şükela:  tümü | bugün
497 entry daha
  • halil halid, sultan abdulhamid’in yeraltındaki gölgesidir ve görev alanı balkanlardır. terör örgütlerinin eksik olmadığı balkan coğrafyasında bu kez makedon bağımsızlığı için savaşan imra örgütü oyuna sokulmuştur ve asayişi bozmaktan çok daha etkili planları vardır. balkanlarda kurulacak bir devletin dünya savaşını başlatacağını herkes bilir ve devletler, planlarını yaklaşan dünya savaşına göre yapmaktadırlar.

    ingiltere’de yapılacak “savunma sanayi dünya fuarı” adım adım yaklaşan dünya savaşının satranç tahtasıdır. osmanlı mühendislerinin savunma sanayinde bir ilk olarak denizaltıdan başarılı top atışı gerçekleştirmeleri ve fuarın en büyük alıcısı olduğunu açıklaması, oyundaki dengeleri osmanlılar lehine değiştirir. sultan abdulhamid bu üstünlüğü avantaja çevirmek için fuarı istanbul’a çekmeye çalışmaktadır. bu sayede her türlü alışveriş osmanlı katipliğinde gerçekleşecek ve devletlerin eksik savaş gücünü tanımlamak mümkün olacaktır.

    sultan abdulhamid’in planı istihbarattır. oysa düşmanın işi daha kolay görünmektedir: denizaltı planlarının kopyaları alınabilir, fuarın güvenliğini tehlikeye düşürecek baskınlar yapılabilir, katılımcılar kaçırılabilir, silahlar çalınabilir, basın yoluyla itibar saldırıları planlanabilir ve hatta işbirlikçi sefirlerin hayatına dahi kastetmekten çekinilmez. halil halid ve develerinin tüm bu planları boşa çıkarması ise sadece günü kurtarmaya yarar. çünkü büyük plan artık yeraltında değil masa üstündedir: halil halid yer altından çıkıp masaya oturmak için sultan abdulhamid’e ihaneti göze almalı ve macar prensi ferdinand’a hediyesini vermelidir.