şükela:  tümü | bugün soru sor
 • pbx oldugu belirtilen bir numarayi ariyorsaniz ve mesgulse bilirsinizki aradiginiz yerin butun hatlari doludur, en azindan pbx e bagli tum hatlari doludur ki genelde tum hatlar pbx e baglanir
 • pbx’in açılımı, özel santral (private branch exchange) demektir, yani bir şirket içersinde kullanılan özel telefon şebekesidir.
 • çok hatlı santral olarak da adlandırılıyor.
 • işyeri içindeki iç hat telefonlarını birbirine bağlar ve ayrıca halka ait aktarmalı telefon şebekelerine de (pstn*) bağlanır. pbx telefon sisteminin en son yönelimlerinden birisi, ayrıca ip pbx olarak da bilinen, internet protokolu üzerinden aramaları aktaran, voip* pbx’in geliştirilmesidir. son günlerde, dört farklı pbx telefon sistemi seçenekleri bulunuyor:

  * pbx
  * sunucu/sanal pbx
  * ip pbx
  * sunucu/sanal ip pbx

  detaylar, www.3cx.com.tr'de!
 • pbx analog ve ıp pbx olarak ikiye ayrılır.

  ıp pbx en ünlü ve önemlisidir.

  asterisk yazılımı ile yönetilir genel olarak.

  asterisk linux üzerinde çalışır, 3cx gibi firmalar windows'a uyarlamıştır.

  linux üzerinde en ünlü pbx yönetim araçları, freepbx ve elastix dir.
 • pbx (private branch exchange), türkçede isimlendirdiğimiz şekliyle özel santral'dir. çoğu zaman müşteri hizmetleriyle görüştüğümüz firmalar ve hatta belki çalıştığınız şirket dahi iletişim ve haberleşmek için normal ve geleneksel telefon sistemi yerine daha kullanışlı bir sistem olan pbx'i kullanmayı tercih eder.

  pbx santralleri sayesinde aynı ağ üzerinde yer alan telefonlar birbirleriyle şebeke dışına çıkmadan ve abone numarasıyla ağ sayesinde ücretsizce haberleşebilir. böylece pbx sistemi kullanan işletmelerin telefon maliyetleri düşerken numara çevirme konusunda da büyük bir avantaj elde edilir. bu sistemde şirket dışına yapılacak olan aramalarda da otomatik olarak ağ yerine pbx'in bağlı olduğu telefon şebekesi kullanılır. böylece pbx kullanan firma ve şirketler gelişmiş bir telefon santrali ile iletişim ve haberleşmeyi sağlar.
 • bunun dahili numaranın kısaltması olduğunu söyleyen birine denk geldim bugün.
  bir de iddialı iddialı konuşunca dayanamadım "sen şöyle wc'ye kısa bir gelsene" dedim ve içeride ağzına tuvalet terliği ile vurdum.