• inanılmaz teknik problemlerden dolayı büyük zararlara yol açan sözde teknoloji şirketi. en son 18 ocak 2013 cuma günü tüm sistemleri çökmüş ve üzerinden ödeme alınamamıştır. bununla ilgili hiçbir şekilde haber vermeyip sorunu bizim farketmemizi sağlamışlardır. iletişime geçildiğinde ise sorunun pazartesi (21 ocak 2013) tarihinde çözüleceği bu zamana kadar da kendi sanal posumuzu kullanmamızı söylemişlerdir. yani bu firmaya güvenerek satış sisteminizi kurduğunuzda bir anda ortada kalabilirsiniz.

ilk etapta müşterilerin ekstresinde payu / sirket adi şeklinde gözükeceğini belirtmelerine rağmen ekstrelerde sadece payu yazması nedeniyle sayısız chargeback talebiyle direkt sizi uğraştırıyorlar. herhangi bir şekilde işlem iptali olduğunda payu panelinden iptal ediyorsunuz. iptal talebiniz payu personelinin ekranına düşüyor ve manual olarak bu işlemi iptal ediyorlar. dolayısıyla bazen iptal ettik demelerine rağmen müşterinin kartından iptal edilmediğini gelen sinirli telefonlardan öğrenebiliyorsunuz. bazı durumlarda zaten o karttan çekim yapmamışız ki gibisinden cevaplarla size dönebiliyorlar. ee madem çekmediniz nasıl onay döndürüyorsunuz ki?

ayrıca ortak ödeme dışında api adını verdikleri javascript üzerinden çalışan başka bir sistemleri daha vardır. bu sistemi kullanırsanız haber vermeden js kütüphanesinde değişiklik yapıp sizin kodunuzun çalışmamasına neden olabilirler.

sıkıntısını yaşayan birinden tavsiye; gidin banka kuyruklarında günlerce bekleyin yine de bulaşmayın bu firmaya. kendi sanal posunuzla halledin işlerinizi. artık kafam çok rahat :)
  • stripe'in turkcesi. guzel girisim, ilerde cok ise yarayacak. ancak oncelikle turk yasalarinin degismesi gerekiyormus "sirket" olmadan internetten satis yapmak icin. duzeldigi anda amator muzisyenlerden tutun, indie game developer'lara kadar satis yapmanin yolu acilacak!
  • müşteri hizmetlerinin ve satış ekiplerinin iş takiplerinin kötü olduğu hizmet. daha iyi bir alternatifiniz var ise o sistemde kalmanızı tavsiye ederim. taze yaşadığımız olaya geçiyorum;

paypal'dan sonra 3 yıldır kendileriyle çalışıyoruz. ağustos'ta bayram tatilinden 1 gün önce yıllık üyeliğiniz bitmiştir, 1 gün içerisinde yenilemezseniz sistem kapanacak diye telefon etti satış temsilcisi. bayram sürecinde sitemiz alışverişe kapalı kalacak diye panik olduk, ama bu tür sürelerle ilgili hep notlarımız olur, bu kadar erken olmamalı diye dosyamızı açtık baktık. baktığımızda 21 eylül'de tam 1 yıllık sürecimizin dolduğunu fark ettik, ağustos'un 15'inde değil. satış temsilcisine panikle mail attık durumu, dönüş bile olmadı, sitemiz de satışa devam etti. bu esnada fark ettik ki 1 yıl önce de payu aynı şeyi yapmış ve 1 ay önceden bize sistemi yeniletmiş, yani 12 aylık kullanım ücreti alırken, 11 ayda üyelik parası alarak yenilemiş. 1 hafta önce yeniden satış temsilcisi aradı, mail attığımızı ve dönmediğini söyledik. araştırıp bakıp hemen dönüyorum denildi, yine ses yok. sonra 4 gün önce bu adama yeniden mail attım endişelenip, bakıp dönecektiniz bize noldu diye, yine ses yok. gelelim bugüne, bugün toplam haftalık satışımızdan gelen paraların ödenme günü. ücret geldi, bir tuhaflık var. tahmin ettiğimden çok çok daha az, ortağım satış adetlerini takip etmediği için fark etmemiş bile, ben şans eseri görüp şaşırdım. o an "lan acaba bunlar yıllık üyelik ücretini mi çektiler hiç haber vermeden" diye bir soru işareti belirdi kafamızda. müşteri hizmetlerini aradım ve aynen öyle olduğunu öğrendim. kargocuların söylediği "aramışlardır, mail atmışlardır, ulaşamamışlardır, parayı çekmişlerdir" yalanını söylediler. bizim adam da izindeymiş bu hafta, sanki normal zamanda çok çalışıyormuş gibi. ha bu sistemin yıllık üyelik bedelini kredi kartıyla ödeyebiliyorsunuz, 2 yıldır kredi kartıyla 10 taksitle ücreti ödüyoruz. hiç haber vermeden tüm paranın bugün gelmesini planladığımız tutardan çekilmesi ne kadar kötü, bilgisiz ve lakayt bir sistemlerinin olduğunu gösteriyor. ha bir de ağustos'ta ilk aradıklarında "ödemezseniz sisteminiz kapanacak" diye bizi paniğe sokan satış temsilcimiz demek ki yanlış biliyormuş, sistem kapanmıyor, içerdeki parayla hiç sorulmadan sistem devam ettiriliyormuş. sabah acilen ücretin iadesini talep ettik, 1-2 kere daha aradık, döneceğiz diyip bugünümüzü de yediler.

sağolsun tüm günümüzü ve bugünlük ödeme planımızın içine ettiler. gün itibariyle yeni ve wordpress uyumlu bir ödeme sistemi arayışı içerisindeyim, bu kadar lakayt bir sistemle önümüzdeki yıl ve diğer yıllar çalışmayı planlamıyorum.
  • fraud filtresi olduğunu idda edip, sizin şüpheli görüp iptal etmeye çalıştığınız bir işlem için size ertesi gün telefon ile geri dönüş yapıp, "ya şu işlemde bir sorun olabilir mi, şüpheli bir ödeme denemesi olmuş sanki, half 3d ödeme yapmış alıcı" diyen bir firmadır. kardeşim sen bize 3d secure'siz ödeme alamazsınız demedin mi? half 3ds'ye neden izin verdi sistemin o zaman? senin profesyonellik anlayışın bu mu? sen mi koruyacaksın fraudlardan bu halin ile?
  • e-ticaret siteniz için kredi kartı tahsilatını (komisyonunu kestikten sonra) sizin için yapan bir sistem. buraya kadar güzel. anlaştıkları bankalar, taksit seçenekleri vs hoş. lakin müşterinin kart ekstresinde payu yazması işi bozuyor.

şikayetim var'a falan baktığınızda, "kredi kartımdan payu adı altında para kesilmiş" diye bir sürü itiraz ve şikayet girilmiş. anladığım kadarıyla vatandaş bir siteden alış veriş yapıyor, kart ekstresinde o site yerine payu görünce kafası karışıyor ve itiraza yardırıyor.
  • başvurum kabul edilirse, yapacağım entegrasyonu vatana millete amme hizmeti olarak sunmayı düşündüğüm alternatif sanal pos hizmeti.

bir şirket kurun (veya varsa), bir e-ticaret sitesi kurun, bütün yönetmelikleri halledin ve herhangi bir bankadan sanal pos almaya çalışın. işte o zaman firmanın verdiği hizmetin değerini anlayacaksınız.

sanal pos'un che guevara'sıdır.*
  • "payu ile %1,5'tan başlayan komisyon oranlarıyla çalışabilir, beklenmedik ek maliyetlerle karşılaşmazsınız" dedikten sonra altta "yıllık sabit hizmet bedelimiz kdv dahil 600 tl'dir" diyerek beni benden almış hizmettir.
    sanırım giderek fiyat politikalarını değiştiriyorlar. oranlar artıyor, sabit ücret giriyor. bir rakip lazım sanki*
  • bunların altyapısını kullanan bir siteden alışveriş yaptığımda "ödemeniz tamamlanamamıştır aşağıdaki linke tıklayıp ödemenizi tamamlayın" şeklinde e-posta gönderen, mükerrer ödeme yaptığımı öğrendiğim zaman ise kendilerini telefonla aradığımda alışveriş yaptığınız siteyle iletişime geçin tarzında destek birimine sahip öde(me) sistemi. hayır ödeme yapılmış zaten sen niye araya girip bana e-posta yollayıp ortalığı bulandırıyorsun? bir de kendilerini destek için aradığımda alışveriş yaptığınız site ile temasa geçiniz diyorsun. "ödemeniz tamamlanmadı" mesajı senden geldi ya belki onun için seni aramışımdır.
  • pişmanlık neydi? pişmanlık buydu.

e-ticaret sitem ile startup sistemine kaydoldum geçen sene. 1 sene sonunda otomatik iptal olacaktı.

geçen haftaki ödemede 650tl eksik yattı param. öğrendim ki kafasına göre sözleşmeyi uzatmış ve 650 lira kesmiş.

iptali için mail attım, hiçbir dönüş alamadım.
    ben de 650tl'yi ödediğim için sitemde payu ödemeyi tutmayı sürdürdüm.

şimdi farkediyorum ki; 24 saattir sitemden ödeme alınmıyor. muhtemelen hesabımı kapattılar ve panelime bile giremiyorum.

hiçbir mail yok iptale dair. hiçbir geir dönüş yok. 650tl geri yatmadı. ama hesabımı kapattılar.

benim bu hafta kaç paralık sipariş aldığıma dair de bir bilgi yok. bana kaç para gönderecekler meçhul.

45 dakika telefonda müşteri temsilcisine bağlanmayı bekledim, bağlanamadım.
    rezillik budur.

iyzico varken bu tip rezil firmalarla çalışmak da benim ayıbım olsun. her soruma 30 dakika içinde cevap veren, işlemlerimi 3 saatte tamamlayıp hesabımı açan iyzico varken bu ne idüğü belirsiz adamlarla ne işim varsa.
  • instagram uzerinden satis baslayinca o ortak odeme sayfasi yuzunden baya musteri kaybedecek sirket . simdilik bekliyorum . o mobilden gelip abondened cartlar artsin iyice .

o ortak odeme sayfasini mobil sekle sokamayan ya da sokmayan ongorusuz firma .

vizyonsuz firma ...
hesabın var mı? giriş yap