• her zaman çok iyi pazarlık yaptığımı belirtmişimdir. arkadaşlarım falan bu konuda kral olduğumu ima etseler de en büyük övgüyü kendi kendime yaparım, memleketime layık olabildiğim için kendimle gurur duyarım. sağda solda bu konudaki bir kaç başarılı örneğimi anlatırım. aslında olağan şeyler olmasına rağmen tebrik falan beklerim. açık konuşmak gerekirse bu konuda anlattığım gibi mal mal hareketler yaparım. hayatımın odak noktası değil tabi, yeri geldi belirtelim dedik. hayatın her noktasında olduğu gibi konuları, kavramları çok büyütmemek gerektiğini düşündürür bana bu anlatacağım hikaye. yaşamı olgunlukla karşılamak, kolay bir ömür sağladığı gibi, uzatırda. anlattığımdan anladığınız üzere pazarlık kavramını çok büyütüyorum kendimce. yine o günlerden biri, taksim'de bir meyhanede dört arkadaş kafaları çektik. ben ve benim gibi üç mal daha düşünün. ertesi gün iş olmasına rağmen, "hadi mallar benim eve gidelim, balkonda cila yaparız" gibi sikindirik bir fikir attım ortaya. dedim ya dört malız, hemen kabul ettiler. hesabı ödeyip kalktık mekandan. pera'daki taksicilerle başladım konuşmaya. konuşmak dediysem de siz zırvalamak anlayın. çok sıkı pazarlık yapıyorum, pera'nın kralıyım şeklinde uçuşa geçmişim. arkamda dik duramayan üç mal gevezelik ediyor. taksinin camına eğildim ve gardaş bizi şuraya 80 paraya götürür müsün dedim. pazarlık yaptığım üçüncü taksiydi artık arkamdaki üç mal hamunamamuna falan homurdanmaya başlamıştı. önceki taksiciler 90 paranın altına indmediği için, bu sonuncu dayının "senin güzel hatrın için ok" tavrıyla söylediği tamam lan gelin lafından sonra zafer kazanan komutan gibi dönüp baktım grubun kalan mallarına. ve bindik. dayıyla goygoy, şakalar komiklikler derken, mallardan en kıdemli olanı araca kustu. o noktadan sonra her şey bambaşka vaziyet aldı. kafamı kaldırıp baktığımda taksimetrenin açık olduğunu ve eve 3 dk mesafe kala rakamın 70 para olduğunu gördüm. başımdan aşağı kaynar sular döküldü. bunu farkeden tek mal ben değildim tabi ki. aramızdaki kısa boylu ve cin fikirli olan mal "oooo taksimetre de 70 gösteriyo" demesin mi. o 3 dakikalık mesafede 80 parayı geçsin diye yolu uzatmayı bile düşündüm, ama cin mal yolu bildiğinden yapamadım ve evin önüne 75 paraya gelmiş olduk. pazarlık yapıp 80 paraya anlaştım ama yolun ederi 75 paraymış ne durumdayım siz düşünün. zaten büyük mal araca kustuğundan fazla anlaştığım 5 paraya aracı temizletir diye içimi rahatlatsamda olmuyor. uzun lafın kısası bir konuda kendinin çok ehil olduğunu belirten insanlardan uzak durun, bırakın başkaları ehil olduğunu söylesin. sessizce tebrikleri kabul edin!
hesabın var mı? giriş yap