• rye lane üzerindeki arap kasabın sabahın 7'sinde yüksek volümle kuran yayını yaptığı mahalle. arabı, zencisi çoktur. dökük, bakımsız evlerin olduğu nispeten fakir bir mahalledir. ama bizim fakir mahallelerin hepsinden temiz ve düzgündür. ha, bir de geceleyin saat 2'de ben burada sokakta gezen tilki gördüm. bildiğin gerçek tilki ya.
  • nijeryalıların ve hintlilerin hemen her yerinde görülebildiği londra da 63 numaralı otobüs ile ulaşılan cici semt…londra’da bulunan öğrencilere saç parasını 300 peniye indirmek için ideal bölge…saçlarınızda afrikalı ingilizler tarafından tıraş edildiğine dair makinelerle garip şekiller yapılıyor ama olsun bu paraya tıraş olacaksanız bu kadar hakları olmalı adamların…

iyi bir çevre edinilir ise geceleri çıkan olaylardan etkilenilmez,zira olayın içinde olanın zarar görmesi mümkün değildir…devam edilirse yukarısı east dulwich e çıkar…east dulwich e yerleşerek iskoçları sevmeyen ingilizler ile iç içe yaşamak mümkündür…ingilizler ile iç içe yaşamaktan elde edilecek kazanımlar:

a) ingilizlerin aslında bizim anadolu daki yaşamı tercih ettikleri
    b) bizim filmlerinden imrendiğimiz ingiltere veya amerikanın bizi yönlendirmek için yapıldığının…gerçekte hiç olmadığının veya sadece minik bir bölümünü kapsadığının
    c) sınırları kaldırmanın mümkün olmadığının…
    d) insanın vatanı ve bayrağı olmadığında bir hiç olduğunun tespit edilmesidir…
  • peckhamplex diye bir sineması var, 5gbp ve kafanıza göre oturuyorsunuz.

zenci mahallesi olmasına karşın full beyaz hipster doluydu.

ayrıca mahalledeki az sayıdaki beyazların kendi arasında takıldığı hamburgerci ve bir iki kafe var. ilk defa zenci ve beyazların bu kadar ayrı gayrı durduğunu gördüm.
  • londra’nın bağcılar ı
  • londranin merkeze yaklasik yarim saat uzaklikta bulunan hippi kasabasi ve ayni zamanda cok fazla afrikali barindiran semt.
    bu haftasonu sanat, sanatci, cesitli workshoplar, konserler, street food mekanlari iceren peckham festivaline ev sahipligi yapiyor.
    coppeland ve bussey building alani hayallerdeki hippiland i bizlere sunuyor.
    tarihler eylul 15i gosterirken rye society den bildiriyorum, havada huzur, sicaklik ve ozgurluk kokusu var. ugramadan gecme derim.
  • londra'nın en tehlikeli bölgelerinden biri olarak efsaneleşmiş yer.

daha önce 3 ay geçirdiğim londra'da zamanımın %90'ı twickenham, richmond ve hounslow bölgelerinde geçmişti. hounslow'daki aşırı hint ve pakistanlı nüfusundan beklenen davranışlar harici hiçbir sıkıntısını görmemiştim.

fakat daha sonra 1 haftalık tatil için gitmeye karar verip, sırf uygun fiyatlı otel ve gideceğimiz konser alanlarına yakınlığından dolayı peckam'ı araştırmadan orada kalmaya karar verdik.

londra'ya ayak bastığım gün bir tanıdığın vermiş olduğu "peckham'da kendinize dikkat edin, çok tehlikeli yer" suflesinden sonra ilk geceyi geçirdiğim twickenham'da buradaki peckham yorumlarını okuyunca uyku uyuyamaz hale geldim.

ilk günü merkezde geçirdikten sonra gece konaklamak için bindiğimiz peckham otobüsünde bizi fark eden türk bir hanımefendi "kendinize çok dikkat edin çocuklar" diye uyarı çekince o an içime düşen ateşi unutamıyorum.

sonuç olarak genelde otobüsle gece döndüğümüz ve otelimiz peckham road üzerinde bulunduğu için belki çok fazla bir şey göremedik fakat gece yaklaşık 350-400 mt ötede bulunan markete alışverişe de gitmeme rağmen her yanım sağlam duruyorum. elbette chelsea gibi üst düzey bir yer değil ama, kısa vakit geçirsem de hiçbir aksi yönünü de göremedim. ara sokakları bilemem ama ana caddede hiçbir ofsayt yok, kalmayı düşünüp de bu yüzden vazgeçenlere bir bilgi olarak düşmek istedim.
  • londra'nın gezilecek semtlerinden değildir. boştur ve yapacak bir şey yoktur ancak yolunuz düşerse ya da yakınında iseniz tam instagrammable, frank's cafe adlı bir barı vardır. bar çatı katındadır ve içeri girip çatıya kadar tüm duvarlar pespembe boyalı ve çatısında günbatımını izleyebileceğiniz londra manzarası vardır.

alkollü/alkolsüz içecekler normalden biraz ucuz geldi bana , tam sebebini anlayamadım ama akşamüstü çok kalabalık olduğundan kârı o şekilde yapıyorlar diye düşünmekteyim.

aynı zamanda arkadaş cüzdanını kaybetmişti orda, çalışanlar çok yardımcı oldular ve menüde olmayan istediğiniz içecekleri de yapıyorlar.

gittikten sonra bana teşekkür de edebilirsiniz:)
  • (bkz: beckham)
  • londra'nın güneydoğusunda kalan, zenci semti. özellikle geceleri olay hiç eksik olmaz burada.
hesabın var mı? giriş yap