şükela:  tümü | bugün
  • ev erkeğidir.

ilk başlarda pazarcıların bile kadınlara alışmış olmasından dolayı kendisine ''abla, teyze'' denmesine alışmakta biraz zorluk çeker ama sonra mahalle pazarcıları ile kanka olur. hatta bu kankalık o kadar ilerler ki ''abi sen bu hafta mandalina yeme'' ya da '' baba istersen elmayı başka tezgahtan al'' uyarıları bile almaya başlar.
  • hunharca poşet taşıyacak olan erkektir.
  • dışarıdan çok salak ve uysal görünen, pazarı gezdiği süre boyunca zekasını askıya alan erkektir. (bkz: kendimden biliyorum)
    "hatun ya hep gelelim pazara bak ne güzel bolca çeşit var ehe ehe"
    "hem markete bi sürü para veriyoruz, burda esnafla haşır neşir olup en tazesini en güzelini satın almak varken!"
    "anaa bu ne böyle? soya filizi! hee salataya katılıyo bu! alalım hadi! ehe ehe"

ayrıca akşam saatlerinde pazarın toplanmasına yakın gidip, gayet ucuza balık alan erkek olabilir.
  • öğrenci olma olasılığı göz önünde bulundurulmalıdır.
  • kocaman adam oluncaya kadar, aksini yapmasının, bana yanlış geldiği erkektir.
    kuvvetle muhtemel, rol model olarak aldığım babam, aşırı derece girişken ve kimseye bir iş bırakmadan her şeyi kendisi halleden bir insan olduğu için, pazara hep o giderdi. öyle ki, o'ndan sonra, annemin pazara çıkmasını hoş karşılamamış, bu ulvi görevi ben yerine getirmeye başlamıştım. hem mantıksal olarak da, bir bayanın bu kadar ağır şeyi taşımasını hoş bulmadığım için sözlerime şu şekilde son veriyorum;

pazar meydanları erkeklerindir
  • canım ciğerim. köy ürünlerinin satıldığı bir meyve-sebze pazarından bahsediyorsak, rokayı, marulu ve çeşitli antin kuntin otları eksik etmez poşetinden. süpermarketlere karşı ayakta duran semt pazarlarının yegâne destekçisidir aynı zamanda. dönünce de çamaşırları asarsa oh oh...
  • saygı duyulmalı. ayıp değildir.
  • + gel ablam gel abim gelll kazaklar geldi, havlular geldi, çoraplar geldi, donlar geldi… 1 milyon 1 milyon bi milyon...
    - (adamı sürükleyerek) canım şu çoraplardan da alalım... ayyyy donlaraaa bakk ya çok şekerrr.
    - al tabi all... tekstil sektörü krize girmesin.
    - ne alaka ya?
    - bir aydır kemer sıkma adına alışveriş yapmıyosun ya etkilendi tabii don sektörü, krize girdi yazık. hemen canlandır piyasayı.
    - offff saçmalama ya! market pahalı dedin pazara geldik, dona çoraba sardın şimdi de. hadi!

- kolay gelsin hocam, çorapların ne kadar?
    - 1 milyon abi. şurdakiler 3 milyon, çift tabanılar da 5 milyon. yenge için bakıyosanız içi gerçek yünlü olanlara bakın.
    - ne kadar onlar?
    - 7,5 tl.
    - yuhhh! valla benim hanımın ayağı 36... yün’ün kilosu 40 tl olsa. 1 kilodan 50-60 çorap çıksa. hadi diyelim ipliği, süsü, fiyonku, boku püsürü 5 tutsun. tutmaz gerçi de hadi diyelim tuttu. oo oooo feci çok feci bi kar üretici için. satıcı için de şahane. tavuk mu zikiyonuz lan siz?

ne pis adamışın sen ya. offf.

(bkz: hemen maliyet hesabı çıkaran türk erkeği)

(bkz: vericen tepiği atıcan zumzuğu!)

not: ara maliyet olayına girenlerden korkuyorum ben en çok.