şükela:  tümü | bugün
 • türk ortodoks kilisesi'nin kurucusu. keskin metropoliti iken fener rum patrikhanesi’ne karşı çıkarak onu tanımadığını ilan etmiştir. anadolu’nun çeşitli kentlerinde bulunan 72 ortodoks ruhban temsilcisini kayseri’de biraraya getirerek 30 kasım 1921’de bağımsız türk ortodoks patrikhanesi'ni kurmuştur.
 • (bkz: papa 1. eftim) (pavli erenerol) türkçe konuşan anadolu ortadokslarının merkezi olan bağımsız türk ortadoks patrikhanesinin kurucusu. (18 mart 1926) pavli erenerol kurtuluş savaşı sırasında fener rum patrikhanesinin ayrımcılığı kışkırtan politikalarına karşı çıktı.
 • atatürk'ün, hakkında "bu adam benden daha türk" yorumunu yaptığı din adamı.
 • 1884-1968 yılları arasında yaşamış olan din adamı. ankara'daki kiliselerde göreve başladı. pontus rum devleti'nin canlandırılmasına karşı çıktı. kayseri'de türk ortodoks patrikhanesi'ni kuran erenerol, papa 1. eftim adıyla papa oldu (1921). atatürk'ün izniyle istanbul'a yerleşti. fener patrikhanesi'nden cumhuriyete bağlılık sözü aldı. ancak daha sonra aforoz edilince 1926'da bağımsız türk ortodoks patrikhanesi'ni ilan etmiştir.
 • hicri 1300 akdagmadeninde dunyaya gelen, baras oglu, mariya dan dogma, kedisinin turk oglu turk oldugunu iddia eden asil adi pavri olan 1. turk ortodoks patrigi.
 • atatürk'ün hakkında "papa eftim bu memlekete bir ordu kadar hizmet etmiştir" dediği türk ortodoks kilisesi kurucusu. atatürk'ün emriyle kendisi ve ailesi türkiye'deki ortodokslarla yunanistan'daki müslümanların mübadelesini öngören mübadeleden muaf tutulmuşlardır. kabri şişli rum ortodoks mezarlığındadır.
 • türk ortodoks cemaatinin ilk patriği olup , rum ortodokslarından ayrışan grubun lideridir. adı selçuk erenol olup ergenekon davası sanıklarından türk ortodoks patrikhanesi sözcüsü sevgi erenerol ' un dedesidir.
 • ak parti kurucularındandır.
 • aynı zamanda kendisi büyük bir türkçüdür.
 • "bazı gazeteciler, beni türk dostu papa eftim olarak tanıtmak istediler. kendilerine bunun yanlışlığını birçok defa izaha çalıştım. bir yabancı türk dostu olabilir. fakat benim gibi halis bir türk'ün, yabancı bir türk dostu gibi gösterilmesinden incinmemek elde değildir. ben türk dostu eftim değil, türk oğlu türk eftim'im. biz hristiyan türkler de bütün milletimizle beraber istiklalimize kavuştuk, ve şimdi övünüyoruz; ne mutlu türk'üm diyene."
  papa eftim

  "anadolu'daki ortodoksların yunan olmadığı" tezini savunan ve pontus rum devleti kurulması taraftarı olan fener rum patrikhanesi'ni tanımadığını açıkça belirtmekten çekinmeyen, 1884 yozgat/akdağmadeni doğumlu türk ortodoks patrikhanesi kurucusu. bu patrikhane hala ayaktadır, ve liderlik, eftim'in soyundan devam etmektedir fakat hiçbir dini toplantıda isimleri anılmamaktadır yahut fikirleri alınmamaktadır.
  https://tr.wikipedia.org/…ürk_ortodoks_patrikhanesi

  bakınız gazi paşa*, fener rum patrikhanesi hakkında ne düşünüyor:
  (hakimiyeti milliye gazetesi/1923)
  "patrikhane* bir fesat ve hıyanet ocağıdır. bir fesat ve hıyanet ocağı olan ve memleketimize nifak tohumları eken, uyuşmazlıklar yaratan, hristiyan hemşerilerimizin huzur ve refahı için de uğursuzluğa ve felakete sebep olan istanbul(fener) rum patrikhanesi'ni, artık topraklarımızın üzerinde bırakamayız. türkiye'nin, rum patrikhanesi için arazi üzerinde bir sığınılacak yer göstermeye ne mecburiyeti var? bu fesat ocağının hakiki yeri yunanistan değil midir? büyük millet meclisi tarafından idare edilmekte olan yeni türkiye, bab-ı ali'nin tahtı idaresindeki eski osmanlı imparatorluğu değildir. yeni türkiye, şeref ve haysiyet, kudret ve kuvvetini müdrik ve hukukunu muhafaza için mevcudiyetini tehlikeye atmaya hazır ve amadedir."