şükela:  tümü | bugün
  • yazan: musahipzade celal yöneten: engin gürmen
    konusu: 18. yüzyıl istanbul'u... defterdar kırtasiddin efendi mevkiini kötüye kullanmaktadır. yaptığı yolsuzluklar, kendisine kısa sürede bolca para ve hatırı sayılır bir mülk kazandırmıştır. maddi bakımdan kırtasiddin efendi'nin, toplumsal mevkii de yükseliş gösterir. bugün de yabancısı olmadığımız bir konu olan yolsuzluğa, musahipzade celal, 18. yüzyıl istanbul'unun perspektifinden bakıyor..

mesaj kaygısı olmasa -gerçi bu konunun temelini oluşturuyor- çok daha sevebileceğim oyun. gerçi mükemmel performansıyla rauf altıntak kendimden götürmüştür*. ah musahipzade ah sen nelere kadirmişsin dedirten, karagöz hacıvat* ile beni benden alan oyun. oyun içinde oyun.
    (bkz: dil avcısı)
  • islam dininde oruc tutmanin* sunnet olduguna inanilan iki gun.
  • "pazartesi gel
    perşembe gel
    saraya gel
    kapıya gel

niy nana nay
    nay nana nay"

sözlerine sahip şarkısıyla, yıllar önce küçük tiyatro'da seyrettiğim can dolu, fıkır fıkır konulu, insana neşe dolduran güzeller ötesi tiyatro oyunu.
    osmanlıca sözlerin türkçe karşılıklarını söyleyen muhmeli'nin sahnenin değişik köşelerinden bir anda belirivermesi, çok özgün müdür bilmiyorum ama çok harikaydı. nemika'nın tekâpuzade temellük çelebi'nin kendisini aldattığını öğrenmesiyle geçirdiği kriz ile kâtiplerin belgeleri alelacele mühürlemeleri de akla kazınacak sahnelerdendi.
  • türkiye'de sokakların güzel insanlarla ve huzurla dolduğu, gerginliğin en az olduğu, trafik kazalarının, kavgaların ve yaralanmaların azaldığı ki gün. kurtlar vadisi ve ezel izleyenlerin evlerinden çıkmadığı iki gün.

ayrıca halı sahalarda en kolay boş yer bulunabilen iki gün.
  • 1996 yılında diyarbakır devlet tiyatrosu'nda seyretmiştim, aradan 20 yıl geçmiş ama hala "pazartesi gel, perşembe gel" replikleri, kılıç sahneleri ve komik karakter isimleri aklımdadır. kırtasiddin karakterini yetkin dikinciler, tavik karakterini murat çidamlı, temellük karakterini erdal beşikçioğlu canlandırıyordu... hey gidi günler...