şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: pekan cevizi)
 • tanım: kaman ceviziyle karşılaştırılamayacak tatsızlıkta bir kabuklu.

  tanım kısmı bittiğine göre;
  anlaşıldığı kadarıyla muazzam bir sokur (sözlük okuru manasında) , lakin yazmak gibi bir kaygısı varsa 2 entarisini silmeli. (pikan cevizi rumuzlu çaylak için yazılmıştır)
 • varlığını bir şekilde hissettiren çaylak (@pikan cevizi) . tez vakitte yazar olursun umarım sözlükdaş.
 • amerika'nın güney kesimlerinde ve meksika'da sıkça yetiştirilen bir ceviz türü. rengi daha koyudur. görüntüsü ise daha az detaylıdır. yani olukları daha sığ, kıvrımları daha az belirgindir.
  lezzet olarak bizim bildiğimiz klasik cevizler kadar hoş bir tadı yok bana göre. ancak sivilce, ağız yarası vs. gibi allerjik etkisi daha az diyebilirim.
  amerikada sıkça tüketilmekte ve özellikle sonbaharda balkabağı ile kombine edildiğinden pecan pumpkin pie ya da pecan pumpkin latte gibi kombinasyonları sıkça görülür.
  afiyet olsun.
 • türkiye'de pek bulunmayan ceviz türü. tadını merak edenler dorleo tropik mix'i deneyebilir.
 • bir sukran gunu klasigi olan pecan piea ismini veren ceviz turudur. 24 saatten az kaldi mideye girmesine.
 • antalya ve adana yörelerinde üretimi yaygınlaşan bir ceviz türü. sahibinden.com'da 35-50 tl arası fiyatlara satan çiftçiler mevcut.
 • ülkemizde de yetişen bir ceviz türüdür, hakkında duyduğum övgü üzerine internetten temin ettim ancak tadında aman aman bir fark göremedim hatta bizim yerli cevizler daha lezzetli diyebilirim.
 • antalya'da yetişen bir ceviz türü. bindiğim aracın şoförü bahçesine ekmiş ikram etti sağ olsun. bizim klasik cevizin tadı daha bir güzel ama.

  şoförün dediğine göre ağaçtan kendi kendine düşüyor sonra kurutuluyormuş.

  boyut olarak da ufacık böyle, normal cevizden çok daha küçük.
 • yüzde 80'i dünyaya amerika'dan ihraç edilen cevizdir. birleşik devletler pikan yetiştiricileri konseyi 'u.s. pecans growers council yönetim kurulu üyesi douglas freeman "usda'nın (birleşik devletler tarım bakanlığı) yaptığı araştırmaya göre pikan cevizi, tüm kuruyemiş ailesi içinde en çok antioksidan barındıran türdür.

  güçlü antioksidan özelliği nedeniyle bağışıklık sistemi için önemli bir yemiş olan pikan cevizi, magnezyum, a vitamini, e vitamini, kalsiyum, potasyum gibi 19'dan fazla vitamin ve mineral içerir.

  yalnızca 28 gram pikan cevizinde, çinko için iyi bir kaynak olduğu bilinen tavukta bulunan çinkodan daha fazlası mevcuttur.

  ayrıca lif içeriği de çok yüksektir. bir avuç pikan cevizi, orta büyüklükte bir elmanın içerdiği lifle aynı oranda lif içerir. 15 yarım pikan cevizi içerisinde bulunan protein, 30 gram etteki protein miktarına eşittir.

  abd'de kalp araştırmaları enstitüsü'nde yapılan sağlık araştırmaları sonunda düşük karbon zincirli yağları nedeniyle kolesterol hastalarına özellikle önerilen pikan cevizi sıvı yağlar içerisinde insan sağlığı için en elverişli yağ niteliği taşır. bu özelliğiyle yemişin sadece çocuklar için değil, yetişkinler için de inanılmaz bir etkisi olduğu söylenmektedir.

hesabın var mı? giriş yap