şükela:  tümü | bugün
 • bilgisayar virusu jargonunda virusun bula$masini tamamlayana kadar beraberinde ta$idigi, bula$ma i$lemi tamamlandiktan sonra cali$tirdigi kod parcasina verilen isim..
 • ing. kargo.. bir fuze ba$ligindaki patlayici madde.. sava$ ba$ligi..
 • silah yükü. sabit ve döner kanatlı savaş uçaklarının taşıyabildiği bilumum roket, füze, top, tüfek, bomba...
 • 2005 yılında piyasaya çıkmış nokia n-gage oyunu.
 • ticari taşımacılık yapan bir yolcu uçağında, uçağa ücret karşılığı alınması planlanan tüm ağırlıkların toplamına verilen ad.
  iatastandartlarına göre yetişkin olarak veya cinsiyet bazında hesaplanan yolcu ağırlığı, bagaj ağırlığı ve varsa kargo ağırlığının toplamı size uçağın 'payload'unu verir.
  payload, uçağın maksimum ağırlık değerlerinden birinin aşılıp aşılmadığını anlamak ve buna göre doğru zamanda yeni bir strateji geliştirmek için flight dispetcher, kaptan pilot yahut harekat memurutarafından kullanılır.
  payload, uçak üreticisi tarafından tespit edilen "dry operating weigth" yani uçağın tamamen boş ağırlığı ile toplandığında "estimate zero fuel weight" değeri elde edilir. "estimate zero fuel weight", uçağın sıfır yakıtla ancak payload yükünü aldığı varsayımı ile ulaşılan tahmini/yaklaşık ağırlıktır.
  buna gidiş yakıtı olan "block fuel"u ilave ettiğinizde ise "estimate take of weight" bulunmuş olur. ki burası zurnanın zırt dediği yerdir.
  eğer "estimate take of weight" ya da bu değerden "trip yakıt" denen "yolculuk sarf yakıt"ı çıkarıldığında elde edilen "estimate landing weight" değerlerinden biri uçak üreticisinin belirlediği maxtow/maxldw'i aşıyorsa uçak havacılık deyimiyle "overload" olmuş demektir, yani iniş ve/veya kalkış için öngörülen istibdat haddi geçilmiştir artık ciddi bir probleminiz vardır.
  bu durumda sırasıyla ve yeterlilik durumuna göre kargo, bagaj ve hatta yolculardan bir kısmının planlanan seferde uçurulmaması, kalkış meydanında bırakılması gündeme gelir.
 • (bkz: rest api)

hesabın var mı? giriş yap