şükela:  tümü | bugün
 • tarihin tozlu sayfalarına bakarsak bu sidik yarışının commodore 64 amiga ve atari zamanına kadar gittiği görülür. o zamanlar pc'ler potansiyeli yeni yeni keşfedilen ürünlerken, diğer tarafta baba gibi demo scene durumu vardı. o yüzden şimdiki gibi bir ben bilgisayarda sadece oyun oynamıyorum, başka şeyler de yapıyorum sözünün arkasına sığınamıyorduk. zamanla bu atışma, daha doğrusu hangisi daha iyi tartışması küllenmeye başladı, zira günümüzde hala nispeten geçerliliğini koruyan kendine has türler ortaya çıktı. bir fps, strateji bilgisayarda verdiği zevk konsolda vermezken, bir dövüş oyununun verdiği zevki bilgisayar hiç bir zaman veremedi. hala arcade denince akla ilk gelen şey konsoldur.

  lakin playstation 2 den sonra bu tartışma bambaşka bir yöne kaydı. iş artık verilen paraya yani bir başka deyişle fiyat/performans olayına kaydı. özellikle son zamanlarda sözlük dahil çeşitli mecralarda sıkça karşınıza çıkan şey o kadar parayı bilgisayara bayılmak yerine, konsol almanın daha karlı olduğu yönünde olan tartışmalar alır başını gider. fanatik bilgisayar kullanıcıları olaya konsol'ların bir yerden sonra ( daha doğrusu ilk çıktıkları zaman bilgisayardan iyi ) bilgisayarların yanına bile yaklaşamadığı yönünde iken, konsol kullanıcıları ise oyunu çalıştıramama gibi bir derdin olmadığı, çökmenin yaşanmadığı , üstüne iyi grafiklerle oyun oynadıklarını savunurlar. sıkı bir konsol fanatiği genel olarak sıkı bir mac kullanıcısıdır. kullanıcısı değilse bile pc'ye karşı yaklaşımı pc vs mac konusunda yazılanlarla hemen hemen aynıdır. mac yazan yerlere konsol ismi yazarsanız eleştirilen ve savunulan şeylerin aynı olduğu gözlemlenir.

  halbukisi konsol oyuncularının kabul etmek istemedikleri nokta ise pc fanatiği bir insanın çökme, donanım tanımama vb sorunlara rağmen bilgisayardan aşırı derecede zevk aldığıdır. bilgisayar onun için sadece oyun oynadığı ve internete girdiği bir araç değildir. onun hobisidir. tüm parçalarını tek tek kendisi seçmiştir, kasanın içini açıp uğraşmaktan zevk alır. genel olarak bakıldığı zaman hiç bir zaman bir pc ps3 veya xbox 'dan daha ucuza mal edilemez. bu gerçektir. ama aynı zamanda ps3 de hiç bir zaman modifiye edilemez. bu da bir gerçektir. konsol oyuncusu kendisi için çizilen donanımsal sınırları aşamaz. en fazla yapabileceği hard disk'in boyutunu büyütebilmektir. oyun oynamak haricinde multimedia olarak kullanılabildiğini, hatta yellow dog ile işletim sistemi bile kurulabildiğini savunanlara ise sadece gülüp geçmek gerekir zira asla yine bir pc'den alınan performansı yakalayamaz ( o hayvani işlemcilerine rağmen ). şahsım adına ps3 potansiyeli harcanan gereksiz bir konsoldur. istenilse commodore 64 gibi bir hale gelebilecekken, konsol'un özellikleri keşfedilmesin, kırılmasın, uf olmasın diye bizzat üreticiler tarafından tam bir kapalı kutu haline getirilmekte. pc ise tamamen sizin bilginiz orantısında ucu açık bir sistemdir. bunun böyle olacağı 1998 yılında bile navi ile öngörülebilmiştir. ( http://us.imdb.com/title/tt0500092/ * ).

  konuyu tekrar oyunlar üzerine döndürmek gerekirse konsollar fps adına çıkardıkları en büyük şahaser ( bunda ciddiyim ) killzone 2 olabilmiştir. hadi yanına bir de gears of war koyalım. buna karşılık pc ise kült bir çok fps ile hala bir numaradır. konsol da hakimiyet adına nişan alma sistemi törpülenirken , pc de fps de en önemli şey hakimiyet ( sensivibility ) olmaya devam etmekte. bunun faydasını mirror s edge görmüş olduk. burada önemli bir şey ortaya çıkıyor aslında. her ne kadar konsol ile bilgisayarlar sürekli olarak karşılaştırılsa da aslında birbirlerinden beslenen ve yeni şeylerin ortaya çıkmasını sağlayan bir bağımlılık vardır. biri yokken, diğerinin yaratıcılığını zorlayacak pek bir etken kalmamakta. bu yüzdendir ki başta dememiz gereken şeyi sonda diyelim. ikisini karşılaştırmak abesle iştigaldir, saçmadır. bu yazının bu kadar saçma olma sebebide sanırsam budur. yine de içimden geldi yazmak istedim .

  kişinin kendisine sorması gereken şey, sanılanın aksine ben sadece oyun mu oynamak istiyorumdan ziyade, ben nasıl bir oyun oynamak istiyorumdur. tatminkar görsellikte, fazla efektif oyunlar ise pc, oynabilirkten ziyade, konusu ve atmosferi alsın beni götürsün ise konsol tercih edilmesi gerekmetedir. yine bilgsayara karşı hiç bir tutkusu yoksa kişinin, hurda bir bilgisayarda kurulu bir linux sistemle güncel işlerini hallederken, konsolda oyun oynaması makbüldür. yinede ben şahsen yıllar yılı kılavye'ye alışmış bir insan olarak gamepad denilen şeye hiç ısınamamış biri olarak bana eziyetten başka bir şey değilken, gamepad 'e alışmış bir insan için sanırsam aynı şey kılavye için geçerli.
 • gereksiz bir mukayesedir.
  pc'nin veya konsolun oyun için daha iyi olduğunu söylemek tamamen anlamsızdır çünkü bu tamamen oyun ortamına, oyuna ayrılan günlük süreye ve oynanacak oyunun türüne bağlı bir durumdur. evrensel bir üstünlük yoktur ve görünüşe göre asla da olmayacaktır.
 • konsollar icin klavye-mouse seti cikmadigi surece benim icin bi anlami olmayan kiyaslamadir.

  edit: 1ks uyardi xbox icin klavye-mouse setleri varmis. artik kiyasliyabilirim. pc rules` : swh`
 • kişinin kendi keyfine kalmış durumdur. şimdi oyuncu arkadaşımız sadece wow oynuyorsa, konsollar onun için bir alternatif bile değildir.
 • "pc'de strateji dışında oyun oynanmaz." mottosuna sahip biri olarak "elbette ki konsol." diyorum. lan klavyeyle oyun mu oynanır mis gibi joypad varken?
 • benim açımdan galibi pc dir zira sıra tabanlı ile gerçek zamanlı strateji ve crpg seven bir insan olarak(eski crpgler özellikle black isle zamanından kalma olanlar) konsolda mevzu bahis oyunları oynamaktan zevk alamıyorum(hatta tbs var mı emin bile değilim). sanırım fps oyuncuları da benzer bir tercihe sahip, ama örneğin araba yarışı ya da futbol oyunları(menajerlik oyunları değil) seven bir bünye ya da arcade hastası olupta konsol sahibi olmamakta tuhaf kaçar bence.(örneğin god of war ve little big planet oynarken çok eğlenmiştim ben ama sırf bu ikisi için ps3 almam ne bileyim) özetle benim açımda pc nin kazandığı karşılaşmadır başka açılardan konsolda kazanabilir elbette.

  ha ancak arkadaş ortamında geyik eğlence için wii yi tek geçerim ki almayı düşündüğüm tek konsol kendisi.
 • üzerine veya çekmecelerine bir şey koyacaksanız konsol**, bilgisayar işlemi yapacaksanız pc olacaktır.

  (bkz: konsol vs şifonyer)
 • kişinin hem alışkanlıklarına hem de becerilerine bakan karşılaştırmadır.. mesela ben alıştığım için artık fps oyunlarını hem konsolda hem de bilgisayarda oynayabiliyorum.. ama geçen gün konsolda command & conquer 3 kane's wrath oynamaya çalıştım ve küfür ederek kapattım aleti.. sonuçta diyebiliriz ki arkadaşlarla toplanalım biraları açalım pes atalım mortal kombat oynayalım diyen bir adamsanız kazanan tartışmasız konsoldur.. fakat genel anlamda oyun oynamayı seviyorsanız, sizin için bilgisayarda oynanacak oyun bellidir, konsolda oynananacak oyun bellidir.. mesela ben her iki gruba da giren bir adamım ve devil may cry gibi bir oyunu asla bilgisayarda oynamayacağım gibi command & conquer dvd'sini de bir daha konsoluma takmayı düşünmüyorum..

  ha ama şöyle bir durum da var.. konsolda sistem kaldırmadı, oyun takıldı derdi asla yoktur.. bu etken bazı durumlarda konsolun kazanmasına yol açabilir.. mesela geçen hafta arkadaşın evinde 4 kişi toplandık, pes 2010 oynayalım dedik.. abartısız 1.5 saat falan adam gibi oynamaya başlayamadık.. arkadaşımız ortalamanın çok üstünde bir sisteme sahip olmasına rağmen odada sandalyelere dizilmek yerine salonda rahat rahat oynayalım dedik.. demez olaydık.. televizyonun girişleri uymadı lcd monitörü salona taşıdık.. bağladığımız laptop'ların performansı tatmin etmedi, üşenmedik bilgisayar kasasını (ve mecburen ses sistemini) salona taşıdık.. yani resmen adamın bilgisayarını salona yeniden kurduk.. ve o an dedik konsolun gözünü seveyim..
 • güçlü kuvvetli bir pc gibisi yoktur ama ortalama bir pc yi piyasaya çıkan her oyunu kaldıracak düzeye getirmek, bir oyun konsolu almaktan çok daha pahalıya gelir. konsol denen nanenin varoluş sebebi zaten budur, yoksa gamepad pc ye de takılır, televizyon pc ye de bağlanır. çoğunluk basitliği ve daha ucuza gelmesi sebebiyle konsola yöneldiği için piyasada pc oyunları giderek azalıyor, konsol daha üstün olduğu için değil. yine de ben pc derim multitasking seven bir insan olarak. gerekirse pc ye iki monitor bağlarım, alttan download yaparken bir ekranda internetten maç açarım, diğerinde de call of duty 4 ya da football manager, her şey derli toplu olur. öbür türlü ekstradan bir de konsol ve muhtemelen monitörden daha fazla yer kaplayan ve daha fazla elektrik harcayan bir tv lazım aynı şeyleri yapmak için.