şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • en dandik dokumani bile ciddi birseymis gibi hissettiren format.
 • bu nasıl güzel bir formattır..
  cv'yi pdf olarak gönderirsen işe girme şansın artar, ödevi pdf olarak yollarsan en az 5 puan fazla alırsın, iş dünyasında pdf formatında dosyanın saygınlığı tartışılmaz. pdf, temizlik, güven, kararlılık, profesyonellik ve prestij demektir..
 • portable document format.. adobe'un buldugu ordan oraya dokuman ta$imakta kullanilan dosya formati..
 • kopyalama yasağı olan dökümanları gmail hesabınıza yollayın, html olarak görüntüleyin sonra deliler gibi kopyalayın yapıştırın. afiyet olsun.
 • gösteririm, elletmem uzantısı.
 • birçok insanın ne işe yaradığını anlayamadığı formattır. adobe'nin creative suite paketindeki herbiboku kurarlar ama bu adobe acrobat kurulmaz. ne işe yarayacak ki derler. photoshop'ta yazıları 4 renk siyahla* hazırlanmış posterleri mi dersiniz, indesign'da package etmeden yalnızca indd dökümanını cd'ye kaydedip matbaaya götürenler mi dersiniz bilmezler pdf'i. 5 forma dergi hazırlarlar sonra matbaacının sitemkar bir şekilde nerde lan bu yazı tipleri deyince üzülürler. ama hiç bakmamıştır indesign'da press modunda pdf export edilebildiğine. hayır işin kötüsü bunu önerdiğinde siktir git olm prepressde sıçar bu derler. o spot renklerle renk ayrımından önce matbaacı ayırır seni demek gerekir. pdf'in postscript'den esinlenme mükemmel bir format olduğunu, içerisine yazı tiplerinden kullanılan görsellere kadar herşeyin dahil edildiği prepress için vazgeçilmez bir format olduğunu er ya da geç anlaşılacaktır. her çözünürlükte export edilebildiği ve iyi bir şifreleme yeteneği olmasından dolayı e-book gibi kullanılabilmekte, bazı kişiler haklı olarak cvlerini bu formatta ajanslara vermekte ama sevgili, tapılası bazı ajanslar bunu açamadık diye arayabilmektedir pek tabii. eh onlar bir word bilirler. pardon world.

  ayrıca (bkz: adobe acrobat 3d)
 • pdf dokumanlari adobe distiller ve adobe acrobat ile hazirlanir. adobe distiller bir printer emulasyonudur. programi calistirdiginizda bilgisayariniz distiller i da bir printer olarak gorur. bundan sonra kullandiginiz butun programlardan pdf olarak cikti alabilirsiniz. bu ne demektir; print yani yazdir dediginizde adobe pdf secerek dijital ortama dosya olarak cikti almanizdir. merak ettiginiz buyuk pdf dokumanlarinin hazirlanmasi da bu sekilde olmaktadir. onceden farkli programlarda yazilip hazirlanmis olan roman, dergi, kullanma kilavuzu vs gibi seyleri rahatlikla adobe acrobat dan cikti olarak alabilirsiniz, bu da merak edilen pdf e cevirme olayidir. daha sonra bu dosyayi adobe acrobat pro ile acip interaktivite de ekleyebilirsiniz. bunlar index hazirlamak, bookmark eklemek, sayfalarin thumbnail lerini hazirlamak, sayfalar arasi linkler olusturmak, search box lar koymak gibi seyler olabilir. bunun yanisira pdf elektronik/cikis alinabilir formlar hazirlamak icin de idealdir. herhangi bir ortamda hazirladiginiz dokumani yine adobe distiller olarak pdf e cevirebilir, adobe acrobat ile icine degistirilebilir alanlar ekleyebilirsiniz. bu alanlarin font, buyukluk, format, gorunurluk gibi ozellikleri de yine adobe acrobat icerisinde belirlenebilmektedir.

  adobe acrobat pro ile pdf hazirlamanin, daha dogrusu e-book hazirlamanin biraz zorlugu arayuzunun diger programlardan biraz farkli olmasindan kaynaklanir. ama birkac denemeden sonra alisabilirsiniz. duz dokuman hazirlamak, form hazirlamak ise oldukca kolaydir.
 • pdf bir dokümanın final halidir. basılabilmesi için herşeyi tamamdır ve teorik olarak nerde hangi printerda basılırsa basılsın aynı sonuç alınır. üzerinde değişiklik yapıl(a)maması ve baskıya uygunluğu tekliflerin, cv'lerin iletilmesi için pdf'i en uygun dosya tipi kılar. ancak bu türkiye'de ibibik sesli bir hatunun arayıp "bunu ofiss açmeyooo" diye şakımasına neden olur. biz onları karma police'ine sevkettik.
 • illustrator'la acip degisitirilebildigi nedense az insan tarafindan bilinen vektor dosya formati.
 • pdf birlestmek, icinden sayfa cikarmak icin open source bir program icin: pdfsam