şükela:  tümü | bugün
 • temelinde sahip olmanın değil de ihtiyacın süresince kullanmanın yada hizmet almanın olduğu, paranın ve gelişiminde kaynakların tek noktaya odaklanmasını belki de engelleyebilecek yeni düzen. işlerliği ve geleceği ile ilgili öngörülerini değerli bir dostum paylaşmış.
 • bölüşüm ekonomisinin alt disiplinidir.
 • sahibi olduğunuz bir ürünün atıl kapasitesini başkaları ile paylaşarak düşürmek temelinde şekillenmiş bir kavramdır. örneğin araba sahibisiniz, kullanmadığınız zamanlarda arkadaşınıza veriyorsunuz, bu işi sistematik şekilde yaparsanız, ister bedavaya paylaşın ister paylaşımınızdan belli bir miktar para isteyin, yaptığınız paylaşım ekonomisi olur. kolektif kullanımı sağlar, ölçek ekonomisinin ilkelerinden dolayı total harcamaları kısmanıza olanak sağlar, daha az ürün satışına neden olduğu ve eldeki kaynakların kullanımını arttırdığı için çevrecidir. ev arkadaşlığı, imece, araç paylaşım sistemi, kitle fonlama gibi kavramlar bu kategoride değerlendirilebilir. internet ve sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla craigslist ve türevi sitelerin artmasıyla daha da gelişmiş, insanların birbirini bulması kolaylaşmıştır.

  genel olarak şu alt başlıklarda yürütülüyor:

  1. ev ve işyeri paylaşımı: airbnb, couchsurfing
  2. kitle fonlama: kickstarter, fonlabeni
  3. eşya takası: peerby, craigslist
  4. ortak araba: sharemyfare, mitfahren(bkz: araç paylaşım sistemi)
  5. becerilerin ve boş zamanın paylaşılması: zumbara, birbirinin çocuğuna bakmak vs

  (bkz: tüketim karşıtlığı)
 • mevcut ekonomik sistemle (bkz: kapitalizm) birlikte asla söz konusu olamayacak olan şeydir. eşitsiz gelişim yasası kapitalist büyümenin temel yasasıdır ve tarihsel süreç göstermiştir ki, sistemin evrimi giderek daha az insanın elinde, giderek daha çok gelirin temerküz ettiği bir süreç halinde devam etmektedir. işte tam da bu yüzden krizlerin sıklığı giderek daha fazla artmaktadır.

  bunu yeni keynesyen önlemlerle aşma önerisinde bulunanlar da olmuştur, ama bu yeni birşey değildir. eskiden olduğu gibi, batıda emperyalizmin kazanımlarından nasiplenebilen bir işçi aristokrasisini yeniden yaratma arzusu içinde olan batılı iktisatçılar yine benzer şeyleri dile getirmiştir (bkz: thomas piketty). ancak geri kapitalist ülkelerdeki emekçi halkların durumu aslında bu noktada biraz cevapsız bırakılmıştır. küresel anlamda ortak bir pazar ve neredeyse tüm dünyanın emperyalist sömürü mekanizmasına olan bağımlılığı, aynı zamanda batılı oligarkların (ve onların yerli ortaklarının) hem zenginliği ve lüksünü sağlamakta, hem de yavaş yavaş yaklaşan sonlarını hazırlamaktadır.
 • son günlerde sayıları hızla artan yol ücreti ve araç paylaşımı uygulamalarının örnek gösterilebileceği sistemdir.

  şöyle ki,

  her gün ya da belirli bir gün aynı istikamette yolculuk edecek kişiler, bir uygulama ya da web sitesi sayesinde birbirlerini buluyor ve tek bir araç ile yolculuk ediyor ve ücreti paylaşıyor. bu şekilde kişi başına düşen yolculuk yakıt ücretinde ekonomi sağlanıyor.
 • yaşadığımız dünyanın kaynakları sınırlıdır. her ihtiyacı için her birey satın alım yapmaya kalkışırsa bu kaynaklar yetmemektedir. örneğin; batı avrupa'da yapılan bir araştırma, arabaların toplam ekonomik çalışabilirlik süresinin %92'sini park halinde yani kullanılmadan geçirdiğini göstermiştir. paylaşılan herbir araba ise trafikten 14 araç eksiltmektedir. akademi dünyasında da kapitalizme yeni alternatif, geleceğin ekonomisi olarak görülmektedir. kimileri tarafından da star trek economy olarak tanımlanmaktadır. star trek film ve dizilerinde yansıtılan kurgusal insan uygarlığının ekonomik modeli de paylaşım ekonomisidir.
 • bu yola baş koymuş girişimlerin bir kısmı duvara toslayabiliyor: https://webrazzi.com/…enen-performansi-gosteremedi/

  yine de gelecekten umutluyum; paylaşım kültürü arttıkça (ve insanlar klasik tüketim normlarına karşı daha fazla tepki geliştirdikçe) paylaşım ekonomisi girişimleri ve buna gönül veren tüketici sayısı da artacaktır.
 • doktora tezimi yazmaya başladığım konu. şimdiye kadar gözlemlerim hem harika bir konsept olduğu, hem de konu hakkında inanılmaz terim kirliliği olduğu. literatürü toparlamak o kadar zor ki, aynı yazarın x tarihinde verdiği argümanı yine aynı yazar y tarihinde çürütmeye çalışmış siz düşünün!
  çok potansiyeli olan bir konu. bitince burayı editlerim! :)
 • hakkında kapsamlı bir türkçe kaynak kitap ihtiyacı duyanlar için :

  [paylaşım ekonomisi https://www.akademisyen.com/…evuaqlwbqaattyealw_wcb]