şükela:  tümü | bugün
 • meseleyi net bir şekilde açıklayan, özetleyen (bkz: #67666787) hobidikordek'e teşekkürler. lütfen öncelikle ilgili girdiyi okuyunuz.

  "benim pdrcim kötüydü gebersinler, bu pdrcilerin ayrı odası var, hiçbir iş yapmıyorlar" diyenlere; haklılık payınız var. onda bir sıkıntı yok. ancak çok basit bir şekilde şu iki şeyden de bahsedeyim sizlere:

  1. pdr hizmetlerinde gizlilik esastır: yani, "hocam, ben senin sınıftaki falanca öğrenciyle psikolojik danışma yapıyorum, o kızın ailevi sorunları var. derste çok üstüne gitme, arkadaşlarına da belirt durumu" diyemem. "hocam, senin sınıfa sosyogram uyguladım filanca öğrenciler klik çekmiş, sınıf lideri bu, şu çocuk reddedilmiş nasıl yapsak ki?" de diyemem. dolayısıyla çalışmamı gözüne gözüne sokma imkanım zaten yoktur.

  2. pdr hizmetlerinde gönüllülük esastır: örneğin; sınıfa girdim, sınıf rehber öğretmeninin uygulayamayacağı* bir envanter uyguluyorum, x öğrencisi ben uygulamak istemiyorum dedi. oturup envanteri uygulamadaki amacın onu tanımak değil, onun kendisini tanıması sağlamak olduğunu anlatırım. öğrenci hala istemiyorsa not alırım, istediği zaman gelip uygulayabileceğini belirtirim. öğrenci gelmezse yapabileceği çok da bir şey yok anlayacağınız. bunun dışında diğer öğretmenlerin maalesef sıkça düştüğü bir yanılgı. öğrenciyi kulağından tutup rehberlik servisine getirip "hocam, bu şöyle şöyle yapıyor. al bunu adam et. ben çok uğraştım biraz da sen uğraş." demeleri. o öğrenci oraya isteyerek gelmedi ki ama. senin öğrenciyi karga tulumba getirmeye hakkın ve yetkin yok ki ama. neyse, "hoş geldin canım, konuşmak ister misin, neler oldu?" deyip öğrenciyi yoklarım öğrenci istekliyse konuşmaya, anlatmaya zaten konuşur. diğer türlü gizlilik ilkesinde olduğu gibi istediği zaman uğrayabileceğini, onun için burada bulunduğumu belirtirim. başka da yapacak bir şey yok zaten.

  gizlilik adli olaylarda ihlal edilmez. örneğin bir cinsel istismar vakası var. bunu okulda sadece müdürle paylaşırım. bu gizlilik ihlali değildir. gizlilik ilkesinin bir gereğidir. gönüllülük ilkesinde de benzer durum geçerli. çocuk intihar etmek istiyor, bilinci de yerinde. bırakalım atlasın diyebilir misin? diyemezsin. çocuğu vazgeçirip gönüllü olmasa da sonrasında hastaneye refere edeceksin.

  ha bunlar dışında yatanlar, mesleğini gerektiği gibi icra etmeyenler var mıdır? vardır. bu her meslek grubunda böyledir. bak burada 2017 ygs türkiye geneli ortalamaları var. bu sonuca göre çıkıp da falanca branşın hocası çalışmıyor diye ahkam kesmem ben. var mıdır ama çalışmayan? kesinlikle vardır. ama bu sorun hepimizin sorunudur. sadece öğretmenin sorunu da değildir. sadece öğretmen-öğrenci-veli-idareci 4'lüsünün de sorunu değildir. bu sorun hepimizin sorunudur. bak sana okulun neden ortaya çıktığı ile ilgili en bilindik tanımı söyleyeyim. okul var çünkü, toplumlar gelecek nesillerin kültürlenmesinin, eğitiminin rastgele olmasını istemiyor. çünkü gelecek nesiller onlar için önemli. şimdi de dönüp tekrar kendi durumumuza bakalım. bir şeyler değişmeli değil mi artık? ben de sana diyorum ki şu anki sistemi daha da geriye götürecek bir değişiklik yapılıyor. çeşitli bahaneler ardına sığınarak bunu savunma, meşrulaştırma. yazık olacak çünkü o çocuklara.

  diğer öğretmenlere: hepinizin branşına, göstermiş olduğu emeğe saygım sonsuz. çıkıp da "müzik öğretmenine gerek yok, matematik öğretmenleri tüm öğretmenlerden değerlidir" gibi zırvalar söyleyenlere tabii ki katılmıyorum. her branş kendi içinde değerlidir, önemlidir. hiçbiri diğerinden kıymetsiz değildir. ama şunu belirtmekte fayda var sevgili hocalarım; sen bir kimyacı olarak dersini laboratuvarda işliyorsan veya orada işlemen gerekiyorsa benim de danışmayı, rehberliği rehberlik servisinde kendi odamda yapmamı anlayabilmelisin. bu çok basit bir mantık çünkü. haa, sana şimdiye kadar üstten bakan tüm psikolojik danışmanlar adına özür dilerim. ama getirilecek değişikliklerle "hep ben mi uğraşacağım biraz da rehberlik servisi uğraşsın" diyerek kulağından tutup getirdiğin öğrenciyle uğraşmayacağım bundan sonra, kusura bakma. çünkü idarenin verdiği evrak işlerini yapmakla meşgul olacağım, o gün okula gelmeyen hocanın yerine derse gireceğim.

  ön edit: yüklenecek sorumluluklarda öne çıkanlar: nöbet tutma ve derse girme. ve hepsinden önemlisi psikolojik danışmanların yapmayacağı görevler maddesinin tamamen kaldırılması. böylelikle psikolojik danışman da okuldaki diğer öğretmenler gibi davranmaya itilmektedir. ben teneffüste yaramazlık yaptığı için, kurallara uymadığı için çocuğu tüm arkadaşlarının yanında uyaracağım. 10 dakika sonra yanıma gelecek çocuğa "n'oldu canım, seni rencide mi etti öğretmenin?" diye soracağım. bu çocuk rehberlik servisinin önünden geçmez ki bir daha. bu çocuk sırf o diyalog sebebiyle ileride yaşayabileceği daha büyük sorunlar için bile gelmez artık benim yanıma. ergenlerden bahsediyoruz burada. o çocuğu geri kazanmak kolay olmaz bir daha (bkz: ergen egosantrizmi)

  taslağa gelecek olursak aşağıdaki açıklamada da belirtildiği üzere maalesef elimizde somut bir şey yok çünkü yayınlanmadı. madem yayınlanmadı ne yaygara koparıyorsunuz diyebilirsiniz. sebebi basit. çünkü her zamanki gibi her şeyde olduğu gibi oldu bittiye getirmenin peşindeler. ama böyle bir taslağın olduğunu devlet kurumları(başbakanlık, meb) onayladı. yapılmak isteneni okul rehberlik servislerinin lağvedilmesi, psikolojik danışmanların okulda birer joker öğretmene dönüştürülmek istenmesi olarak ifade edebiliriz.

  sözlükteki psikolojik danışmanlar ve yazarlar da meseleyi basit bir şekilde anlatmış:

  (bkz: #67665180)*
  (bkz: #67665343)*
  (bkz: #67651174)
  (bkz: #67651137)
  (bkz: #67651625)
  (bkz: #67649894)
  (bkz: #67650977)
  (bkz: #67651737)
  (bkz: #67651781)
  (bkz: #67652075)
  (bkz: #67652114)
  (bkz: #67652381)
  (bkz: #67652473)
  (bkz: #67652603)
  (bkz: #67652725)
  (bkz: #67650892)
  (bkz: #67652948)
  (bkz: #67652725)
  (bkz: #67654112)
  (bkz: #67654248)
  (bkz: #67654354)
  (bkz: #67654382)
  (bkz: #67654862)*
  (bkz: #67654939)
  (bkz: #67654977)
  (bkz: #67655159)
  (bkz: #67655239)
  (bkz: #67658315)
  (bkz: #67658437)
  (bkz: #67659349)
  (bkz: #67659450)*
  (bkz: #67659773)
  (bkz: #67659864)
  (bkz: #67660392)*
  (bkz: #67661624)*

  yenileri geldikçe onları da buraya ekleyeceğim.

  kişisel not: (bkz: #67650685) ben nöbet parası veya nöbet tutmak istemiyorum. mesleki doyum benim için ilk planda. ben mesleğimi hakkıyla yapıp bu ülkeyi bulunmuş olduğu durumdan kurtarmak istiyorum.* ve yapılacak bu değişiklik benim elimi kolumu bağlıyor. ülkedeki çoğu pdrcinin görüşü de benimle aynı. ben zaten çoğu sosyoloğun, felsefecinin ve kendi adamımın bizim kaleye gol attığını da söylemişim. eleştirileri okuduğumu ve bu konuda söyleyeceklerimin olduğunu da söylemişim. hal böyleyken kalkıp adamın gol diyor söylemenin amacı nedir anlamış değilim.

  adettendir öncelikle tanım: psikolojik danışmanların 22.04.2017'de 21.30'da yapacağı twitter etkinliklerinde kullanacakları hasthag. başbakanlıkta imzayı beklediği yönünde duyumlar olan taslağın geri çekilmesi için kullanılacak olan hasthag.

  ekşi sözlük yazarlarından destek bekliyoruz. hem başlığı üstte tutmaları hem de twitter ve change.org yoluyla destek olmaları önemle rica olunur. bu yanlıştan bir an önce dönülmesi için desteğinizi lütfen esirgemeyin ekşici kardeşlerim, abilerim, ablalarım.

  --- `türk pdr-der açıklaması` ---

  üyelerimize, meslektaşlarımıza ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.
  son günlerde gerek sosyal medya paylaşımları, gerekse derneğimize gelen telefonlar aracılığı ile yürürlükte olan “psikolojik danışma ve rehberlik hizmetleri yönetmeliği” yerine milli eğitim bakanlığı özel eğitim ve rehberlik hizmetleri genel müdürlüğü tarafından yeni bir yönetmelik hazırlandığına dair haberler gelmektedir. bahsi geçen yönetmelik taslağı ile ilgili duyumlara göre; mesleğimizin doğasına ve öğrenci-psikolojik danışman arasında kurulması gereken ilişkinin temel prensiplerine aykırı olacak şekilde koridor ve bahçe nöbeti hizmeti getirilecek, idare tarafından rehberlik ve psikolojik danışmanlığa uygun olmayan ek görevler verilebilecek, yasayla düzenlenmesi gereken çalışma saatleri değiştirilecektir.
  milli eğitim bakanımız sayın ismet yılmaz ile 21 aralık 2016 tarihinde yapılan görüşmede türk psikolojik danışma ve rehberlik derneği olarak yönetmeliğin gelişen ve değişen koşullara ve ihtiyaçlara uygun olarak güncellenmesi için üzerinde çalışıldığı ve bir taslağın en kısa zamanda kendisine sunulabileceği ifade edilmişti. sayın bakanımız da memnuniyetini dile getirmişti. bunun üzerine çalışmalar hızlandırılarak taslak üzerindeki son düzenlenmelerin yapılıp sunulması aşamasına gelinmişti. ancak son günlerde doğru olup olmadığını merak ettiğimiz taslak haberleri yoğunlaşarak meslektaşlarımızı tedirgin etmiştir. değerli meslektaşımız aydın milletvekili sayın deniz depboylu tarafından sayın milli eğitim bakanlığı müsteşarı doç. dr. yusuf tekin aranmış, ancak kendisiyle görüşülememiştir. sayın depboylu bakanımızın yoğun programı nedeniyle bakan yardımcısı sayın orhan erdem ile görüşmüş ve bu konudaki endişelerimizi gerekçeleriyle ifade etmiştir.
  türk psikolojik danışma ve rehberlik derneği olarak, ülkemizin çağdaş eğitim politikalarına uygun olmayan, milli eğitimin temel amaçlarından uzak, psikolojik danışma ve rehberlik alanında deneyimli ve söz sahibi kurum çalışanları, sivil toplum kuruluşları, akademisyenler ve okul psikolojik danışmanlarının görüşü alınmadan hazırlanmış böyle bir taslağın varlığının yalnızca bir söylenti olmasını umuyoruz. bakanlığımıza; ülkemize uygun, kültüre duyarlı ve ihtiyaçlara hizmet eden bir okul psikolojik danışma ve rehberlik hizmetleri yönetmeliği oluşturmak için her türlü desteğimizi sunmaya hazır olduğumuzu tekrar belirtmek istiyoruz.
  türk psikolojik danışma ve rehberlik derneği
  genel merkez yönetim kurulu

  --- `türk pdr-der açıklaması` ---

  okul psikolojik danışmanı okuldaki konumu itibarı ile cinsel istismar, bağımlılık, intihar vb. durumları önleme, müdahale ve takip etme noktasında en çok iş düşen kişidir. yapılmak istenen değişiklikle birlikte örneğin; psikolojik danışman okulda nöbet tutarken veya derse girdiğinde öğrencisi üzerinde bir otorite figürü haline dönüşecektir. daha sonra aynı öğrenciyle rehberlik servisinde terapötik ilişki kurmaya çalışacaktır. ve bu şartlar altında üstte belirttiğim durumları ortaya çıkarmak, öğrencinin ruh sağlığını koruyucu çalışmalar yapmak imkansız hale gelecektir. bu değişiklikten bir tek öğrenci bile zarar görmeden hemen vazgeçilmelidir.

  not: ekşi sözlük öğretmenlerle mücadele timine rağmen desteğinizi beklemekteyim.

  not 2: alan dışı atanan felsefeci ve sosyologlar ve alandan olup mesleğin hakkını vermeyen psikolojik danışmanlar yüzünden bu değişikliği olumlu karşılayacak olan arkadaşlara sesleniyorum. bu değişiklik öğrencilere zarar verecek.

  not 3: zamanım az olduğu için tam yazamadım.

  change.org kampanyası
  twitter
 • ek2»kendini anlatmakta yetersiz kampanya, üstelik dili, yazımı gerçekten kötü. teröpatik ilişki üzerinden temellindirilmesi gerekir bu tip bir kampanyanın.
  ama ne yazık ki okullardaki rehber öğretmenlerin hali hazırda da böyle bir vasfı yoktur. zaten sorun "öğretmen" olmalarıdır, halbuki onlar danışmandır fakat sistem öğretmen der, psikolojik danışmanlık ve rehberlik mezunudurlar fakat bir danışma süreci çoğunlukla işleyememektedir, hali hazırdaki sistem bile kusurludur.«

  çocuğu olanların çocukları için, kalanların ülkenin ruh sağlığı için desteklemesi gereken kampanya.

  peki diğer ülkelerde nasıl işliyor derseniz, pdr gibi bir alan olmasa da bir lisans derecesi olarak, psikologlar "school psychologist" olarak okullarda çalışıyorlar, arama motorlarında bu şekilde bakıp bazı okullardaki çocukları kıskanabilir, bazı ülkelerin eğitim politikalarına hayran kalabilirsiniz.

  değişimin olumsuz değil imrenilecek yolda olması dileğiyle, destekleyin, desteklettirin.

  edit:change.org'daki metin profesyonellikten çok uzak ne yazık ki okuyunca hayal kırıklığına uğradım ve anlatılmak isteneni anlasam da bir vatandaş olarak, bir uzman psikolog olarak bu metnin altına imza atmaya elim gitmiyor. muhattap kim olursa olsun(ki burada bakanlık), yazım noktalamadan, hitabetten, düzenden çok uzak hazırlanmış.

  şu cümleye bakın,

  "yönetmeliği yazanların psikolojik danışma ve rehberlik ile ilgili en küçük ne bilgileri ne eğitimleri olduğunu sanmıyorum. "
  bu saygısız ve üstten tavırlarla rehberlik öğretmenlerinin işi zor, amaçlarına ulaşsalar bile bu metni yazan ya da altına imza atabilecek kimseyle çocuğumu görüştürmezdim.

  kolaylıklar.

  https://www.change.org/…ştirecek-adımlardan-kaçının
 • alan dışından atanmayı bekleyecek olan bir felsefeci olarak desteklenmesi gerektiğini düşündüğüm hareket.

  yalnız bazı şeyler var ki cidden söylemeden geçmemek lazım. pdrci olan arkadaşlar bizi bu yönde çoğu zaman eksik buldular. sosyoloji ve felsefe mezunlarının onların işlerini yapmaması gerektiğini düşünerek rehberlik sertifikası almak isteyen adayları zor durumda bırakacak davalar açtılar.
  okullardaki rehber öğretmenler de odalarında çay içip muhabbet ederek zaman öldürdüler. kendi dönemimden hatırlıyorum mesela hiçbir doğru düzgün çalışma ya da etkinlik ya da ne bileyim öğrencilerin gelişimini destekleyecek hiçbir şey yapmadılar.
  peki bunların dışında işinin gerektirdiğini yapanlar yok muydu? elbette vardı. hatta fazlasını yapanlar vardı. rehber öğretmenlerin bu açıdan nöbetçilik, gözetmenlik yapmak gibi bir görevinin olduğunu düşünmüyorum. olmamalı da. onların yapması gereken öğrenciyle mümkün olabildiğince iyi ilişkiler kurabilmek, ilgileri ya da yetenekleri doğrultusunda yönlendirebilmek, geliştirebilmek olmalı. bu yönde çalışmalar yapılmalı.

  kısaca desteklediğim eylemdir.
 • öğretime vurulan baltanın, eğitime de vurulmasına karşı desteklenmesi gereken bir duruştur.
 • yapılacak değişiklikler ile ilgili en büyük kaygının saat 08:00-17:00 mesaiye geçiş, yaz tatilinin sonlanması ve nöbete çıkma durumu olduğunu açıkça söyleme yüreği olabilseydi keşke sevgili rehber öğretmen arkadaşlarda.

  çok büyük bir kısmı bulunduğu odadan dahi çıkmayan, çocuklara en temel hakları olan "rehberlik hizmetini" binbir triple ve ozellikle sınav danışmanlığını yalan yanlış icra eden, öğretmeni tarafından tedbir alınması gerekir fikrine rağmen öğrencisini inatla rehberlik araştırma merkezine yönlendirmeyen, es kaza tedbir kararı çıkartılan ve ram tarafından sisteme işlenen öğrencinin durumundan bile haberi olmayan, kimisini ise belli yüzdeler ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine "yönlendiren" "meslektaşlarınız" hakkında benzer çalışmalar yapsaydınız şuan bu çağrınıza saygı duyardım ancak bu alandaki rehber öğretmenlerimiz ne yazık ki atandıktan sonra okulları babalarının çiftlikleri sanıyor. kıssadan hisse sevgili "dolaylı yoldan meslektaşlarım", önce siz kendinizi düzeltin sonra gerisi kendiliğinden gelir...

  not: formasyon sahibi bir psikolog
 • yoldaşların yardıma ihtiyacı olacak biz orada olmayacağız ha?

  yok öyle yağma!

  (bkz: up)

  not: ne lazım yeğenlerime? yeşillendirin.

  tanım: ülkenin şirazesi kaymış eğitim-öğretim sistemine vurulacak bir başka darbeyi engellemeye çalışma hareketi.
 • eleştirileri okuyorum arkadaşlar göz ucuyla. müsait bir zamanda ben de görüşlerimi dile getireceğim belirttiğiniz konularda.
 • hala doğru parçalarına ayırıp ne manaya geldiğini anlayamadğım hastag. pdrciler her halta taslaga karşı bu ne la? böyle hastag mı olur değiştirin şunu bence yol yakınken.

  bir de 30, 40 satır okudum ama neye karşısınız onu da anlamadım. bence siz liseden itibaren yeniden okuyun. dil ve anlatımda sorun var.

  edit: hatalı taslak. çok hoş bir fonetiği var. gizemli ve şiirsel. güzel nick olur bundan. tuttum.
 • özet olarak "pdr'ciler nöbet tutmaya karşılarmış. nöbet tutmak mesleklerinin doğasına aykırıymış. arkadaşlar buna karşıymış."

  yani ana fikir şu:

  "diğer branştaki öğretmenler nöbet tutsun biz rahat rahat takılalım"

  sanırım, nöbet tutmak, müzik öğretmenlerinin, matematik öğretmenlerinin vs vs mesleklerinin doğasına aykırı değil.

  arada okul önlerinden geçiyorum da, pdr'ciler hep okulun dışında sigara içiyorlar. sanırım mesleklerinin gerçek doğası bu.

  edit: bu arada google'dan baktım rehber öğretmenler nöbet tutuyor mu diye ve karşıma şu link çıktı.

  adam zamanında nöbete para verileceğini duyunca konu açmış memurlar.net'te.

  --- spoiler ---

  "nöbete ücret geliyorsa biz rehber öğretmenler de tutmalı
  hiç yoktan iyidir diyorsunuz ya,okulun balını kaymağını ye sıkışınca bize gönder,formaliteden nöbet tut,ek ders yazılsın.yok öyle,bizlerde istiyoruzzz!"
  http://forum.memurlar.net/konu/2145175/
  --- spoiler ---

  kişisel not: ben demiyorum, adamın gol diyor.

  edit 2 : öğretmen falan değilim. uzaktan yakından alakam yok.
 • (bkz: up up)