şükela:  tümü | bugün
 • kazigi öyle bir çakacam ki çükün kesilmis gibi kalacaksin demektir.
  (bkz: na böyle kalmak)
 • benzer sekilde sunnet de bir pazarliga donusebilir.

  (bkz: ucundan acicik)

  dogru mu degil mi saglamasini yapabiliriz su durumda. pazarlik sunnetir, sunnet de pazarliktir. sunnetler birbirini goturur, hatta sunnetler baska seyleri de goturur. sonuc olarak pazarlik pazarliktir cikti. dogru, bravo...
 • babamin daima söyledigi sözdür ancak maydanoz alirken biraz garip oluyor.
 • "ozaman ben sünnet olmim hep pazarlik yapim" seklindeki geyik düsünce
 • müşterinin pazarlığa giriş cümlesi. satıcı bunu diyen müşteriye adalet farzdır diye cevap verirse belki yırtabilir pazarlık yapmaktan.

  ama kayserili birine denk gelirse kolay kolay yırtabileceğini sanmıyorum: (bkz: #18692021)
 • sunnet olan pazarliktan kasit, yapilacak odemeyi karsindakinin kendi muessesinin ve beseri hayatinin devamina uygun olmayan fiyatlara kadar indirmek ya da kafa goz yararak, kalp kirarak pazarlik etmek degildir. allah borcunu, borclusundan eksik alan, bir sey satin alirken de ufak tefek rakamlari gozetmeyenleri, tama tamamlayanalari ya da butune azaltanlari, comert olanlari sever. evet, pazarlik yapilir ve uzun tutulur. bir taraf iki cikar, diger taraf 1 iner. burada her sozde her eylemde bir sevap vardir. bu sevaplarin kazanilmasina yoneliktir gayret. zaten asil olan, ornegin kurban pazarliginda belirli bir fiyata anlastiktan sonra, cobanin soyledigi ilk fiyattan dusulen fiyat arasindaki farki hatta daha eftali daha fazlasini cobana bir anlamda bir bahsis olarak birakilmasidir. bu usul tum pazarliklara genisletilebilir.
 • gittigidiyor da sattığım bir ürün için karsı tarafın indirim isterken sarfettiği soz... indireceğim yoksa da, hakk yolunda iskonto mu yapacağım şimdi sen öyle dedin diye... processor oğlum iste. alıyorsan al. ne karıştırıyorsun dini, imanı...
 • hz. muhammedin tüccar olduğu göz önüne alınırsa doğru olma ihtimali yüksek önerme.
 • şimdi size tüccar gözüyle olayı anlatacağım. mahalleye bir çocuk giyim mağazası açtık. niyetimiz sabit fiyat üzerinden mal satmaktı. fakat ne mümkün? her gelen müşteri ile kavgalı çıkar olduk. pazarlık sünnettir diyor malı öldürmeye çalışıyor. e ben senin dediğin fiyata satamam diyorum. tutturmuş satarsın diyor, sen kim bilir ne kazanıyorsundur o maldan diyor.

  napalım şimdi müşteri ile kavgamı edelim? zira müşteri velinimettir. her malın fiyatını 5 lira arttırdık. biz de mutluyuz, müşteriler de pazarlıkla bizden o 5 lirayı indirdikleri için mutlu. dükkan müşteriden geçilmez oldu:)

  pazarlık sünnet olsun ama bir müşteri iki müşteri yapsın anlarım. dersin ki gerçekten durumu yok herhalde bunun, yardımcı olursun. ama öyle değil ki. adam pazarlık yapıyor, ödeme yaparken cebinden tomarla para çıkıyor.

  ya pazarlık yapmayan geliyorsa dükkana diye aklınızdan geçmesin. biz dükkanı en son açanlardanız. mahalleli yüzde yüz pazarlıkçı. ben bir milyoncuda pazarlık yapmaya kalkana rastladım. 22 tl yi düz 20 lira yapmak istiyordu.

  biz başta sabit fiyat satarız dedik ama tüm esnaf bizi uyardı. kesinlikle olmaz o dediğiniz pazarlıksız kimse almaz dedi. ve ciddi ciddi pes ettirdiler bizi müşteriler.

  indirim yapmayınca sünnete uymayan, paragöz, halden anlamaz esnaf yapıyorlar 2 dakikada:)

  mobilyada filan pazarlıkla 6 bin tl lik mal 4 bine filan inebiliyor. bu ne şimdi? belli ki tüm esnaf çareyi şişme fiyatlarda bulmuş. bu da bizim kendi kendimizi kandırmamıza bir örnek.