şükela:  tümü | bugün
 • londra'nın güneydoğusunda kalan, zenci semti. özellikle geceleri olay hiç eksik olmaz burada.
 • (bkz: beckham)
 • gary oldman'in nil by mouth'unun gectigi semt. kendisi de buralarda buyumus zaten, filmin inandiriciligi oradan geliyor.
 • tum afrika kabilelerinin yanı sıra karayip kokenlilerin de sık yaşadıgı londra semtidir. 363 ,12,vb. bir suru otobus gecmektedir bu guzergahtan.
 • rye lane üzerindeki arap kasabın sabahın 7'sinde yüksek volümle kuran yayını yaptığı mahalle. arabı, zencisi çoktur. dökük, bakımsız evlerin olduğu nispeten fakir bir mahalledir. ama bizim fakir mahallelerin hepsinden temiz ve düzgündür. ha, bir de geceleyin saat 2'de ben burada sokakta gezen tilki gördüm. bildiğin gerçek tilki ya.
 • (bkz: lewisham)
 • londra'nın gazi mahallesi.
 • peckhamplex diye bir sineması var, 5gbp ve kafanıza göre oturuyorsunuz.

  zenci mahallesi olmasına karşın full beyaz hipster doluydu.

  ayrıca mahalledeki az sayıdaki beyazların kendi arasında takıldığı hamburgerci ve bir iki kafe var. ilk defa zenci ve beyazların bu kadar ayrı gayrı durduğunu gördüm.
 • londra'nın en tehlikeli bölgelerinden biri olarak efsaneleşmiş yer.

  daha önce 3 ay geçirdiğim londra'da zamanımın %90'ı twickenham, richmond ve hounslow bölgelerinde geçmişti. hounslow'daki aşırı hint ve pakistanlı nüfusundan beklenen davranışlar harici hiçbir sıkıntısını görmemiştim.

  fakat daha sonra 1 haftalık tatil için gitmeye karar verip, sırf uygun fiyatlı otel ve gideceğimiz konser alanlarına yakınlığından dolayı peckam'ı araştırmadan orada kalmaya karar verdik.

  londra'ya ayak bastığım gün bir tanıdığın vermiş olduğu "peckham'da kendinize dikkat edin, çok tehlikeli yer" suflesinden sonra ilk geceyi geçirdiğim twickenham'da buradaki peckham yorumlarını okuyunca uyku uyuyamaz hale geldim.

  ilk günü merkezde geçirdikten sonra gece konaklamak için bindiğimiz peckham otobüsünde bizi fark eden türk bir hanımefendi "kendinize çok dikkat edin çocuklar" diye uyarı çekince o an içime düşen ateşi unutamıyorum.

  sonuç olarak genelde otobüsle gece döndüğümüz ve otelimiz peckham road üzerinde bulunduğu için belki çok fazla bir şey göremedik fakat gece yaklaşık 350-400 mt ötede bulunan markete alışverişe de gitmeme rağmen her yanım sağlam duruyorum. elbette chelsea gibi üst düzey bir yer değil ama, kısa vakit geçirsem de hiçbir aksi yönünü de göremedim. ara sokakları bilemem ama ana caddede hiçbir ofsayt yok, kalmayı düşünüp de bu yüzden vazgeçenlere bir bilgi olarak düşmek istedim.