• burada bir şehzade var beş sezondur kız peşinde koşuyor ama sonuç yok. her hafta üç saati bu tip saçmalıklar ile dolduruyorlar.
  • birileri bana; ikinci abdülhamid'i ve yaşadığı dönemi karikatürize eden, her ayrıntısıyla başkasının yerine utanmak duygusunu yaşatacak, genç kuşakları ecdadına güldürecek bir dizi yap deselerdi, tam olarak bu diziyi yapardım.

propaganda dizisi ancak propaganda yapımlarının da belli bir ağırlığı, ciddiyeti, inandırıcılığı, kendi içinde mantığı ve estetiği olur. payitaht abdülhamid parodi yahu. sorun şu ki; yapımcısının, oyuncularının, bu dizide emeği geçen herkesin ve izleyici kitlesinin bu parodinin ayırdında olmamaları. ya cahiller ya da her şeyin farkındalar, sadece paraya bakıyorlar, kendilerine saygıyı yitirmişler.

saçmalığın, absürdlüğün tuhaf bir albenisi vardır. saçma olduğunu bilirsin ama izlersin. youtube'da dizinin kısa videolarını izlerken buldum kendimi. başka bir kafa yaşıyorlar çünkü hayal alemindeler. hadi diyelim dizi sonuçta, kurgu yani. peki videolara yapılan yorumlara ne demeli? sonra bu yorumları okurken buldum kendimi. izleyici kitlesi akp'li, ümmetçi, osmanlıcı tipler. çoğu atatürk düşmanı. ittihatçılara, jön türklere de sövüyorlar. sorun şu ki; dizide olup biten her şeye inanıyor gibiler. gerçek tarihin bu olduğunu düşünüyorlar. zaten yorumlarda, bize yıllardır okullarda yalanlar anlattılar, diyorlar. arada dizideki tutarsızlıklarla ilgili yazıyorum da bari birkaçını aydınlatırım, diye. böyle bir misyon da edindim.*

dizide o kadar saçma, o kadar komik şeyler var ki, hepsine değinmeye kalksam sayfalarca yazmam gerekir. tahsin paşa diye biri var, örneğin. adama o kadar sinir oluyorum ki anlatamam. belli başlı mimikleri var. padişah duygusal bir şey anlatınca ağlamaklı oluyor. hatta ağlıyor. çok ağlak bir paşa. padişaha karşı homoseksüel duyguları olduğunu düşünüyorum. padişaha aşık, her dokunaklı konuşmasında ağlıyor. biri padişaha sorun çıkarınca, kötülük hissettiğinde kaşlarını çatıyor, sesini kalınlaştırıyor. düşman kişi sultanın huzurundan çıkarıldı mı? padişah başlıyor edebiyata, dinden, allahtan, dedelerinden bahsediyor. bu o zaman pamuk gibi oluyor gülüyor, helva gibi oluyor böyle, yumuşuyor. hani padişah gel yamacıma dese gelecek. lan çok gıcık oldum bu tipe hahahahaha.

ahmet paşa var. bu arkadaş nasıl paşa olmuş? hayret doğrusu. bildiğin mafya gibi takılıyor. padişahın fedaisi gibi geziyor. arada abdülle birlikte zindanlara iniyorlar, hainleri tokatlıyor. -bir hobi olarak zindanda adam dövmek- abdül yeter ya, diyor. çok şey yapma. bu ahmet paşa devamlı bağırarak konuşuyor. padişahın huzurunda bağırıyor amk. lan karşında padişah var, sesini niye bu kadar yükseltiyorsun hahahahaha. gerçekte böyle bir şey olabilir mi abi? çok saçma. abdülün eli bastonda tiki varmış gibi parmaklarını kaldırıp duruyor zaten. sözcükleri vurgulayarak konuşuyor, cümlelerin sonunu uzatarak bitiriyor. padişahça konuşmak böyle bir şey herhalde.

abdülhamid'in düşmanlarına gelecek olursak, ben hiç ittihatçı görmedim. ittihatçılardan söz etmiyorlar. jön türkler var, prens sabahaddin var, rothschild vardı bir ara. bakın bu rothschild de komiktir. ya ben bu diziyi zamanında okan bayülgen'in medya arkasında yaptığı gibi birileriyle tiye alarak konuşacak ortam arıyorum lan hahahahaha. neyse, rothschild efendiye gelelim. rothschild efendi sular seller gibi türkçe konuşuyor. bir ara devamlı istanbul'daydı. adam işi gücü bırakmış sultanımızla uğraşıyor. tertipler düzenliyor, hain planlar yapıyor. fakat komik olan şu ki, padişahla görüşürken gayet cesur, düzenine karşı olduğunu belli ediyor yani abdül de rothschild efendinin oyun oynadığının farkında. ama her seferinde oyununu bozuyor. tabii bu oyun bozmaları müthiş dehasına, zekasına övgü mahiyetinde. rothschild efendi hep şaşırıyor zaten.

dediğim gibi düşmanları da ilginç. padişahın karşısında ukala tavırlar, restleşmeler filan. kimse de demiyor ki, aga biraz saklayın kendinizi, biraz diplomatik konuşun. anladık osmanlıyı yıkmak istiyorsunuz da, bu kadar belli etmeyin. abdülhamid bıyık altından gülüyor tabii. çünkü yine planları bozacak kendisi. şimdilerde cem özer'in canlandırdığı wıllaım hechler var, örneğin. bu da lakayt. padişahın karşısına yerde bacaklarını süründürerek getiriyorlar hahahahaha. rus büyükelçi var, ona da feminen erkek karakteri yazmışlar, konuşmaları gay gibi. lan çok tezatlıklar var. çocuklara yapılıyor sanki bu dizi. çocuk aklına hitap ediyor.

ama ben en çok şeye sinir oldum. gazi osman paşa'nın dizide canlandırılmasına. o da bir karikatür gibi. abdül vesveseli olduğu için ondan da şüpheleniyor sanki bir ara, öyle anımsıyorum. neyden şüpheleniyorsa. koskoca gazi osman paşa bu siyasal islamcıların saçma sapan dizisine alet edilmemeliydi.
    ha bu arada, dizide abdülhamid hariç herkes muhakkak bir kere hainlikle suçlanıyor. izleyicinin kafasını karıştıralım hesabı, gizem oluşturuyorlar. ama bunu abdülhamid'e en sadık karakterler üzerinden yapınca daha da komik oluyor. yorumları okuyorum, yok ya ahmet paşa hain olamaz, yok halil halid olamaz, filan ama bir yandan da şüphe içerisindeler tabii. beyinleri sulanmış. sonra tabii görüyorlar ki abdülhamid'in ince zekası devreye giriyor, hain dedikleri meğer görev icabı hainmiş, gerçekte kahramanmış filan. ah abdül ah!

ikinci abdülhamid dizide süper kahraman gibi. her yerden çıkıyor. tebaasından birinin canı mı sıkkın? derdi mi var? bir şekilde ona derman oluyor. arada zindanlarda dolaşıp düşmanlarına posta koyuyor. kısacası; bir padişahın ağırlığına, makamına yakışmayacak ortamlarda bulunabiliyor. gerçekte asla ona ulaşamayacak tiplerle de görüşebiliyor. bu açıdan akp tabanına bir mesaj veriliyor; abdülhamid halkın içindendi, bizden biriyidi gibisinden hahahahaha. sanırsın abdülhamid bir partinin genel başkanı da seçim zamanları halka iniyor, taksi durağında çay höpürdetiyor, otobüs tepesinden satranç takımı fırlatıyor, öyle halkçı bir imaj da yaratılmaya çalışılmış. arada türklük vurgusu yaparak milliyetçi kesime jest yapıyor. türk milliyetçisi padişah mı olur amk? salak mısınız?

özetle; bu dizide oynayan oyuncular sanırım ileride pişmanız açıklaması yapacaklar. çünkü belli bir kesimin beynini yıkamaya, tarih algısını çarpıtmaya, bilgi kirliliği yaratmaya yönelik propaganda dizisi bu. dizinin oyuncuları arasında cumhuriyetçi, atatürkçü kimse yok mu? her şey para mı gerçekten? biraz onurlu olun be! omurganız olsun, ilkeleriniz olsun, para için kendinizi rezil ediyorsunuz.
    bu arada dizi pek izlenmiyor anladığım kadarıyla. çünkü youtube yorumlarında akpliler isyan ediyor, niye az izleniyor? ecdadımızı öğrenin! survivor izleyeceğinize padişahımızı izleyin gibi. reytingleri kötüyse, devletin kanalında yayınlanarak vergilerimiz söğüşleniyor.

bu dizi cehalete hizmet ediyor. diziyle ilgili açılmış youtube kanallarında sürgüne gönderilmiş şehzadelerin mağdur edebiyatı yapılıyor. takipçileri de yüz yıllar önce dedelerini sömüren, onları savaştan savaşa hatırlayan hanedanlığın üyelerine üzülüyorlar. yazıklar olsun ya sizlere. osmanoğlu ailesi çıkıp bu diziye tepki göstermeli, tarihçilerimiz tepki göstermeli. sanıldığından daha büyük yıkımlara sebep oluyor bu diziler. toplum ayrıştırılıyor, çünkü hain diye gösterdikleri kişiler hain değil. onlar da bizim değerlerimiz. jön türkler niye hain olsun amk? abdülhamid'i yıktılar, diyorlar. onlar da hain herkes hain böyle salakça tarih anlayışı mı olur? tarihçilerimiz susuyor, ne de olsa saraydan korkuyorlar. onlar da kul olmuşlar.
  • bu diziye gore; kuba aciklarinda infilak ederek ispanyol amerikan savasina yol acan uss maine gemisini sabote eden kisi abdulhamid tarafindan gonderilen bir osmanli ajanidir.
  • sultanımızın dizi çekimlerine yeniden başlanıyormuş.
    parodi devam ediyor anlayacağınız.
  • doya doya, keyifle izlediğim, türkiyedeki en kaliteli ve en iyi dizilerinden biridir.

ha birde yanlış anlaşılmasın ; dizi, tarih, tarih bilgileri ve gerçekte yaşananlar açısından çok aşırı derecede çok yalan ve yanlışlar ile dolu olması yanında tarihi saptırmalar ile dolu.
    tarihi yanlışlıklar zirvede ve ağır bir şekilde çok fazla hükümet propagandası yapılıyor dizide.

eğer bu açıdan bakarsanız izlenmez haklısınız ama en tabiri caizi ile bunları siktir edip, diziyi bilim kurgu fantasik tarih macera ve komedi türünde düşünüp izlerken zevk alabilirsiniz.
  • trt'nin dönem dizilerinin ağır popülizme maruz kalması sebebiyle dedim bakalım buna ne katacaklar , ilk birkaç bölümünü seyrettim. gündemde almanya ile limoni olduğumuz haftadaki bölümünde konudan bağımsız olarak bir hainin alman konsolosluğuna sığınıp sonunda abdülhamit'in konsolosu tokatladığı sahneden sonra izlemeyi bıraktım.

zaten dizinin tamamında hünkâr ne derse doğrudur , o kutsaldır , halife-i ruy-i zemin , o bilmediğimizi bilir ( töbe töbe ) vurguları sıkça yapıldığı için eminim ki bizim kendini padişah sanan reis de izleyip keyfe geliyordur. tarihi , dizilerden öğrenen halkımız da " bak o zamanda da aynı sıkıntılar varmış , günümüzdekine benzer dış güçler , iç güçler , hainler , faiz lobisi " diye izlediği kurguyu tamamen gerçek sanıp aydınlandığını sanıyor. dedim reisleri de tebaası da kendini kandırmaya devam etsin, ben parasını önden verip izlememeyi tercih ediyorum .

(bkz: trt payı)
  • ilk seçimlerde recep tayip erdoğan seçimi kaybederde hükümet değişirse muhtemelen finalini abdulhamid’in tahttan indirilişi ile apar topar yapacaklar.

ya da seçimden önce final yapıp kaybedersek böyle olur diyecekeler.

ilginç göndermelerle dolu dizi. ne ara subliminal mesaj diziler çeker olduk...
  • adından anlaşıldığı kadarıyla abdulhamid adlı bir başkenti anlatan dizi.
  • arada bir facebook'ta denk geldiğim dizi. başlarken "gerçek kişi ve kurumlarla ilgisi yoktur." tarzı bir yazı çıkıp, çıkmadığını merak ediyorum.
  • abdülhamidle alıp veremediğim yok lakin iddaa ediyorum ki bu diziye yanlışlıkla maruz kalmış ve dizi içerisinde estetik unsur arayan her insan evladı abdulhamidden nefret eder.
    kutuplaştırmanın ana vatanı türkiyeye hoşgeldiniz.
hesabın var mı? giriş yap