şükela:  tümü | bugün
 • gereksiz bir mukayesedir.
  pc'nin veya konsolun oyun için daha iyi olduğunu söylemek tamamen anlamsızdır çünkü bu tamamen oyun ortamına, oyuna ayrılan günlük süreye ve oynanacak oyunun türüne bağlı bir durumdur. evrensel bir üstünlük yoktur ve görünüşe göre asla da olmayacaktır.
 • konsollar icin klavye-mouse seti cikmadigi surece benim icin bi anlami olmayan kiyaslamadir.

  edit: 1ks uyardi xbox icin klavye-mouse setleri varmis. artik kiyasliyabilirim. pc rules` : swh`
 • kişinin kendi keyfine kalmış durumdur. şimdi oyuncu arkadaşımız sadece wow oynuyorsa, konsollar onun için bir alternatif bile değildir.
 • "pc'de strateji dışında oyun oynanmaz." mottosuna sahip biri olarak "elbette ki konsol." diyorum. lan klavyeyle oyun mu oynanır mis gibi joypad varken?
 • benim açımdan galibi pc dir zira sıra tabanlı ile gerçek zamanlı strateji ve crpg seven bir insan olarak(eski crpgler özellikle black isle zamanından kalma olanlar) konsolda mevzu bahis oyunları oynamaktan zevk alamıyorum(hatta tbs var mı emin bile değilim). sanırım fps oyuncuları da benzer bir tercihe sahip, ama örneğin araba yarışı ya da futbol oyunları(menajerlik oyunları değil) seven bir bünye ya da arcade hastası olupta konsol sahibi olmamakta tuhaf kaçar bence.(örneğin god of war ve little big planet oynarken çok eğlenmiştim ben ama sırf bu ikisi için ps3 almam ne bileyim) özetle benim açımda pc nin kazandığı karşılaşmadır başka açılardan konsolda kazanabilir elbette.

  ha ancak arkadaş ortamında geyik eğlence için wii yi tek geçerim ki almayı düşündüğüm tek konsol kendisi.
 • üzerine veya çekmecelerine bir şey koyacaksanız konsol**, bilgisayar işlemi yapacaksanız pc olacaktır.

  (bkz: konsol vs şifonyer)
 • kişinin hem alışkanlıklarına hem de becerilerine bakan karşılaştırmadır.. mesela ben alıştığım için artık fps oyunlarını hem konsolda hem de bilgisayarda oynayabiliyorum.. ama geçen gün konsolda command & conquer 3 kane's wrath oynamaya çalıştım ve küfür ederek kapattım aleti.. sonuçta diyebiliriz ki arkadaşlarla toplanalım biraları açalım pes atalım mortal kombat oynayalım diyen bir adamsanız kazanan tartışmasız konsoldur.. fakat genel anlamda oyun oynamayı seviyorsanız, sizin için bilgisayarda oynanacak oyun bellidir, konsolda oynananacak oyun bellidir.. mesela ben her iki gruba da giren bir adamım ve devil may cry gibi bir oyunu asla bilgisayarda oynamayacağım gibi command & conquer dvd'sini de bir daha konsoluma takmayı düşünmüyorum..

  ha ama şöyle bir durum da var.. konsolda sistem kaldırmadı, oyun takıldı derdi asla yoktur.. bu etken bazı durumlarda konsolun kazanmasına yol açabilir.. mesela geçen hafta arkadaşın evinde 4 kişi toplandık, pes 2010 oynayalım dedik.. abartısız 1.5 saat falan adam gibi oynamaya başlayamadık.. arkadaşımız ortalamanın çok üstünde bir sisteme sahip olmasına rağmen odada sandalyelere dizilmek yerine salonda rahat rahat oynayalım dedik.. demez olaydık.. televizyonun girişleri uymadı lcd monitörü salona taşıdık.. bağladığımız laptop'ların performansı tatmin etmedi, üşenmedik bilgisayar kasasını (ve mecburen ses sistemini) salona taşıdık.. yani resmen adamın bilgisayarını salona yeniden kurduk.. ve o an dedik konsolun gözünü seveyim..
 • güçlü kuvvetli bir pc gibisi yoktur ama ortalama bir pc yi piyasaya çıkan her oyunu kaldıracak düzeye getirmek, bir oyun konsolu almaktan çok daha pahalıya gelir. konsol denen nanenin varoluş sebebi zaten budur, yoksa gamepad pc ye de takılır, televizyon pc ye de bağlanır. çoğunluk basitliği ve daha ucuza gelmesi sebebiyle konsola yöneldiği için piyasada pc oyunları giderek azalıyor, konsol daha üstün olduğu için değil. yine de ben pc derim multitasking seven bir insan olarak. gerekirse pc ye iki monitor bağlarım, alttan download yaparken bir ekranda internetten maç açarım, diğerinde de call of duty 4 ya da football manager, her şey derli toplu olur. öbür türlü ekstradan bir de konsol ve muhtemelen monitörden daha fazla yer kaplayan ve daha fazla elektrik harcayan bir tv lazım aynı şeyleri yapmak için.
 • eskiden beri ps 1 ve 2 sahibi olan(üçüncüsü yolda) ama aynı zamanda günümüz oyunlarını fevkaladenin fevkinde çalıştırabilecek nitelikte bir pc donanımna sahip olan bendenizi de pc tarafında saf tutmaya mecbur bırakan versustur. nedenine gelince: sadece oyun olarak ele alındığında bile, bir pc'ye joypad takıp oynamak ve en az konsoldaki kadar keyif alabilmek olasıdır. oysa bir konsola mouse+klavye bağlamak o kadar kolay değildir. haa evet, ps3'ün de kablosuz klavye ve mouse ikilisi mevcuttur. lakin mesela malesef yine ps3 platformuna çıkan her oyun klavye+mouse ikilisini desteklememektedir. ayrıca pc ortamında emulatorler sayesinde pekçok konsolun oyununu oynayabilme özgürlüğü vardır, lakin yeni konsolların çoğu eski versiyon oyunları çalıştırmamakta, haliyle emulatör yüklenemeyeceğinden dolayı bu imkanı da olmamaktadır.

  ps: bu değerlendirmede konsolların pc'ye asla çıkarmayacağı oyunları safdışı bıraktım ve her iki platformda yer alan oyunları baz aldım.