şükela:  tümü | bugün soru sor
  • cumartesi akşamının aksiyonel geçmesi yüzünden pazar öğlen uyanılması ve akabinde enerji ötesi brunch olayına girilmesi sonucu olan olay...
  • eğer bir sonraki gün okulun ilk günü ise, moral bozukluğu ve koca bir tatilin nasıl eriyip bittiğini düşünmenin gerginliğinden dolayı yaşanabilecek bir durumdur. bir yandan okulla ve derslerle ilgili bir sürü iç karartıcı gerçekle, diğer yandan da en yakın uzun tatilin hayaliyle sabahı edersiniz.
  • ertesi gün tembellik yapamayacağını bilmek insanı sıkar
  • az uyumuş olmanın getirdiği sıkıntıları ertesi güne atması sebebiyle zaten binbir dert ve tasa ile donatılmış pazartesi gününü daha da çekilmez bir hale bürüyen, bununla da kalmayıp zincir etkisi ile bu sıkıntıyı haftanın tamamına yayabilen bir sorundur pazar gecesi uykusuzluğu. her ne kadar haftasonu dinlenilmiş olunursa olunsun, pazar gecesi iyi bir uyku çekilmedikten sonra bünye kendini dinlemiş saymaz. ne de olsa uyku denen elzem olgu, bir yerde vücudun şarjıdır.* bu yüklemeyi yapamayan uykusuz, ertesi gün etkisi sahte ve geçici olan çözümlere** yönelir, güne yalacı bir zindelik katmaya çalışır. bir yerde başarılı olsa da, diğer taraftan bu çözümlerin yan etkileri ile kendisini kuşatmış olur.

pazar gününü daha dolu yaşamak ve gece söz konusu sorundan muzdarip olmamak için pazar sabahı mümkün mertebe erken kalkmak gerektiği bilincinde olunmasına karşın*, buna ne gönül ne de cumartesi akşamı alınan alkol izin verir, başa gelen çekilir ve uykusuz her pazartesi günü sanki haftasonu taş taşımışcasına yorgun hisseder kendini, daha pazartesi sabahından cuma akşamını beklemeye başlar.
  • bir bahanesi olmasa bile bünyenin verdiği doğal tepkidir. bilinç, bir tatil gününün devamlılık sorununa ilişkin açmazlara garkolur. sonuç itibariyle dinlenmeyle geçen bir günün ardından yorulamamıştır ve böylece dinlenmeye de ihtiyaç kalmaz. bütün pazartesi sendromlarının altında bu yatar zaten;
    uyuyamamak.
  • neredeyse istisnasız her pazar olandır. gerek pazartesi sendromunun pazara sirayet etmesinden, gerekse de cumartesi geç yatıp pazar geç kalkmaktan yaşanılan durumdur. ben artık yatıp uyumaya asla çalışmıyorum. uykum gelene kadar kitap okuyorum. genelde saat 3'ü buluyorum uyumak için ama sabah uykusuz olmuyorum. pazartesi gecesi normale dönüyor durum.
  • yorgunluktan olur o.

çünkü çok az istisnayla sabahtan pazara markete gidilmiş, evde çamaşırlar yıkanmış ütülenmiş, ev süpürülmüş silinmiş, hafta içi için ekstra yemek, börek imalatına girişilmiş, akşam üzeri de gün hepten piç olmasın diye araya bi gezme sıkıştırılmıştır.

ve pazar akşamı en son yeni değişmiş çarşaflarıyla mis gibi kokan yatağa uzanıldığında önce ayaklar "huzursuz bacak sendromu böyle bir şey" dercesine uzatılır çekilir, tırnak dipleri acımaktadır (yemek, ütü, sildim, ovaladım) çok yorgundur bünye ve ertesi sabah erkenden kalkılacaktır ama, uyuyamazsın.

şöyle bi baktım da ben bildiğin izaura imişim ya. ve bunları da izaura nedir bilmeyenlerin çokluk olduğu bir yerde anlatıyorum ya. hayatım yalan olmuş.

edit: us file olmasa ben bu sözlükte iki güne kalmaz kanatlanırım, uçarım ya. böyle format bilir dostlar herkese lazım. bu entry'de basit hata ama yeri geldi anayım, başka entry'lerimin donunu çook topladı çok.
  • pazartesi sabahı da erken kalkınca o akşam çok erken yatmanıza neden olur.