şükela:  tümü | bugün
 • dün bu saatlerde thukydides ile yaptığımız pax britannica muhabettini sözlükle paylaşmak istedim, sözlük bu konuda boş kalmasın:

  pax britannica 1815-1914 yılları arasında kıta avrupası'nda süregelmiş göreceli barışa verilebilecek bir isimdir.

  1805 yılında trafalgar savaşında fransız donanmasını yok ettikten sonra, 1815 yılında waterloo savaşından da galip ayrılan ingilizler, viyena kongresi sonucunda kendilerini yeniden yapılanmaya adayan diğer avrupa ülkelerinin aksine oldukça güçlü bir duruma gelmişlerdir. ingiltere'nin bu güçlenmesi, ve özellikle "two-power standard" adı verilen, ingiliz donanmasının dünyadaki herhangi iki donanmanın toplamından daha büyük olması gerektiği düşüncesiyle birlikte 1914 yılına kadar, yani e.j.hobsbawmın deyişiyle "uzun on dokuzuncu yüzyıl"ın sonuna kadar devam edecek bir barış dönemi yaşanmasının en önemli etkenlerinden biri olmuştur.

  bu dönem tam anlamıyla bir "barış" mıdır? hayır. en basitinden kendi tarihimizden verilebilecek yunan bağımsızlık savaşı (veya yunan ayaklanması) (1820'ler), balkan savaşları (1912-13) ve güney amerika bağımsızlık savaşları hep bu dönemde gerçekleşmiştir.

  fakat, ingiltere'nin etki alanı içerisinde, yani kıta avrupası içinde, 1871 fransa-prusya savaşı haricinde hiçbir savaş gerçekleşmemiştir. her ne kadar bu barışın tek sebebinin ingiltere olduğunu iddia etmek imkansız da olsa, ingiltere'nin bu dönemdeki karşı konulamaz gücünün, savaşın engellenmesinin en büyük etkenlerinden biri olduğu söylenebilir.

  kanımca atlanmaması gereken bir başka nokta da, sıradan bir insanın bu pax britannica döneminde savaşa yaklaşımıdır. bu yerleşen barış ve yeniden düzenlenen avrupa nedeniyle, bu dönemde insanlar sonunda tüm savaşların bittiği, kıta avrupasında bir daha asla büyük ölçüde bir savaş çıkmayacağı, ve sonuç olarak bir nevi "pax universalis"in yerleştiği inancı doğmuştur. hiçbir veri tarafından kanıtlanamasa bile, insanlara avrupa gibi tarihi savaşla yazılmış bir kıtada bir daha savaş çıkmayacağını düşündürebilmek bile büyük bir başarıdır.

  tabi sonuç olarak bu sonsuz barış düşüncesinin saçmalık olduğunu söyleyen, bütün bu yalancı barış döneminin tarihin en büyük savaşlarıyla alt üst edileceğine inanan, çünkü kapitalizmin savaş olmadan ayakta duramayacağını savunan sosyalistler haklı çıkmıştır ama, bu dönem her şeye rağmen kıta avrupasında uzun süreli bir barış dönemi olarak göze çarpmaktadır.
 • no fun games'ten tek tuşla oynanan gerçek zamanlı strateji oyunu.

  http://paxbritannica.henk.ca/
  http://freegamer.blogspot.com/…-one-button-rts.html
 • dinî yönüne dikkat çekmek lazım.

  bkz. https://twitter.com/…kewl/status/526896519514185728