüne uğrar, 5 cm çapı olan en az 10 tane ısırıkla bir hafta boyunca uğraşırsınız. soktuğumun pirinç tarlaları; pirinç mi üretiyor, sinek mi belli değil.
  • milano'ya yarım saat uzaklıkta, sakin, huzurlu, küçük bir öğrenci şehri. istanbul gibi bir yerden gelince kültür şoku yaşamak çok muhtemel ama insanları çok düzgün, sıcak ve yardımsever olduğundan alışması kolay bir yer. kuzey konumundan mütevellit, iklimi italya'nın geneline göre oldukça sert. gece ile gündüz arasında sıcaklık farkı çok yüksek. nüfusunun büyük bir oranını öğrenciler oluştururken, geri kalanı da genellikle orta yaş üstü. hemen herkesin kendi arabası var, toplu ulaşım belli bir saatten sonra oldukça kısıtlı nitekim. master vesilesiyle bulunduğum pavia üniversitesi, italya'nın en iyilerinden biri olarak geçiyor ve neredeyse bütün şehre türlü fakülte ve kampüsle konumlanmış durumda. şehrin sakinliğinden sıkılırım derseniz de, zaman zaman milano'ya, torino'ya ve cenova'ya yakın olması avantajını kullanabilirsiniz.
  • aynı zamanda bir star wars gezegeni.
  • gün doğumu ve gün batımı ayrı ayri guzellikteki şehir hele ponto coperto dan gün batimini izlemek tadından yenmez.
  • milano' ya yakın, küçük, şirin bir şehir. tren istasyonundan inip minerva heykelinin yanından duomo di pavia'ya gidebilir; ordan da aşağı doğru sallanıp fiume ticino'nun kenarına inebilirsiniz. ilk geldiğimde merkez kampüsünün yanındaki piazza leonardo da vinci'de artık şehrin büyüsüne iyice kapılmış ve oturup bunu hazmetmeye çalışmıştım. işbu entry de sağında kulelerin, karşısında pavia üniversitesinin ana kampüsünün bulunduğu bankta, kuş cıvıltırları ve yılın yorgunluğunu yapraklarını dökerek atan ağaçların altında yazılmaktadır.
  • kısmetse erasmus için bir süre geçireceğim şehir. nedir ne değildir araştırmak lazım, ilk yurtdışı deneyimimi yaşarken önden hazırlarlanmakta fayda var
  • ilk yurt dışı deneyimimi bu şehirde yaşadım. belki ilk olmasından dolayı, avrupa’da nerede yaşamak istersin diye sorsalar gözüm kapalı bu minik şehri seçerim.
  • çoğunluğu üçüncü dünya ülkelerinden gelenlerin olduğu küçük pahalı kuzey italya şehri. madrid gibi büyük şehirlerde görmediğiniz kadar afrika kökenli insan burada bulunuyor. her süpermarketin önünde dilenen biri mevcut. bisiklet ile her yere ulaşılabilecek olan ancak sinek istilasının olduğu bir yer. o nedenle bisiklet kullanırken dikkat etmek gerek. etrafta bataklık ve lağım karışımı dereler var ve ana nehir çok fazla su bulunmadığı için yazın fena şekilde koku ve böcek yayıyor. şehir merkezinde kahve oldukça pahalı ve berbat kahveler satılıyor. yurttaki makine kahvesi en kral olanı siz düşünün. (ki bu makine de kahve çekirdeğinden öğüterek kahve veriyor) marketler pahalı ve akşam 6 sonrası çok ıssız. dahası italya'da mesai çoğu yerde 8 olduğu için sabah trafiği 6:50'de başlıyor. yakın bir lise var, eğitim 8 de başlıyor mesela. üniversitede 8:30 dersi ve 08:00 dersi var. erasmus öğrencileri için kesinlikle tercih edilmemelidir. buraya gelip avrupa demek gerçekten saflık olur. ayrıca ikinci dünya savaşında yerle bir olmuş kuzey italya da tarihi yer de çok az. koca milano da görecek çok bir şey olmaması da cabası. üstelik doğal güzellikler de bu bölgede sınırlı. yani gerçekten çöl. ankara'nın keçiören'i.