• çok kötü ve tamamen yanlı bir diziydi. yanlı da denemez adeta hayal ürünüydü diyebiliriz. umarım günün birinde 9 yaşında annesiz kalan, 38 kardeşin 2 numaralı erkeği olarak kendinden 2 yaş büyük gözde ve yetenekli abisinin gölgesinde sürekli varoluş mücadelesi veren, şehzadeliğinde saraylar bölgesine sokulmayan , kendine taaa maslakta ikamet verilen, evinde ya yangın çıkarsa denilerek soba bile yakılmasına izin verilmeyecek ölçüde mobinge maruz kalan ( şehzadeliğinde o kadar üşümüş ki padişah olunca ilk işi yıldız sarayına o zaman için türkiye’de bir ilk olarak kalorifer sistemi kurdurtmuş) amcası padişah abdülaziz’in öldürülmesiyle iyice bunalıma sürüklenen ve kendinden daha büyük bunalımlarla boğuşan abisinin tahtı aniden bırakmasıyla kendisini hiç beklenmeyen şekilde tahtta bulan ve ya beni de öldürürlerse diye panikten paniğe sürüklenen abdülhamit’i anlatan bir dizi yapsalar. o dizide annesi sebebiyle sen de ermeni sayılırsın diyenleri susturabilmek ‘bakın değilim’ diyebilmek için nasıl isyancı ermenilere karşı hamidiye alaylarını falan kurdurttuğunu falan da anlatsınlar, abisi 5. murat gibi piyano çalabilmek için her gün piyano çalıştığını da. rom içtiğini de anlatsınlar , ilk çocuğu ulviye sultanı kaybettiği yangın olayında yüzü ve elleri yanan ve bir daha da çocuk sahibi olamayan ilk eşini ölene kadar 1. kadın efendisi olarak tuttuğunu ve her hareme ziyaretinde ilk onun hatrını sorduğunu da.

abdülhamit iyisiyle kötüsüyle bir tarihtir. çok daha iyi ve gerçek bir diziyi hak ediyordu. kendinden sonra gelen kardeşleri reşattan 5 vahdetinden 10 gömlek üstündür. kimine göre cennet mekan han, kimine göre yıldızdaki baykuş. sonuçta 30 yıllık baskısıyla türk-ermeni ve rum milliyetçileri aynı çatıda örgütlenmeye iterek meşrutiyete sebep olmuş bir figür. döneminde ermeniler bile ittihatçıdır. ayrıca üvey annesi perestü, eşleri kızları ve hayat boyu çekiştiği yeğenleri ( özellikle hatice sultan) asla dizideki gibi türbanlı değildir. hepsi son derece batılı tarzdadır. kızı ayşe sultan kitabında giyimlerine kadar her şeyi anlatır.

edit: abdülhamid'i en doğru kaynaklardan tanıyabilmek için kızı ayşe sultan'ın yazdığı 'babam sultan abdülhamid', abdülhamid'in baba bir anne ayrı en küçük kardeşi vahdettin'in eşlerinden müveddet hanım'ın nedimesi afife rezzemaza'nın yazdığı anı kitabı 'saraydan sürgüne' ve abdülhamid'in yeğeni (abisi 5. murad'ın kızı) hatice sultan'ın torunu olan fransız gazeteci kenize murad'ın yazdığı ve annesi selma hanımsultan'ı anlattığı ' de la part de la princesse morte' (türkçe'ye saraydan sürgüne adıyla çevrilmiştir ve çok güzel bir biyografidir) okunabilir. ilk iki kitap abdülhamid'i över ancak çok ilginç bilgiler de verir. son kitap ise abdülhamid'i yerer ancak yine de karakteri ve yaşantısı ile ilgili pek çok bilgi sunar.
  • (#66497849)

ağzı olan konuşuyor anasını satayım, zorla şu dizinin savunucusu yaptıracaksınız adamı. ingiliz zırhlısına binip ülkeyi terk eden padişah abdülhamid değil vahdettindir. sultan abdülhamid ülkeyi terk etmek bir yana dursun, 1.dünya savaşında istanbul'un işgali tehlikesi varken, başkenti terk etmeyi reddetmiş ve gerekirse son doğu roma imparatoru konstantin gibi öleceğini söylemiştir.

adamın bilgisi yok ama fikri var, sırf prim kasmak için konuyla ilgili ilk aklına geleni yazıyor. daha da vahimi bu enry'i, hiç sorgulamadan doğru kabul edip favlayan ciddi bir kitle var. işin komik tarafı şu, bu tayfa kendisini aşağıladıkları siyasal islamcı tayfadan üstün görürler. hiç farkınız yok.

siyasal islamcılar ''pkk , fetö , ışid hayır diyor öyleyse biz evet diyoruz'' mantığı üzerinden haklı olarak eleştiriliyor. ama bunu eleştiren muhaliflerin çoğunun eleştirdikleri kişilerden farklarının olmaması tam bir ironi. sözlük muhaliflerinin çoğuda sırf siyasal islamcılar tarafından tutuluyor diye islam , osmanlı , abdülhamid gibi kavramlara fanatikçe nefret kusuyor. sonrada biz şöyle bilinçliyiz, şöyle eğitimliyiz diye caka satıyor.
  • az önce abdülhamit'in ingiliz elçisini tokatladığı dizi. şu sahne diziyi özetlemeye yeter. ümmetin yeni mastürbasyon aracı. ver coşkuyu.
  • rezil herifler tarihi karakterleri öyle bir karikatürize etmişler ki biraz olsun neyin ne olduğunu bile kıçıyla güler bu diziye.

mesela dp'den ap'ye oradan anap'a ve akp'ye uzanan liberal sağ siyasi anlayışının babası prens sabahattin'i amerikan b sınıfı filmi sarışın kötü karakteri yapmış cahiller.

hele hele abdulhamid'in oğlu şehzade abülkadir'i sırf sosyalistim ben dediği için 2 bölüm sonra dağa çıkıp jandarma karakoluna roketatarla saldıracak boyuta getirmişler.

senin sevdiğin osmanlı bir monarşidir, monarşiler en başında asildir, senin vesayet diye ağladığın ve hepsinin üzerinde tepindiğin, hakaretler ettiğin şu anki teamüllere davrandığın gibi osmanlı şoparca davranamaz.

öyle yüzlerce sene büyük bir saygıyla anılan bir hanedanın padişahı sen sırf kurtlar vadisi rajonu seviyorsun diye üç kuruşluk bir elçiyi makamında tokatlamaz!

terbiyesiz, şerefsizler!

osmanlıyla her zaman gurur duydum, ama dedikleri gibi fizik her zaman haklı çıkar. yerçekimi seni aşağı çeker, zaman her zaman ileri gider.

size söylüyorum;
    şu anki siyasi duruma göre geçmişi uydurma bir dizi ile yeniden yazacağına inanın zırcahiller:
    benim halkımı, halkımın parasıyla kimsenin kandırmaya hakkı yok. basın gidin ulan başka kapıya.

haysiyetsizler!
  • hakkında ağır bir spoiler vermek istediğim dizi.

--- spoiler ---

indirdik tahttan. yine indireceğiz .

--- spoiler ---
  • ikinci abdülhamid döneminde kaybedilen topraklar:

- bosna hersek
    - kıbrıs
    - tunus
    - teselya
    - mısır
    - somali
    - habeş
    - şarki rumeli
    - girit (özerklik) + yunanistan'a katıldı
    - kuveyt (özerklik)
    - bulgaristan

ayrıca yine kendisinin döneminde, borçlar ödenememiş, duyun-i umumiye kurulmuştur.

imparatorluk, abdülhamid'in tahttan indirilmesinin ardından 3 büyük savaşa girmiş (1. balkan savaşı, 2. balkan savaşı, 1. dünya savaşı) ve en nihayetinde de yıkılmıştır.

tabi dizi bunları anlatmayacak, ne kadar naif (!), ne kadar sakin bir insan olduğundan; aynı zamanda muhteşem bir padişah olduğundan bahsedilecek. amma ve lakin ülkeyi yıkan padişahı neresinden överseniz övün, bir şey çıkmaz. sıkı yönetimle imparatorluğu yönetebileceğini düşünmüş ancak becerememiş, uluslararası politikalarının her biri tek tek çökmüş ve imparatorluğu da beraberinde çökertmiştir.

şimdi biri çıkar, "o politikalarıyla osmanlı'nın yıkılmasını geciktirmiştir" der, demesin. hemen yukarıda yazıyor ne kadar toprak kaybettiği, imparatorluk yıkılmamışsa da hem avrupa'da, hem asya'da, hem afrika'da bir sürü toprak kaybetmiş kendisi.

osmanlı imparatorluğu'nu yıkan padişahtır, bırakın övülsün trt'de. sonuçta akplilerin bayrak ismi bu adam.
  • abdülhamit'in mahmut paşa'nın elindeki mürekkep lekesinden okuduğu gazeteyi bildiği dizi. sultanın sherlock ve polisiye merakını böyle anlattılar galiba.
  • birisi atatürk de, abdülhamit de atanız demiş,

şimdi dna zinciri araştırmasını bir kenara bırakırsak benim ailemden bildiğim kadarıyla bir karaman-selanik yörüğü olarak, anneleri,ananneleri gürcistan'dan, sırbistan'dan, girit'ten, ukrayna'dan köle olması amacıyla çalınan birer kız çocuğu olan ve aynı senaryo üzerinden melezin melezi olmuş, saray'da, kibarca söylüyorum, poligami üzerinden devam eden sülale nasıl benim atam oluyor onu çözemedim.

tanım; devlet imkanları ile islamcı fikriyatın figürlerini yüceltme uğraşındaki ısraftır.
  • abdülhamid'in erdoğan gibi davrandığı yeni trt dizisi. abdülhamid aynı dedesi ertuğrul, o da erdoğan gibi davranıyor... e malum, referandum için diriliş ertuğrul yetmiyor, haftada 2 saat gerçek dünyadan kopup fantezi alemlerine dalmak yetmez. tez 2 katına çıkarıla! referandumda değiştirilecek maddelerden habersiz, başkanlığın ne olduğunu bilmeyen seçmen için "evet" reçetesi: haftada 2 saat ertuğrul, 2 saat abdülhamit, muhaliflerin yer bulmadığı haberler, her akşam ahaber, beyaz tv... twitter'da her gün "evet" içerikli trend topic...

basit bir örnek, girişteki repliklerden birisi:

-kimsenin padişah olacağını düşünmediği bir şehzadeyken ("muhtar bile olamazsın demişlerdi" diyen erdoğan'a selam) padişah oldu. 20 yılda memleketi nereden nereye getirdi... bir 20 yıl daha kalsa... (referanduma selam)

edit: şu an abdülhamit şöyle cümleye başladı: "düşünün paşam saraybosna'dan trene binen bir müslüman, istanbul'dan geçip..." ... (bkz: evet demek yüksek hızlı tren demektir) bir de adam konuşurken arkadan ney* sesleri falan geliyor. sanki evliya... gerçi diriliş ertuğrul'da da birisi laf sokunca gök gürültüsü sesi veriyorlardı arkadan sdfjsdg

tamam bu kadar yeter. kapatıyorum.
  • gece uyumadan rutinim olan kısa bir tarih belgeseli izleyeyim dedim sağ frame'de bu diziyi önerdi bana youtube. ben de açıp izledim kabaca ilk bölümünü ve işte dizinin özetini veriyorum.

%90'ı fes, %5'i bülent inal'ın sakal ve bıyığı geri kalan %5'i de atar olan dizi. bu kadar. hele o türk dizilerindeki o konuşurken herkesin aheste aheste cümleler kurup manalı manalı bakış atma triplerini bu dönem dizilerinde de görünce yuh artık amk diyorum. lan bu milletin herşeyden bıkma potansiyeli var ama bu asmalı konakla başlayıp aşk-ı memnu'da zirve yapan daha sonra da dönem dizilerine sirayet eden bu aile içinde ihtiraslı, birbirinin ayaklarını kaydırmacalı, efendime söyliyim damatın piç olduğu, aşçıların mühim bir pozisyon kaptığı ve sürekli birilerinin ağam, beyim, sultanım, hünkarım diye ortalıkta dolaştığı dizilerden hiç bıkmayacak diye korkuyorum. hani 23. yüzyılda bile benzeri dizileri çekip o diziler karşısında heyecanlanan bir toplumu şimdiden hayal edebiliyorum.

öte yandan her dizide aforizmalar kasan bir bilge, bir aydın kişilik olur ya eskiden bu adam hayat, aşk, sevgi, cesaret, mertlik gibi temel değerlere dair insanlara öğüt veren biri olurken, payitaht ve benzeri dizilerde nedense cumhurbaşkanı sözcüsü ve genel sekreti oluyor sanki bana anasını satiyim. fessiz bir dayı var bu dizide de daha ilk bölümden önce ermenilere laf attı, sonra papaz kurtardı daha sonra hepimiz biriz birlikte diriyiz mesajları verdi. bi rabia işareti yapmadığı kaldı amk. onu da ilerki bölümlerde yapar kesin. yani dizinin kemik seyirci kitlesi anlamaz diye subluminal mesajlar direkt damardan veriliyor. mesela önümüzdeki bikaç bölümde alelen evet propagandası içeren sahneler de yapacaklardır. böyle abdülhamit çıkıp "mesajını aldım otto van bismarck kardeşim güçlü türkiye için evet diyorum, peki sen de var mısın napolyon kardeşim?" diyecek. ertesi gün yeni şafak, sabah, star, akşam gazetesi manşetten efsane bölüm diye haber edecek. dizi ana haber bültenlerine çıkacak. at fava bekle diyorum.

kusura bakma abdül, zaten doluydum bu dizilere karşı sana patladım. hem seni yahudi tüccarlarla beraber cin tonik içip raks ederken görmüş nazırlarımız ne iş? (manalı bakış)
    -benjamin paşa! devletimiz, hicaz demir yolları , vatan, hilafet sancağı, üsküp, halep, saraybosna, bağdat, paralel devlet, 15 temmuz (çık dışarı bakışı)

böyle onlarca benzeri sahneleri işgüzar senaristleri çoktan yazmıştır bile. üstünzekalı abdülhamit adeta bir polat alemdar edasıyla herkese ayar verecek, kendisine yapılan tüm hain planları kafasından şıp diye bir çırpıda çözecek, yeri gelecek elçi tokatlayacak, paşa dövecek, sadrazamın kaval kemiğine çizmeyle vuracak, ingiliz kraliçesinin saçını çekecek ve bunu izleyen konyalı mesut kardeş dizinin jenerik müziği eşliğinde kainattaki tüm mesajları aldıktan sonra dünyanın en büyük beşinci süper gücü türkiye hayalleri ile videolar çekip sosyal medyanın ebesine atlayacak.
hesabın var mı? giriş yap