şükela:  tümü | bugün
  • ek2»kendini anlatmakta yetersiz kampanya, üstelik dili, yazımı gerçekten kötü. teröpatik ilişki üzerinden temellindirilmesi gerekir bu tip bir kampanyanın.
    ama ne yazık ki okullardaki rehber öğretmenlerin hali hazırda da böyle bir vasfı yoktur. zaten sorun "öğretmen" olmalarıdır, halbuki onlar danışmandır fakat sistem öğretmen der, psikolojik danışmanlık ve rehberlik mezunudurlar fakat bir danışma süreci çoğunlukla işleyememektedir, hali hazırdaki sistem bile kusurludur.«

çocuğu olanların çocukları için, kalanların ülkenin ruh sağlığı için desteklemesi gereken kampanya.

peki diğer ülkelerde nasıl işliyor derseniz, pdr gibi bir alan olmasa da bir lisans derecesi olarak, psikologlar "school psychologist" olarak okullarda çalışıyorlar, arama motorlarında bu şekilde bakıp bazı okullardaki çocukları kıskanabilir, bazı ülkelerin eğitim politikalarına hayran kalabilirsiniz.

değişimin olumsuz değil imrenilecek yolda olması dileğiyle, destekleyin, desteklettirin.

edit:change.org'daki metin profesyonellikten çok uzak ne yazık ki okuyunca hayal kırıklığına uğradım ve anlatılmak isteneni anlasam da bir vatandaş olarak, bir uzman psikolog olarak bu metnin altına imza atmaya elim gitmiyor. muhattap kim olursa olsun(ki burada bakanlık), yazım noktalamadan, hitabetten, düzenden çok uzak hazırlanmış.

şu cümleye bakın,

"yönetmeliği yazanların psikolojik danışma ve rehberlik ile ilgili en küçük ne bilgileri ne eğitimleri olduğunu sanmıyorum. "
    bu saygısız ve üstten tavırlarla rehberlik öğretmenlerinin işi zor, amaçlarına ulaşsalar bile bu metni yazan ya da altına imza atabilecek kimseyle çocuğumu görüştürmezdim.

kolaylıklar.

https://www.change.org/…ştirecek-adımlardan-kaçının
  • alan dışından atanmayı bekleyecek olan bir felsefeci olarak desteklenmesi gerektiğini düşündüğüm hareket.

yalnız bazı şeyler var ki cidden söylemeden geçmemek lazım. pdrci olan arkadaşlar bizi bu yönde çoğu zaman eksik buldular. sosyoloji ve felsefe mezunlarının onların işlerini yapmaması gerektiğini düşünerek rehberlik sertifikası almak isteyen adayları zor durumda bırakacak davalar açtılar.
    okullardaki rehber öğretmenler de odalarında çay içip muhabbet ederek zaman öldürdüler. kendi dönemimden hatırlıyorum mesela hiçbir doğru düzgün çalışma ya da etkinlik ya da ne bileyim öğrencilerin gelişimini destekleyecek hiçbir şey yapmadılar.
    peki bunların dışında işinin gerektirdiğini yapanlar yok muydu? elbette vardı. hatta fazlasını yapanlar vardı. rehber öğretmenlerin bu açıdan nöbetçilik, gözetmenlik yapmak gibi bir görevinin olduğunu düşünmüyorum. olmamalı da. onların yapması gereken öğrenciyle mümkün olabildiğince iyi ilişkiler kurabilmek, ilgileri ya da yetenekleri doğrultusunda yönlendirebilmek, geliştirebilmek olmalı. bu yönde çalışmalar yapılmalı.

kısaca desteklediğim eylemdir.
  • öğretime vurulan baltanın, eğitime de vurulmasına karşı desteklenmesi gereken bir duruştur.
  • yapılacak değişiklikler ile ilgili en büyük kaygının saat 08:00-17:00 mesaiye geçiş, yaz tatilinin sonlanması ve nöbete çıkma durumu olduğunu açıkça söyleme yüreği olabilseydi keşke sevgili rehber öğretmen arkadaşlarda.

çok büyük bir kısmı bulunduğu odadan dahi çıkmayan, çocuklara en temel hakları olan "rehberlik hizmetini" binbir triple ve ozellikle sınav danışmanlığını yalan yanlış icra eden, öğretmeni tarafından tedbir alınması gerekir fikrine rağmen öğrencisini inatla rehberlik araştırma merkezine yönlendirmeyen, es kaza tedbir kararı çıkartılan ve ram tarafından sisteme işlenen öğrencinin durumundan bile haberi olmayan, kimisini ise belli yüzdeler ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine "yönlendiren" "meslektaşlarınız" hakkında benzer çalışmalar yapsaydınız şuan bu çağrınıza saygı duyardım ancak bu alandaki rehber öğretmenlerimiz ne yazık ki atandıktan sonra okulları babalarının çiftlikleri sanıyor. kıssadan hisse sevgili "dolaylı yoldan meslektaşlarım", önce siz kendinizi düzeltin sonra gerisi kendiliğinden gelir...

not: formasyon sahibi bir psikolog
  • yoldaşların yardıma ihtiyacı olacak biz orada olmayacağız ha?

yok öyle yağma!

(bkz: up)

not: ne lazım yeğenlerime? yeşillendirin.

tanım: ülkenin şirazesi kaymış eğitim-öğretim sistemine vurulacak bir başka darbeyi engellemeye çalışma hareketi.
  • hala doğru parçalarına ayırıp ne manaya geldiğini anlayamadğım hastag. pdrciler her halta taslaga karşı bu ne la? böyle hastag mı olur değiştirin şunu bence yol yakınken.

bir de 30, 40 satır okudum ama neye karşısınız onu da anlamadım. bence siz liseden itibaren yeniden okuyun. dil ve anlatımda sorun var.

edit: hatalı taslak. çok hoş bir fonetiği var. gizemli ve şiirsel. güzel nick olur bundan. tuttum.
  • özet olarak "pdr'ciler nöbet tutmaya karşılarmış. nöbet tutmak mesleklerinin doğasına aykırıymış. arkadaşlar buna karşıymış."

yani ana fikir şu:

"diğer branştaki öğretmenler nöbet tutsun biz rahat rahat takılalım"

sanırım, nöbet tutmak, müzik öğretmenlerinin, matematik öğretmenlerinin vs vs mesleklerinin doğasına aykırı değil.

arada okul önlerinden geçiyorum da, pdr'ciler hep okulun dışında sigara içiyorlar. sanırım mesleklerinin gerçek doğası bu.

edit: bu arada google'dan baktım rehber öğretmenler nöbet tutuyor mu diye ve karşıma şu link çıktı.

adam zamanında nöbete para verileceğini duyunca konu açmış memurlar.net'te.

--- spoiler ---

"nöbete ücret geliyorsa biz rehber öğretmenler de tutmalı
    hiç yoktan iyidir diyorsunuz ya,okulun balını kaymağını ye sıkışınca bize gönder,formaliteden nöbet tut,ek ders yazılsın.yok öyle,bizlerde istiyoruzzz!"
    http://forum.memurlar.net/konu/2145175/
    --- spoiler ---

kişisel not: ben demiyorum, adamın gol diyor.

edit 2 : öğretmen falan değilim. uzaktan yakından alakam yok.
  • (bkz: up up)
  • neden nöbet istemiyoruz? çünkü tenefüs ve öğle araları çocukların bize ulaşabileceği en rahat zaman. neden 8-5 çalışmak istemiyoruz? çünkü bizim işimiz çocuklarla. yani onlar gidince okulda durmamızın mantığı yok. biz bir çok çocuğun hayatına dokunuyoruz. ayrıcalık değil hakkımızı istiyoruz.
  • up.
    yalnız biraz daha özenli anlatmanızı rica edeceğim .